خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر بندر شیخ ابونصر فراهی مسدود شود دروازه مقام ولایت را بسته میکنیم"

"اگر بندر شیخ ابونصر فراهی مسدود شود دروازه مقام ولایت را بسته میکنیم"

Sep 14, 2018 - 09:20

فراه (پژواک، ٢٣ سنبله ۹۷): قرار است تا دو روز ديگر، چهار قلم جنس وارداتی از کشور ایران در بندر شیخ ابونصر فراهی ولایت فراه به داخل کشور ممنوع قرار داده شوند، که این امر باعث نگرانی تاجران و مردم این ولایت شده است.

ده ها تن از تاجران، امروز در مقر شورای ولایتی ولایت فراه گردهم آمده و هشدار میدهند در صورت مسدود شدن بندر شیخ ابو نصر فراهی، ایشان حرکت های مدنی را راه اندازی خواهند کرد و دروازه مقام ولایت را نیز بسته خواهند کرد.

آنان امروز در صحبت با آژانس خبری پژواک، حکومت را در مبارزه با فساد اداری و گرفتاری فاسدین در ادارات عایداتی درین ولایت  ناکام می دانند و مسدود کردن تنها بندر شیخ ابونصر فراهی را در فراه به زیان تاجران و مردم عام دانسته و می افزایند که با این کار، مردم ملکی در این ولایت متضرر خواهند شد.

حاجی عبدالقدیر یکتن از تاجران و باشندگان شهر فراه، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت: "به حکومت مرکزی متاسفم که دزدان گمرکی را به پنجه قانون نمى سپارند؛ اما بندر را مسدود می نمايد که با این کار بیش از دو هزار مردم خوار و غریب در بندر، بیکار می‌شوند و زیان این کار را ما مى بینیم."

وى مدعی شد که اگر کسر عواید در گمرک فراه دیده می شود، مشکل در رهبری و مدیریت این اداره است، وظیفه حکومت است تا به آن رسیده گی کند، تجار و وارد کنندگان در زمینه و در مقابل تطبیق قانون، هیچ نقشی ندارد و تابع قانون اند. 

به گفتۀ موصوف، دولت باید برای مبارزه با فساد در منابع عایداتی، بجای مسدود نمودن بندر و بیکار شدن بیش از دو هزار مردم عام که از چندین سال بدینسو در بندر شیخ ابونصر فراهی مصروف کار وبار برای به دست آوردن یک لقمه نان بوده اند، راه بدیل را جستجو میکرد، که با این کار نهایت ضعف یک اداره را به نمایش میگذارند.

حاجی محمد انور یکتن دیگر از تاجران ولایت فراه در صحبت با آژانس پژواک، رئیس گمرک این ولایت را فاسد و بی مدیریت خواند و گفت که با آمدن وی به این اداره، پول زیاد در بندر متذکره حیف و میل شده است.

او علاوه کرد که اگر یگانه بندر فراه مسدود شود، تاجران، باشندگان و کسبه کاران این ولایت دست به اعتراضات گسترده خواهند زد، که از جمله بسته کردن دروازه مقام ولایت و مسدود کردن شاهراه کندهار- هرات- کابل در منطقه فراهرود مربوط ولسوالی بالابلوک این ولایت است و مسئول عواقب بعدی را حکومت می داند.

طبق یک مکتوب که از طریق مرکز به ریاست گمرک ولایت فراه مواصلت ورزیده است، از رئیس گمرک این ولایت خواسته شده است که سر از تاریخ ۲۵ سنبله، تورید چهار قلم مواد وارداتی متذکره را به افغانستان از طریق بندر شیخ ابونصر فراهی ممنوع قرار داده و الی تاریخ یادشده، باید در زمینه اجراآت قانونی صورت گیرد.

قابل ذکر است که از بندر شيخ ابونصر فراهى تنها همين چند قلم جنس (مواد نفتی، سیخ گول، سمنت سیاه، کاشی و سرامیک) وارد مى شوند.

در متن مکتوب ریاست عمومی گمرکات  چنین نگاشته شده است: "طبق هدایت مقام عالی ریاست جمهوری در ملاقات با رئیس گمرک فراه چنین هدایت فرموده اند: در گمرک فراه مشکل زیاد است، حاضر هستم که واردات بعضی اقلام را مسدود کنیم."

همچنان  در جلسه مورخ ۱۶ سرطان  ۱۳۹۷ رهبری معینیت عواید و گمرکات، چنین تصمیم اتخاذ کرده است: "رئیس گمرک ولایت فراه موظف میگردد تا موضوع تطبیق ۱۰۰ فیصد محصول بالای مواد نفتی و سیخ گول را به سمع تاجران و وارد کنندگان همچو اموال برساند، در صورت عدم اعمال محصول ۱۰۰ فیصد الی آخر ماه سرطان، تورید اموال یاد شده از بندر ابونصر فراهی محدود و یا مطلقا ممنوع قرار داده خواهند شد".

در ادامه مکتوب نیز تذکر رفته است؛ ریاست عمومی گمرکات موظف اند در مورد اجراآت قانونی تطبیق آن، سر از تاریخ ۲۵ سنبله سال جاری اجراآت کنند.

در همین حال، ریاست گمرک ولایت فراه  نیز در یک اطلاعیه به تجار و کمیشن کاران بندرشیخ ابو نصر فراهی  یادآوری کرده که وارد  کردن چهار قلم جنس وارداتی (موادنفتی، آهن آلات، سمنت و کاشی) از کشور ایران، سر از تاریخ ۲۵ سنبله سال جاری الی ختم سال مالی ۹۷ مسدود است و با متخلفین برخورد قانونی صورت میگیرند.

در همین حال، رئیس و اعضای  شورای ولایتی ولایت فراه نیز در رابطه واکنش نشان داده و از حکومت مرکزی می خواهد که از مسدود شدن بندر شیخ ابونصر فراهی درین ولایت جلوگیری کند.

فرید بختور رئیس این شورا در صحبت با آژانس پژواک، این اقدام رئیس جمهور را ظلم در مقابل تاجران و باشندگان فراه عنوان کرد و حکومت مرکزی را در آوردن امنیت، برق، ساخت بند بخش آباد و تطبیق پروژه های زیربنایی درین ولایت، به بی پروایی و تبعیض مستقیم متهم  نمود.

موصوف علاوه کرد که فراه یکی از ولایات دورافتاده  از نظر حکومت مرکزی با فاصله بیش از ١١٠٠ کیلومتر در غرب کشور موقعیت دارد، که تنها کسب و کار نفوس یک میلیونی این ولایت را وابسته به بندر شیخ ابونصر فراهی از چندین سال بدینسو عنوان می کند.

وی این اقدام ریاست جمهوری را حق تلفی باشنده گان این ولایت  خواند و هشدار داد در صورت بسته شدن این بندر، در کنار حرکت هاى مدنی و مردمی خویش خواهند ایستاد و تمامی اعضای این شورا از آن ها حمایت می کنند.

به گفتۀ رئیس شورای ولایتی فراه، فساد از چندین سال در گمرک فراه داد می زند؛ اما حکومت مرکزی بجای بازپرسى از رئیس و کارمندان این ریاست، لقمه نان را از دهان مردم بی بضاعت این ولایت می گیرد.

در زمینه خواستیم نظر مسئولین ریاست گمرک ولایت فراه را با خود داشته باشیم؛ اما با تماس های مکرر موفق نشدیم.

بندر شیخ ابو نصر فراهی، یکی از بنادر وارداتی در غرب کشور همسرحد با کشور جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود که با فاصله 123 کیلومتر از مرکز این ولایت در غرب فراه موقعیت دارد؛  آنچه که فساد گسترده درین بندر خوانده می شود، به حکم ریاست جمهوری از طرف ریاست عمومی گمرکات الی ختم سال مالی ١٣٩٧به روی تاجران تا دو روز دیگر مسدود می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement