خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صنایع دستی زنان در جوزجان بازار ندارد

صنایع دستی زنان در جوزجان بازار ندارد

Sep 17, 2018 - 17:23

شبرغان(پژواک، ٢٦ سنبله ٩٧): شماری از بانوان، ضمن گشایش یک نمایشگاه صنایع دستی در شهر شبرغان، با شکایت از کم توجهی به این بخش می گویند که برای فروش این محصولات، بازاری وجود ندارد.

زرمینه رحیمی مؤسس انجمن درخشان، امروز درمراسم گشایش این نمایشگاه گفت که راه اندازی همچو نمایشگاه ها، سبب بلندرفتن ظرفیت کاری زنان در بخش تولید صنایع دستی می گردد.

او خاطر نشان کرد که حدود ٢٠٠ زن تحت پوشش برنامه حمایت از صنایع دستی این انجمن قرار دارند.

موصوف افزود: «هدف کلی ما این است تا برای آن عده زنانی که بنابر ملحوظاتی، در خانه های شان منزوی شده و از مشارکت در امور اجتماعی محروم اند، زمینه سازی کنیم تا در بخش تولید صنایع دستی کار کنند.»

به گفته رحیمی با آنکه نهادشان برای پیشبرد امور مربوطه با چالش های روبرو است؛ اما با استفاده از کمترین امکانات  قصد ایجاد اشتغال و خودکفایی زنان را روی دست دارد.

او گفت: «ما می خواهیم در بخش توانمندسازی بانوان کار کنیم و از طریق اشتغال آن ها در بخش تولید صنایع دستی، این زنان را به خودکفایی اقتصادی برسانیم.»

اما برخی دیگر از فعالین جامعه مدنی با شکایت از نبود بازار برای فروش محصولات صنایع دستی زنان، می گویند که عدم توجه به این مسئله زنان را با مشکل مواجه ساخته است.

علینا رسا یک تن از فعالین گفت: «گذشته از چالش های امنیتی که بر سر راه فعالیت زنان در ولایت جوزجان وجود دارد، مشکل عمده دیگر، نبود مارکیت برای فروش محصولات آن ها است که در بخش تولید صنایع دستی کار می کنند.»

موصوف افزود: «این موضوع خیلی خوب است که شمار زیادی از زنان در این راستا فعالیت دارند، ولی اگر روی بازاریابی برای آن ها کار صورت گیرد، خیلی از حالت موجود بهتر خواهد شد.»

او خاطر نشان کرد که نبود بازار برای فروش محصولات بانوان، می تواند بر فعالیت شان تاثیر منفی داشته باشد و از کاری که آن ها انجام می دهند، دلسرد بسازد.

شگوفه مبارز یکی دیگر از بانوان، با بیان اینکه کار زنان در بخش تولید صنایع دستی یک اقدام نیک است، افزود: «توجه به این مسئله می تواند در قسمت خودکفایی زنان در محیط خانواده موثر واقع شود و دست آن ها را ب خاطر تهیه مایحتاج به سوی دیگران، کوتاه سازد.»

دراین نمایشگاه یک روزه، صنایع دستی، پارچه های خطاطی و نقاشی و بعضی محصولات تهیه شده دیگر توسط زنان به نمایش گذاشته شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement