خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پروژۀ"مدیریت پایدار زمین و جنگل"آغاز به کار کرد

پروژۀ"مدیریت پایدار زمین و جنگل"آغاز به کار کرد

Sep 17, 2018 - 15:31

کابل (پژواک، ٢٦سنبله ٩٧): وزارت زراعت مى گويد تطبيق پروژۀ "مديريت پايدار زمين وجنگل" که امروز افتتاح گرديد، در احیای جنگل‌ها، چراگاه‌ها و مصئونیت غذایی کمک کرده و خطرهای تغییرات اقلیمی را کاهش مى دهد.

پروژۀ «مدیریت پایدار زمین و جنگل به اشتراک جامعه» در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افتتاح شد.

وزارت زراعت که این پروژه را اجرا می‌کند، می‌گوید که ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست نیز در اجرای این پروژه همکاری می‌کند.

بربنياد معلومات مسئولان اين وزارت ، پروژۀ «مدیریت پایدار زمین و جنگل به اشتراک جامعه» در ولایت‌های پکتیا، کنر، بادغیس، غزنی و بامیان با هزینۀ بیش از ده میلیون دالر اجرا می‌شود.

هدف از راه‌اندازی این پروژه حمایت از روش‌ها و رویکردهای مدیریت پایدار جنگل‌ها به منظور ترویج و تشویق باشنده‌گان محل برای حفاظت از تنوع حیات می‌باشد.

کاهش خطرهای تغییرات اقلیمی و حاصل‌دهی بهتر چراگاه‌ها از دیگر هدف‌های تطبیق این پروژه است.

منبع افزوده است که این پروژه برای شش سال و با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۸۷۳ دالر اجرا می‌شود.

حمدالله همدرد سرپرست معینیت مسلکی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در افتتاح و معرفی پروژه «مدیریت پایدار زمین و جنگل به اشتراک جامعه» گفت که اجرای این پروژه در احیای جنگل‌ها، چراگاه‌ها و هم‌چنین مصئونیت غذایی کمک می‌کند.

همدرد گفت که وزارت زراعت انتظار دارد تا با اجرای این پروژه ظرفیت باشنده‌گان محل در راستای حفاظت از منابع طبیعی افزایش یابد.

نتایجی که از اجرای این پروژه توقع می‌رود، بلند بردن ظرفیت مدیریت پایدار زمین و جنگل‌ها در سطح ملی، ولایتی و ولسوالی‌ها؛ حفاظت از تنوع حیات و جذب کاربن‌دای اکساید در جنگل‌ها، مدیریت چراگاه‌ها به اشتراک جامعه و نیز مدیریت اطلاعات، نظارت و ارزیابی است.

از طریق این پروژه ظرفیت اداره‌های دولتی به سطح ملی و ولایتی در همۀ بخش‌ها برای برنامه‌ریزی منظم و دقیق مدیریت پایدار زمین و جنگل افزایش داده می‌شود.

هم‌چنین محمدرفیع قاضی‌زاده رییس عمومی منابع طبیعی وزارت زراعت نیز به آژانس خبرى پژواک گفت یکی از اهداف راه‌اندای پروژۀ مدیریت پایدار زمین و جنگل به اشتراک جامعه، مقابله با تاثیرات بد تغییر اقلیم در کشور است.

قاضی‌زاده افزود: «به اثر تطبیق این پروژه با انجمن‌‌ها و جوامع، بیش‌تر از ۳۰ هزار هکتار ساحه جنگل‌ها به گونۀ خوب‌تر و بهتر تحت مدیریت قرار خواهد گرفت.»

قرار است با تطبیق این پروژه، مدیریت ۳۰ هزار هکتار جنگل بهبود یابد و زمینه‌سازی شود تا یک میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۹ تن کاربن‌دای اکساید در جنگل‌های ولایت‌های بادغیس، کنر و پکتیا جذب شود.

عزت‌الله صدیقی معین تخنیکی ادارۀ ملی محیط زیست نیز نسبت به تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی در افغانستان هشدار داد و گفت: «تغییر اقلیم امروز در افغانستان سکتورهای انرژی، آب، زراعت، صنعت و صحت ما را فوق‌العاده متاثر ساخته است.»

صدیقی تأکید کرد که هر چند تغییرات اقلیمی روی همۀ کشورها اثر گذاشته؛ اما جلوگیری از تاثیرات این تغییرات در افغانستان به دلیل نبود ظرفیت، امنیت و امکانات دشوارتر است.

هم‌چنان انجنیر محمدآقا معاون سازمان خوراکه و زراعت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که اجرای پروژۀ مدیریت پایدار زمین و جنگل به اشتراک جامعه، می‌تواند نقش مردم را در حفاظت از محیط زیست بیش‌تر برجسته سازد. او گفت که این پروژه مردم را متوجه تاثیرات تغییرات اقلیم خواهد ساخت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement