خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برخى افراد نزديک به وزیر مخابرات پُست های کلیدی وزارت را در بدل پول هنگفت به فروش می رسانند"

"برخى افراد نزديک به وزیر مخابرات پُست های کلیدی وزارت را در بدل پول هنگفت به فروش می رسانند"

Sep 18, 2018 - 18:14

کابل (پژواک، ۲۶سنبله ۹۷): اسناد و مدارک نشان می دهد که افرادى مربوط به شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بالواسطه دست به معامله گری زده، از استخدام یک شخص در بست ٢ یکی از ریاست های این وزارت، ١۰ هزار دالر خواسته است.

این اسناد پس از آن با آژانس خبری پژواک شریک ساخته شد که جمال آریوبی مشاور ارشد وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حدود ٢٠ روز قبل با ارسال ایمیلی برای یکی از کاندیدای بست ریاست تکنالوژی و نوآوری از او خواسته است که برای احراز این کرسی باید ١٥ هزار دالر امريکايى بپردازد.

اما جمال آریوبی مشاور ارشد وزارت مخابرات با رد این ادعاها به پژواک گفت: «کس دیوانه نیست که در ایمیل رسمی از کسی درخواست پول کند.»

اما اسنادی که به دسترس پژواک قرار گرفته نشان می دهد که جمال آریوبی در ۲۸ اگست سال روان، حوالی ساعت ده شب با ارسال ایمیلی به جنت گل یکی از واجدین احراز بست ٢ تکنالوژی و نو آوری می نویسد: «طوری که من به نمایندگی از وزیرصاحب برای شما گفته بودم که ۱۵ هزار دالر بپردازید در حالی که سایر کاندیدان حاضر به پرداخت ۲۰ هزار دالر امریکایی هستند در غیر آن شکایت تان نادیده گرفته می شود و این بست به زودی دوباره به اعلان خواهد رفت.»

در عین حال جنت گل درهمين روز به ایمیل جمال آریوبی مشاور ارشد وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، پاسخ نداده و سر انجام حدود ده روزبعد، با ارسال پيام کوتاه به شماره شخصی شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، خواستار وضاحت در مورد تقرری اش شده است.

موصوف برای وزیر چنین نوشته است: «سلام جناب وزیر صاحب! امید است که خوب باشید، من یک مکتوب رسمی از کمیسیون مستقل اصلاحات اداری به دست آورده ام و با اکثریت دوستان تان هم صحبت کردم و ...؛ اما معلوم می شود که شما همه پروسه قانونی را رد می کنید.»

با این حال امین داوودزی سکرتر وزیرمخابرات و تکنالوژی معلوماتی که گفته می شود خواهرزاده وزیر است، در جواب نوشته است: «سلام! من همین اکنون از وزیر صاحب پرسیدم، او بلاخره به من گفت که به جای ۱۵ هزار دالر، ۱۰ هزار دالر به خاطر به دست آوردن (بست ریاست تکنالوژی و نو آوری) بگیرید، این حرف نهایی است، یا خود شما در همین نمبر که وتس اپ اش می باشد پیام بفرستید، اما این تقاضا از طرف شخص وزیر شده است.»

اما داوودزی سکرتر وزیر مخابرات درصحبت با آژانس خبرى پژواک گفت: «همه چیز دروغ است و یک ادعای ناحق است و همه این ادعاها را رد می کنیم.»

براساس معلومات جنت گل نامزد پست ياد شده ، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، حدود هشت ماه قبل بست ریاست تکنالوژی و نوآوری این وزارت را به اعلان گذاشت که ٤٣ تن خود را واجد شرایط این پُست دانسته، در این رقابت شرکت کردند و سر انجام از این میان سه تن با اخذ نمرات بلند به امتحان تقریری معرفی شدند، اما شخصی که بلندترین نمره را کسب کرده است بنابر ملحوظاتی نتوانسته است در این بست ایفای وظیفه کند.

منبع مى افزايد، در ایمیلی که حدود چهار ماه قبل از آدرس ریاست منابع بشری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برای ویس یوسفزی، معصومه مرادی و جنت گل احمدزی از جمله افراد پیشتاز این رقابت فرستاده شده، اطلاع داده شده است که هیچ یک از کاندیدان نتوانستند نمرات معیاری کامیابی را کسب نمایند.

در ایمیل تصریح شده است: «کاندیدان در صورت عدم قناعت از نتیجه امتحان مطابق طرزالعمل اختصاصی سی بی آر (CBR) می توانند به بورد رسیدگی به شکایات خدمات ملکی، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی مراجعه نموده و شکایات شان را درج نمایند.»

جنت گل فرزند میرآغا یکی از واجدین احراز پُست تکنالوژی و نو آوری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می باشد که در این رقابت شرکت کرده و امتحان تقریری را سپری کرده است، اما نتوانسته است که بر کرسی این ریاست به دلیل عدم پرداخت ۱۰ هزار دالر رشوه به شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، تکیه زند.

وی پس از اطلاعی ریاست منابع بشری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی که هیچ یک از کاندیدان نتوانستند نمرات معیاری کامیابی را کسب نمایند، شکایتی را در کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی درج و خواستار پیگیری قضیه از سوی این کمیسیون شده است.

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، پس از رسیده گی به شکایت جنت گل فرزند میرآغا کاندیدای بست ۲ ریاست تکنالوژی و نو آوری از طریق برنامه (سی بی آر) مربوط وزارت مخابرات، ذریعه مکتوب شماره (٨٩٥) مورخ ٣١ سرطان سال روان، از رسیده گی به شکایت عارض خبر داده نوشته است: «از نزد شاکی (جنت گل) از سوی کمیته تعیینات دوباره امتحان تحریری و تقریری اخذ شد که نمره اش از ۵۸٫۶٢٥ به ۶۷٫۲۵ ارتقا نمود و نمره کامیابی را طبق طرزالعمل مربوطه تکمیل و برنده بست شناخته شد.»

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی به دنبال مکتوب اولی، چندین مکتوب دیگر را به وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گسیل داشته  واز این وزارت خواسته است که از تطبیق فیصله این کمیسیون در مورد تقرر جنت گل فرزند میرآغا به حیث رییس تکنالوژی و نوآوری آن وزارت اطمینان دهد.

جنت گل احمدزی، کاندید بست ۲ ریاست تکنالوژی و نوآوری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که مکتوب های که از طرف کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به آدرس وزیر مخابرات ارسال می گردید، همه آن از سوی دفتر وزیر حفظ می شد و از آن زمان تا به حال به هیچ مکتوبی پاسخ داده نشده است.

وی که در حال حاضر کارمند برحال اداره تنظیم مخابراتی (اترا) نیز است  درصحبتى به آژانس خبری پژواک ادعا کرده است: «جمال آریوبی مشاور ارشد وزیر مخابرات پسر کاکای وزیر است، من را در شعبه اش دعوت کرد و گفت که ما بالای کمیسیون اصلاحات اداری خبر نیستیم؛... برادر! وزیر صاحب گفت که خود رییس جمهور گفته پیسه جمع کنید که انتخابات نزدیک است.»

موصوف، با اشاره به اینکه بحث چند دقیقه یی اش با مشاور ارشد وزیر مخابرات، نتیجۀ در پی نداشته است گفت: «او (اجمل آريوبی) ایمیل آدرسم را گرفت و گفت که برایت ایمیل می کنم، چند روز پس، طی ایمیلی از من مطالبه ۱۵ هزار دالر امریکایی کرد.»

یک سند دیگر نشان می دهد که وزیر مخابرات تکنالوژی و معلوماتی از زمان سرپرستی اش تا کنون بیش از ۱۳۰ تن را در بخش های مختلف این وزارت با معاش ماهوار بین ١٢ هزار تا بیش از ٢٣٠ هزار افغانی به کار گماشته است.

معاش ماهوار افراد گماشته شده در بست های مختلف از سوی شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، حدود ده ميليون افغانی می شود.

جمال آریوبی مشاور ارشد وزیر مخابرات و امین الله داوودزی خواهر زاده وزیر، هر کدام به ترتیب از طریق منبع واحد ماهانه بیش از ۲۳۱ هزار و ۷۶ هزار افغانی معاش دریافت می کنند.

شهزاد گل آریوبی در ١٣ قوس ١٣٩٦، با کسب ۱۱۵ رای تایید از سوی ولسی جرگه به حیث وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تعیین شد.

این در حالی است که عبدالرزاق وحیدی وزیر اسبق مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نیز به اتهام استخدام غیرقانونی ۳۷ کارمند بالمقطع و تقرر ۷ مشاور با معاش ۵۰ هزار تا ۱۶۹ هزار افغانی و ایجاد سیستم ناقص ریل ‌تایم، در زمان تصدی وزارتش به محکمه معرفی شد.

جنت گل، از گماشتن وابستگان وزیر در بست های مختلف، تهدید رؤسا به استعفا و تبدیل کردن آنان به ولایات انتقاد کرده، گفت: «شماری از رؤسا را تهدید می کند، تا استعفا بدهند؛ از جمله جنت خان فهیم رییس اداری را به ولایت پروان تبدیل کرده و به جای او شخصی را به نام نیک ځاځی به این پست گماشته است.»

وی همچنان گفت که در روزهای اخیر دو تن را به شمول غلام مصطفی نوری به حیث رییس مالی بدون به اعلام گذاشتن بست و سپری کردن پروسه امتحان، با معاش ۲۰۰ هزار افغانی سرپرست تعیین کرده است.

موصوف افزود: «از روزی که شهزاد آریوبی به حیث وزیر مخابرات تعیین شده است، ضمن تغییر و تبدیلی ها، شماری از رؤسا را مجبور به استعفا می کند تا بست ها را برای وابستگان خود و وکلای پارلمان خالی کند و بدون این که بست را به اعلان بگذارد، مستقیم نفر را از کوچه می آورد و با معاش چند صدهزار افغانیگی استخدام می کند.»

اسنادی که در این خصوص نیز دراختيار پژواک قرارگرفته نشان ميدهدکه احمد نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی طی مکتوب رسمی از وزیر مخابرات تقاضا کرده که معیارهای تشکیلاتی را در نظر گرفته و از ایجاد ریاست ها و بخش های غیر ضروری و تغییراتی که کارکنان را بی سرنوشت می سازد، جداً خودداری نماید.

ازسوى ديگریک تن از کارمندان دیگر وزارت مخابرات که خواست از وی نام برده نشود، نیز از استخدام های غیرقانونی در وزارت مخابرات انتقاد کرده، گفت که از زمانی که شهزاد آریوبی در وزارت آمده است، شماری زیادی از وابستگان اش را با معاشات بالا مقرر کرده است.

وی، پروسه استخدام وزارت مخابرات را غیرشفاف عنوان کرده، افزود: «اول بست های جدید به اعلان نمی رود، اگر بعضی وقت ها به شکل نمایشی، بست ها به اعلان هم بروند، از کاندیدان امتحان نمایشی اخذ می شود؛ اما در آخر به جز از وابستگان خودش کس دیگری در آن بست ها کامیاب نمی شود.»

سائر ځلاند سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، ادعاهای درخواست پول از سوی وزیر را رد کرده می گوید که در این برهه زمانی هر چیز امکان پذیر است، این اسناد به خاطر بدنامی وزیر مخابرات جعل شده است.

وی گفت که همه تقرری ها از طریق کمیسیون مستقل اصلاحات اداری صورت می گیرد و در تقرری ها قومیت، زبان و وابستگی مطرح نیست، هرشخص نظر به شایستگی گماشته می شود.

وی، با اشاره به این که وزیر مخابرات پنج مشاور دارد، گفت که مشاورین در بست سه هستند و استخدام آن ها از صلاحیت وزیر مخابرات است.

اما در مورد این که جنت گل احمدزی کاندید بست ۲ ریاست تکنالوژی و نو آوری جهت استخدام رسماً به ریاست جمهوری پیشنهاد شده است یا خیر؟ معلومات ارایه نکرد.

عبدالفرید احمد سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، با اشاره به این که  پروسه های استخدام هیچ ادارۀ از اين امر مثتثنی نیست، گفت که استخدام ها مطابق قانون کارکنان خدمات ملکی صورت می گیرد و در این قانون واضح شده است که استخدام بست های یک و دو از طرف کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی با همکاری ادارات مربوط انجام می شود.

به گفته وی، بست های سه و چهار توسط ادارات در مرکز و در ولایات توسط والی ها با نظارت کمیسیون اصلاحات اداری صورت می گیرد و بست های پنج و شش هم سال یک بار پس از امتحان جذب می شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement