خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روسای برخی ادارات در پکتیا از ده سال بدینسو بر پست های شان باقی مانده اند

روسای برخی ادارات در پکتیا از ده سال بدینسو بر پست های شان باقی مانده اند

Sep 18, 2018 - 20:35

گردیز (پژواک، ۲۷سنبله ۹۷): شماری رییسان برخی ادارات در پکتیا، از حدود پنج الی ده سال گذشته در یک سمت اجرای وظایف می کنند، اما مردم از کارهای آنان رضایت نداشته و خواهان برکناری آنها شدند.

 در زمره این ادارات، ریاست های فواید عامه، ترانسپورت، اطلاعات و فرهنگ، مبارزه با مواد مخدر، عدلیه، حج و اوقاف، برشنا، معادن، سره میاشت و برخی ادارات دیگر شامل اند.

باشندگان پکتیا، شورای ولایتی و فعالان مدنی خواهان تغییر در ادارات متذکره شدند و می گویند که برخی ریاست ها شکل میراثی را اختیار کرده و خدمات آن نیز قابل ملاحظه نیست.

رحمت الله رحیمزی فعال مدنی در گرديز به تاریخ ۲۷ سنبله، به آژانس خبری پژواک گفت که رییس جمهورغ نی چند پیش به تاسی از یک فرمان دستور داده بود، روسای که بیش از سه سال در یک سمت در ولایات اجرای وظایف کرده، تبدیل شوند.

به قول موصوف، در پکتیا شماری رییسان از ده سال گذشته بدینسو در یک چوکی کار می کند و مردم نیز از آنها راضی نیستند.

نامبرده می گوید: ((مردم از رییسان متذکره به ستوه آمده، زیرا هیچ خدمات عرضه نمی کنند، مردم عادی متضرر می شوند، اما دولت مرکزی در مورد هیچ اقدام نمی کند.))

همچنان حفیظ الله مبارز عضو پیشین شورای ولایتی پکتیا می گوید که شماری افراد به اساس روابط خاص و منافع شخصی از رییسان حمایت می نمایند که بسا اوقات ریاست های متذکره برای آنها خدمات ناچیز و یا هیچ عرضه نمی کنند، باید اصلاحات جدی دراین عرصه رونما شوند.

مبارزبه پژواک گفت: ((روسای وجود دارند که از مرکز توسط برخی افراد و حلقات حمایت می شوند و از سالیان زیاد دراین جا ایفای وظایف کنند، مشکل که باید در ریاست ها حل شود، اما از سوی روسای متذکره حل نمی شود و به مردم خدمات عرضه نمی کنند.))

شایسته جان احدی متنفذ قومی و فعال مدنی، ادارات مسؤول را به باد انتقاد گرفت که قانون اصلاحات اداری تطبیق نمی شود و به قول وی که هیچ قانون نتوانسته تا جلو ادارات میراثی را بگیرد.

احدی بدون ذکر نام کس، گفت که روسای مذکور با وکیلان و مقامات بلندپایه مشخص وابسته اند.

نامبرده می گوید: ((برخی بست ها که اکنون به اعلان گذاشته شده، باز هم همین افراد در آن گزیده شده اند، حیران استیم که در این کشور قحط رجال است که در ادارات متذکره افراد دیگر استخدام نمی شوند.))

 مولوی عبدالغفور رییس حج و اوقاف پکتیا شامل روسای متذکره می باشد که از سال ۱۳۸۵ تاکنون دریک بست اجرای وظیفه می کند، می گوید که فیصله تغییر و تبدیل کار مقامات بلندپایه است.

وی گفت: ((با تقررم دراین جا حج و اوقاف یک بلیست زمین نداشت، سه چهار نفر کار می کرد، مساجد جامع و امکانات دیگر موجود نبود، با موجودیت من همه امکانات فراهم شد، دلیل ابقا من باید از مقامات بلندپایه پرسیده شود، اما پاک کار کرده ام، کدام پشتوانه دیگر ندارم.))

تلاش ورزیدم تا به روسای دیگر نیز در مورد صحبت کنیم، اما تماس با آنها برقرار نشد.

عبدالمالک ځاځی رییس شورای ولایتی پکتیا نیز این مشکل و نقیصه اداری را می پذیرد و می گوید که برخی رییسان و ولسوالان، از سال های زیاد در یک کرسی اجرای وظایف می کنند.

ځاځی گفت، مسؤولین که سال های زیاد در یک بست باقی می مانند، کافی احساس مسؤولیت نمی کنند و شاید با افراد مختلف راه فساد و روابط دیگر را برقرار سازند.

نامبرده می گوید: ((این مشکل را بارها با مقام ولایت شریک نموده ایم و برای شان گوش زد کرده ایم که به رهبری مقام ولایت یک هیئت مشترک توظیف شود، ادارات را بررسی نماید، اگر دست آورد داشت، به وظیفه خود ادامه دهد و در صورتیکه کارشکنی کرده، به عوض اش یک فرد مسلکی و وطن پرست گماشته شود.))

شمیم خان کتوازی والی پکتیا می گوید، اسامی روسای که بیش از چهار سال در این ولایت مصروف اجرای وظایف اند با حکومت مرکزی در میان گذاشته است.

کتوازی به پژواک گفت: ((رییس جمهور به ارگان های محل، اداره امور و اصلاحات اداری دستور داد تا به اساس ایجاد یک میکانیزم خاص، روسای متذکره را به ولایت های دیگر تبدیل نماید که میکانیزم یادشده تاکنون ایجاد نشده و این مشکل هنوز پا برجا است، اما لست چنین رییسان را با مرکز شریک ساخته ایم.))

قابل ذکر است که افزون بر پکتیا، در کابل و برخی ولایات دیگر نیز همچو افراد وجود دارند که از سال های زیاد در یک پست اجرای وظایف می کنند و خدمات چندان محسوس ندارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement