خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر کارساخت جاده گردیز- زرمت آغاز نشود این شاهراه را بسته خواهیم کرد"

"اگر کارساخت جاده گردیز- زرمت آغاز نشود این شاهراه را بسته خواهیم کرد"

Sep 19, 2018 - 18:30

گردیز(پژواک، ۲۸ سنبله ۹۷): شماری از باشندگان گردیز مرکز پکتیا در واکنش به عدم اعمارجاده گردیز- زرمت مظاهره کردند و گفتند که با وجود تعهدات مسئولین ذیربط، هنوزهم کار ساخت این جاده آغاز نشده است.

این مظاهره که امروز(۲۸ سنبله) راه اندازی شد، اهالی قریه های خطابی گردیز و ابراهیم خیل و ولسوالی زرمت در آن اشتراک داشتند.

آنها گفتند  درصورتیکه کارعملی ساخت این جاده زود آغاز نشود، این شاهراه را به روی تردد ترافیک مسدود خواهند کرد.

 ظاهراوریاخیل یکتن از متنفذین قومی در زمره مظاهره کنندگان، به آژانس خبری پژواک گفت که برای سرک متذکره، ازحدود ده سال بدینسو چند بار بودجه منظورشده؛ اما کارعملی آن تاکنون هیچ آغاز نشده است.

اوریاخیل حرف های وزیر فواید عامه را دروغ و مایه شرمساری عنوان کرد که درصفحه فیسبوک خود نگاشته بود که جاده گردیز- زرمت ده کیلومترساخته شده و بخش متباقی آن  تحت کاراست.

نامبرده گفت: "جاده زرمت به پارچه تمثیلی کلان مبدل شده، طی ده، دوازده سال گذشته ده بار منظور شد و ده بار پول آن حیف و میل شد، سرک یک انچ ساخته نشده و از اینکه وزیر تذکر می دهد که ده کیلومترآن اعمارشده و کارساخت ده کیلومترآن ادامه دارد، کاملاً دروغ است و به روز روشن در چشمان اقوام خاک می زنند."

جیلان جلالی متنفذ قومی قریه خطابی گردیز، سرک را نیازمندی جدی مردم خواند و از طالبان مسلح و حکومت خواست تا بدون تاخیر و مانع، به سهم خود در اعمار جاده دست به کار شوند.

جلالی گفت: "از دولت، طالبان و مسئولین ذیربط تقاضا داریم که مردم منطقه خواهان سرک استند، اگر هر شرکت و یا مسئول از نبود امنیت دراین جا حرف می زنند، والی صاحب خود گفت که برای تامین امنیت این سرک ۶۰۰ تن منظورشده و امنیت آن قابل اطمینان است."

 ملک عبدالله باشنده رباط گفت که برای اعمار جاده منازل و باغ های مردم تخریب شده؛ اما از ساخت جاده هیچ اثری نیست.

نامبرده افزود که به سبب گرد و خاک جاده، مردم نهایت به تکلیف اند و به امراض گوناگون مصاب می شوند.

نامبرده گفت: "ناگزیر ومکلف استیم تا ازهر راه ممکنه حق خود را حصول کنیم، این راه امنیت است؛ این حرف را به خاطری می گویم که ساعت ١٢ شب هم ازاین مسیر به خانه رفته می توانم، امنیت چگونه می باشد."

څارمن رحمت الله معاون تولی حوزه دوم امنیتی و مسئول برخی پوسته های امنیتی دراین مسیر گفت که برای تامین امنیت درمنطقه، مشکل عمده خراب بودن جاده می باشد.

رحمت الله گفت که دربرابر اعمارسرک هیچگونه مشکل وجود ندارد و افزود: "اگراین سرک پخته شود و مشکل راه برطرف شود، انشاء الله به هر گوشه و کنار زرمت رفته می توانیم و هیچ پوسته سقوط کرده نمی تواند، همه مشکل ناشی از این راه است، اکنون در برابر اعمار این سرک هیچ مشکل وجود ندارد."

شمیم خان کتوازی والی پکتیا در واکنش به این اظهارات گفت که برای اعماراین جاده، نزدیک به ۳۰ کیلومتر بودجه منظورشده؛ اما طالبان مسلح به شرکت مربوط هشدار داده درصورتیکه کارپخته کردن جاده را آغازکند، مورد حمله قرارخواهد گرفت.

کتوازی افزود که مردم باید بر مخالفین مسلح فشار وارد کنند تا درمقابل ساخت جاده مانع واقع نشوند.

وی گفت: "شرکت های تجارتی اند، زمانیکه هشدار به آتش کشاندن ماشینری و مرگ را دریافت نمایند، کار نمی کنند، ازمردم می خواهیم تا علیه مقصر اصلی مظاهره کنند، با آنها بحث نمایند، آنان دور نیستند در منازل شما جا دارند، تا شما اجازه اعمار همین سرک را از آنها بگیرید."

قابل یادآوری است که درجریان سفر رییس جمهور غنی به پکتیا و گشایش پروژه ها، اعماراساسی جاده گردیز- زرمت و زرمت – غزنی نیز شامل بود.

چندی پیش یک نامه طالبان که مهر آنها نیز بر آن موجود بود، پخش شد که در پاسخ به مردم از اعمار جاده گردیز- زرمت مخالفت صورت گرفته بود و ساخت جاده را به زیان خود تلقی کرده بود.

 اما ذبیح الله مجاهد رد کرد که گویا این نامه از سوی آنها پخش شده است.

نامبرده درمورد اعمار این جاده، به پژواک گفت که اکنون در وضعیت جنگی قرار دارند و برای اعمار سرک جنگ را توقف داده نمی توانند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan