خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت بايد براى جلوگيرى از چاه هاى جذبى فاضلاب در شهر اقدام جدى کند"

"حکومت بايد براى جلوگيرى از چاه هاى جذبى فاضلاب در شهر اقدام جدى کند"

Sep 19, 2018 - 16:54

کابل (پژواک، ٢٨ سنبله ۹۷): برخى شهريان کابل مى گويند که افزايش روزافزون چاه هاى جذبى فاضلاب در اين شهر، سبب آلوده شدن آب هاى زيرزمينى مى شود و بايد حکومت براى جلوگيرى از آن، اقدامات جدى را روى دست گيرند.

مسئولان شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان و همچنان شاروالى کابل مى گويند که اين اداره ها برنامه هایى را روى دست گرفته که در آن، اقدامات لازم براى جلوگيرى از حفر چاه هاى جذبى فاضلاب و آلوده شدن آب هاى زيرزمينى در نظر گرفته شده است.

چاه هاى جذبى يا چاه هاى سپتيک غيرمعيارى؛ چاه هايى است که فاضلاب آن تخليه نگرديده وبه مرور زمان جذب زمين مى گردد.    

 شهريان کابل مى گويند که برخى مردم به دليلی در عوض چاه هاى سپتيک، چاه هاى جذبى براى فاضلاب حفر مى کنند که کم هزينه مى باشند.

رحيم الله باشنده کمپنى در ناحيه پنجم شهر کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت که مردم در گذشته براى بدرفت چاه ها را حفر نمى کردند؛ اما در منازلى که در سال هاى اخير ساخته شده و يا مى شود، اکثريت مردم چاه ها را حفر مى کنند.

اما او افزود که شمارى کم مردم براى بدرفت و فاضلاب، چاه هاى سپتيک و بيشتر آنان چاه هاى جذبى حفر مى کنند؛ زيرا چاه هاى جذبى کم هزينه مى باشند.   

به گفته او چاه هاى جذبى سبب آلوده گى آب هاى زيرزمينى مى شود و بايد حکومت جلو اين مشکل را بگيرد؛ زيرا آلوده شدن آب ها سبب شيوع امراض مى شود.  

مجتبی احمدی، باشنده خيرخانه در ناحيه يازدهم شهر کابل نظر مشابه دارد و گفت که در کوچه آنها اکثريت خانواده ها براى فاضلاب چاه هاى جذبى حفر کرده اند؛ زيرا از يک سو حفر و ساخت آن به هزينۀ کم نياز دارد و از سويى هم چاه هاى جذبى براى مدت زياد نياز به تخليه ندارد.   

به گفته او، این بی تفاوتی مردم در برابر آب های زیرزمینی، سبب شده است که دیگر آب های زیرزمینی بدون تصفیه کن قابل نوشیدن نباشد.

وی از ادارات مسئول در این بخش خواست تا از حفر چاه های جذبی جلوگیری کنند و نگذارند اين مشکل حيات مردم را تهديد کند.

عبدالقدوس باشنده قلعه زمان خان درناحيه شانزدهم اين شهر نيز ضمن نگرانى از اين وضعيت، گفت که اکثريت مردم اين منطقه نيز از چاه های جذبی براى فاضلاب استفاده می کنند. 

وی حکومت را در جلوگيرى از حفر چاه های جذبی براى فاضلاب مقصر خواند.

محمد اجمل ترین کارشناس منابع طبیعی، با تاييد سخنان شهريان کابل گفت يک سروى نشان مى دهد که تا سال ۲۰۲۵ ميلادى، ممکن آب ‌های زیرزمینی شهر کابل بدون تصفیه قابل نوشیدن نباشد.

وی از اداره هاى مسئول در اين بخش خواست تا اقدامات لازم براى جلوگيرى از آلوده شدن آب هاى زيرزمينى رو دست گيرند.

جلیل سلطانی سخنگوی شاروالی کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت: "متاسفانه تا به حال سیستمى وجود نداشته که آب های زیرزمینی را کنترول کند؛ اما شاروالی کابل کارهایش را در این قسمت آغاز کرده است."

به گفته او شاروالى طرزالعملى روى دست دارد و کار آن سى درصد پيش رفته است که در آن تدابير لازم براى جلوگيرى از آلوده شدن آب هاى زيرمينى و جلوگيرى از حفر چاه هاى جذبى براى بدرفت و فاضلاب، اتخاذ شده است.

اين درحاليست که قبل ازاين نيز شاروالى کابل ، باابرازنگرانی ازملوث شدن آبهای زیرزمینی درشهر، موجودیت چاه های سپتیک غیرمعیاری رابه مثابۀ قتل عام مردم خوانده هشدار داده که اگر مردم و ادارات دولتی ازاين حالت جلوگيرى نکنند، تمام آب شهر ملوث خواهد شد.

ازسويى هم نوید سعیدی سخنگوی شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان گفت که اکثریت مردم در شهر کابل و ولایات، از چاه هاى جذبى بدرفت استفاده می کنند؛ اما هیچ شهروندی از عواقب و پیامد های این چاه ها که در آلوده شدن آب های زیرزمینی چقدر نقش دارد، نمی دانند.

وی افزود: "در شهر کابل، درصدی چاه های جذبی خیلی زیاد است و هموطنان ما به دلیل کم هزینه بودن آن، بیشتر دست به حفر چاه های جذبی می زنند، در حالیکه نمی دانند چاه های جذبی برای آب های زمینی زهر است."

او گفت: "در سایر کشور ها همه منابع آبی را سرمایه ملی عنوان کرده و در برابر آن مسئول اند؛ اما متاسفانه ما منحیث یک شهروند، خود را مسئول در برابر آب های زیرزمینی احساس نمی کنیم."

همچنان موصوف افزود شرکت هايى که در بخش تخیله فاضلاب از چاه های سپتیک فعالیت دارند،  فاضلاب را در دریای کابل و یا هم برخی نقاط دور شهر تخلیه می کنند که در کنار آلوده کردن فضا دوباره جذب زمین می شود.  

سعیدی گفت که اداره يادشده روى پلانى کار مى کند که با عملى شدن آن، جلو خود سری ها در قسمت حفر چاه های بدرفت و سپتیک گرفته خواهد شد.

به گفته او بر اساس این ماستر پلان، در چهار قسمت شهر کابل تصفیه خانه های بزرگ ایجاد می شود و تمامی فاضلاب توسط تانکرها به اين تصفيه خانه ها انتقال و بعد از تصفيه، از آن در زراعت کار گرفته خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement