خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صیاد: درولایاتی که دفاتر کمیسیون انتخابات مسدود بماند، با سرنوشت ولایت غزنی مواجه خواهند شد

صیاد: درولایاتی که دفاتر کمیسیون انتخابات مسدود بماند، با سرنوشت ولایت غزنی مواجه خواهند شد

Sep 19, 2018 - 17:14

کابل(پژواک، ۲۸ سنبله ۹۷): کمیسیون انتخابات، عملی شدن تمامی خواسته های احزاب را در انتخبابات پیش رو عملی نمی داند؛ اما می گوید که به خاطر ایجاد شفافیت تلاش می شود تا در روز انتخابات رای دهندگان، بایومتریک شوند و احزاب از روند نظارت کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در ششمین نشست ملی انتخابات در کابل که نماینده گان احزاب سیاسی، نهادهای ناظر بر انتخابات و فعالان مدنی حضور داشتند، نظریات احزاب سیاسی را قابل قدر دانسته، گفت که به تمامی خواسته های قانونی احزاب سیاسی احترام گذاشته می شود.

"بایومتریک رای دهندگان و تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به سیستم چند بعدی"، از مهم‌ ترین خواست‌های ایتلاف بزرگ ملی را تشکیل می‌ دهد که حکومت و کمیسیون انتخابات، با آن مخالفت کرده‌ اند.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در این نشست، با اشاره به خواسته های احزاب سیاسی گفت که با نظارت و بایومتریک رای دهندگان در روز انتخابات کدام مشکل ندارند.

موصوف افزود: «در بخش نظارت احزاب می توانند با دریافت اعتبارنامه از این پروسه ملی، نظارت کنند و در بخش بایومتریک هم تلاش می کنیم و امید است که در انتخابات پیش رو صرف در روز رایدهی به خاطر شناسایی رای دهندگان و جلوگیری از رای تکراری، از سیستم بایومتریک استفاده شود.»

او تصریح کرد، به خاطر استفاده از سیستم بایومتریک در روز انتخابات، با شماری از کمپنی ها مشوره کرده اند و اکنون تلاش ها بر این است که مشکل بودجه و تدارکات نیز حل شود.

صیاد، با بیان اینکه تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیرقابل انتقال به سیستم چند بعدی، نیاز به تغییر قانون دارد، افزود که تغییر قانون از صلاحیت های رییس جمهور است.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات، ناامنی را یکی از مشکلات سد راه برگزاری انتخابات عنوان کرده، گفت: «دشمنان خارجی، داعش، طالب، کشورهای همسایه با تحرکات شان و شماری از وکلای حذف شده از ليست و شامل ليست، تلاش دارند که مانع برگزاری انتخابات شوند.»

به گفته او، کسانی که پروسه انتخابات را برهم می زنند (سبوتاژ می کنند)، به جز اینکه به خود و دیگران ضرر برسانند، دیگر هیچ کاری کرده نمی توانند؛ چون رایدهی و نامزد شدن حق مردم افغانستان است و گروپ های خاص نباید حقوق دیگران را ضایع کنند.

وی، با بیان اینکه در ولایاتی که دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات مسدود بماند، انتخابات آن ولایت به سرنوشت ولایت غزنی مواجه خواهند شد، افزود: «ما و شما عملاً دیدیم که یک گروپ دروازه کمیسیون را در غزنی بسته کردند و کمیسیون برای شان راه حل پیدا کرد، گروپ دیگر دروازه را بسته کرد و در نهایت یک ولایت از انتخابات محروم شد.»

صیاد هشدار داد که هرگاه این وضعیت ادامه پیدا کند، آن عده از نامزدانی که در مسدود کردن دروازه های دفاتر ساحوی کمیسیون دست دارند، از ليست نامزدان انتخابات ولسی جرگه حذف خواهند شد.

وی، در این خصوص همکاری شهروندان، فعالان مدنی و احزاب سیاسی را مهم عنوان کرده تصریح نمود که باید به خاطر برگزاری انتخابات شفاف، از این پروسه ملی نظارت شود تا صدمه وارد نشود.

عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی که در این نشست صحبت می کرد، گفت: «اعتمادی را که به رهبران احزاب سیاسی و بزرگان حکومت وحدت ملی می بینیم، من یقین دارم که هیچ گاه آنان منافع ملی شان را بر منافع شخصی شان قربانی نمی کنند و اطمینان دارم که از این بحران بیرون می شویم و به سوی انتخابات در ۲۸ میزان رونده هستیم و خواهیم رفت.»

وی، با اشاره به اعتراضات اخیر احزاب سیاسی، افزود: «به وضاحت می گویم که از خود احزاب سیاسی شروع تا اولادهای شان کاندید هستند و اطمینان دارم به همین دلیل روند را تخریب نمی کنند؛ اما به نحوی فشارهای مدنی بالای کمیسیون ها وارد می کنند.»

موصوف گفت هرکسى که عامل بحران انتخابات پیش رو شود، تمام مسئولیت های بعدی به دوش ماجراجویان است و کمیسیون شکایات انتخابات کدام مسوولیت ندارد.

آریایی، با اشاره به فشارهای بیرونی بالای کمیسیون شکایات انتخاباتی، گفت که تلاش ها بر وارد شدن دیدگاه های بیرونی وجود داشت، دارد و در آینده نیز خواهد داشت؛ اما همه فشارهای بیرون دفع شده و در آینده نیز دفع خواهد شد.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتي، از حکومت خواست که برهم زننده گان (سبوتاژ کنندگان) را تشخیص کند تا به پروسه ملی صدمه وارد کرده نتوانند.

وی گفت که کمیسیون شکایات، حدود هفت هزار کارمند را در روز انتخابات در کنار کارمندان کمیسیون انتخابات توظیف می کند تا از هرنوع چالش و مشکل گزارش بدهند.

 درعين حال ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای استفاده از سیستم بایومتریک رای دهندگان در روز برگزاری انتخابات، استقبال کرد و خواهان نشست سه جانبه بین حکومت، کمیسیون انتخابات و احزاب سیاسی شد.

فضل الرحمن اوریا سخنگوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، گفت که نشست سه جانبه به منظور چگونگی عملی شدن این روند و سایر مسایلقابل بحث، ضروری است تا به توافق برسند و روی عملی شدن آن کار آغاز شود.

 از سویی هم وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، از ثبت معلومات بیش از ۸،۶ میلیون رای دهنده در دیتابیس خبر داده گفت که ممکن تا آخر هفته نام همه رای دهندگان وارد این سیستم شود.

وی، از رسیدن مواد انتخاباتی به داخل کشور خبر داده افزود که اوراق رایدهی نامزدان ۳۱ ولایت به کشور رسیده است و در حال بسته بندی و فرستادن به ولایات می باشد.

موصوف، با اشاره به تصویب شدن ليست رای دهندگان چهار ولایت کشور، خاطر نشان کرد که در روزهای آینده ليست رای دهندگان ولایات بیشتری را تصویب و جهت نصب به ولایات فرستاده خواهند شد.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، با اشاره به تخلف در انتخابات پیش رو، گفت که با متخلفین در هر سطحی که باشند، برخورد قانونی صورت می گیرد، اگر به کرسی ولسی جرگه هم رسیده باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement