خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هند، يک هزار عراده ملى بس جديد به افغانستان کمک میکند

هند، يک هزار عراده ملى بس جديد به افغانستان کمک میکند

Sep 19, 2018 - 18:26

کابل (پژواک، ٢٨ سنبله ٩٧): هند افزون بر کمک يک هزار عراده ملى بس جديد به افغانستان، متعهد شده است که پروژه هاى زيادى را در اين کشور عملى مى کند.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور، قبل از ظهر امروز در قصر حیدرآباد دهلی، از سوی نریندرا مودی صدراعظم هند مورد استقبال گرم قرار گرفت.

موصوف از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر قبولی این دعوت و سفر رسمی به هند، تشکر کرد.

در خبرنامه افزوده شده است که رئیس‌جمهور کشور، از دعوت رسمی صدراعظم هند و همچنان مهمان‌نوازی گرم مردم آن کشور تشکر کرد و به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان به‌خاطر زیان‌های واردشده از اثر سیلاب‌ها به مردم هند، ابراز غمشریکی کرد و افزود که مناسبات دوستانه و دوجانبه میان افغانستان و هند، هر روز توسعه می‌یابد.

منبع نوشته است که در این دیدار، سران دو کشور در خصوص تقویت روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و هند،  مبارزه مشترک با تروریزم،  توسعۀ همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقوی، انکشاف دهلیز هوایی افغانستان-هند، تحصیلات عالی و حرفه‌یی و آنلاین و همچنان روی سرمایه‌گذاری مشترک بالای سکتورهای مختلف افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.

صدراعظم هند گفت کشورش آماده است که حکومت و مردم افغانستان را در عرصه‌های مختلف، به خصوص اعمار بند شاه‌توت و کانال‌ها، انرژی آفتابی و واترپمپ‌ها، آب آشامیدنی و تطبیق ۱۶۰ پروژه در روستاها، سیستم ترانسپورتی، ترمیم ۳۵۰ عراده ملی‌بس شهری و اعطای ۱۰۰۰  عراده ملی بس‌جدید و همچنان پروسس مواد غذایی، هرنوع کمک مالی و تخنیکی نماید. 

در این دیدار، روی این توافق شد که تیم‌های تخنیکی دو کشور، هرچه زودتر زمینۀ آغاز کار عملی را فراهم سازند.

در این دیدار، رئیس‌جمهور غنی و صدراعظم مودی، توافق کردند که به منظور انکشاف کوریدور هوایی میان افغانستان و هند، تعداد پروازها افزایش یابد و همچنان به‌شمول هرات-امرتسر، این پروازها به شهرهای دیگر آغاز گردد.

سران دو کشور متعهد شدند که به‌خاطر پروسس سنگ‌های قیمتی، صادرات و تولید دوا، تیم‌های تخنیکی افغانستان و هند مشترکاً کار نمایند.

مودی اضافه کرد که برنامه همکاری در قسمت بورسیه‌های تحصیلی با افغانستان تا ۵ سال دیگر نیز تمدید گردیده است و نیز مامورین افغان در عرصۀ مهارت‌های مختلف آموزش خواهند یافت.

صدراعظم هند گفت که در آیندۀ نزدیک، وزیر خارجۀ هند به افغانستان سفر خواهد کرد و دردیدار با مقامات این کشور، در خصوص روابط استراتیژیک میان هند و افغانستان بحث و تبادل نظر خواهند نمود.

محمداشرف غنی نمایشگاه مشترک تجار و سرمایه‌گذاران افغان- هند را در شهر ممبی هند، برای رشد اقتصاد دو کشور مهم  و مفید خواند و از همکاری‌های آن کشور در بخش‌های مختلف، به ویژه تطبیق پروژه‌های زیربنایی با افغانستان، قدردانی نمود.

وی اضافه کرد که کمک‌های ارزشمند هند، باعث تغییرات مثبت و رفاه در زندگی افغان‌ها خواهد شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement