خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: دشمنان افغانستان ميخواهند، حملات اخير را جنبه قومى و مذهبى دهند

غنى: دشمنان افغانستان ميخواهند، حملات اخير را جنبه قومى و مذهبى دهند

Sep 20, 2018 - 14:24

کابل (پژواک، ۲۹ سنبله ۹۷): رئیس جمهور ميگويد که یزید های زمان می خواهند افغانستان را به کربلا دیگر تبدیل کنند اما آنان باید بدانند که وحدت و همبستگی مردم مانع اهداف آنان شده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور که امروز در مراسم عاشورا در مسجد رسول اکرم سخنرانی می کرد، گفت که عاشورا در روایت های دینی همه مسلمانان، سنی و شعیه از شواهد بزرگی به شمار می رود و در تاریخ اسلام منبع الهام درس های فروان بوده است.

وی عاشورا را درس مقاومت در برابر بی عدالتی ها، نا برابری ها و ستم گری خواند و گفت که مقاومت در برابر فساد، استفاده ی ناروا از بیت المال و تلف کردن حق ضعیفان بدست صاحبان زور و زر مقامات در برابر کسانیکه بر خلق خدا گردن کشی کرده، خود را در مقام فروعونیت گذاشته و به ذلت و زبونی نه گفته، از پیام ها عاشور می باشد.

او گفت: "من امروز در جای آمده ام که بارها زیر تهدید و خطر بوده است، خطری که شما با آن مواجه استید، من هم این خطر را قبول کرده ام و بار ها قبول خواهم کرد."

اشرف غنی گفت: "چپنى که در جانم است، چپن است که بازماندگان مرزا اولنگ برایم داد، این چپن قیمت ترین چپن است که من دارم، درس که هر روز مرا یاد می دهد که در مقابل بی عدالتی، ظلم و جنایت علیه بشریت ایستادگی کنم."

او می گوید که امروز یزیدهای زمان می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگری تبدیل کنند و برای مومنان ماتم و عزا بیافرینند، اما درسی که از مکتب اهل بیت پیامبر گرامی خود آموخته‌ ایم، این‌است که صدای عدالت، صدای عزت و صدای کرامت بر ستم و جنایت پیروز می‌شود.

موصوف گفت، تروریست‌هایی که امروز بر مساجد، معابد، مکاتب، مراکز علمی و تجمعات حق‌ طلبانۀ مردمی حمله می‌ کنند، با هر نامی و هر ادعایی که باشد، داعیه‌ی جز راه و رسم شِمر و یزید ندارند.

وی بیان داشت که حملات تروریستی که در سرتاسر کشور به شمول زابل، هلمند، پکتیا، ننگرهار و در این اواخر در شینوار و برچی صورت گرفته است، مردم بی‌دفاع ما به خاک و خون کشانیده شدند، درد و رنج همۀ مردم افغانستان یکی است.

وی در ادامه گفت که دشمنان افغانستان می‌خواهند به این حملات، جنبۀ قومی و مذهبی بدهند و این برای ما یک خطر بزرگ است، ما با همکاری مردم مشترکاً در مبارزه با این تهدید موفق شده می‌توانیم.

وی خاطر نشان ساخت: "سیاست‌های خورد و کوچک در امنیت ما جای ندارد و نباید باعث برهم ‌زدن امنیت شهروندان ما گردد. وی از همۀ مردم خواست تا در تأمین امنیت کشور، به اجماع برسند."

به باور وی، در این نبرد همه در کنار هم باشند، در برابر شکاف‌هایی که به‌نام مذهب، زبان، قومیت، حزب و تبار ایجاد می‌شود، با هوشیاری ایستادگی نمایند.

رئیس جمهور گفت: "خون سنی و شیعۀ این سرزمین یک رنگ دارد، سرنوشت تاجیک و پشتون این کشور بهم گره‌خورده است، آبروی هزاره و ازبیک این میهن مانند هم است، فرزندان سادات و بلوچ و پشه‌ای و پامیری و همه اقوام عزیز این ملت زیر یک سقف، برای یک آرمان و در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارند."

وی تصریح کرد که باوجود تلاش پیهم دشمنان وطن، افغانستان نمونه‌ی مثال‌زدنی، از وحدت میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی است و ما این وحدت را عمیق‌تر و استوارتر خواهیم کرد.

وی یاد آور شد که حکومت برای مقابله با دشمن آمادگی لازم دارد که تقسیم کابل به چهار زون امنیتی، طبقه‌بندی تهدیدات، استفاده از مشوره‌های اقشار مختلف و در نظر‌گرفتن غرب کابل بحیث یک زون امنیتی، بخشی از این اقدامات است.

اشرف غنی بیان داشت که یک معاونیت در سطح قوماندانی امنیه کابل ایجاد شده است که مسئولیت تأمین امنیت غرب کابل را دارد، پوشش استخباراتی وسیع می‌شود، عملیات تصفوی در نقاط آسیب‌پذیر جریان دارد.

او گفت: "همۀ ما می ‌دانیم که جنگ با تروریزم از نوع جنگ‌های متعارف نیست. این جنگ همان اندازه که تخریب فیزیکی دارد، به جنبۀ روانی و تضعیف روحیه و مورال مردم نیز تاثیر می‌ گذارد."

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه موفقیت ما در این جنگ بستگی به میزان همکاری متقابل دولت و ملت دارد، گفت که در پیشرفته ‌ترین کشورهای جهان نیز همکاری دو جانبه میان مردم و دولت سبب دفع تهدیدات، خنثی کردن توطئه‌ها و شکست تروریست‌ها می‌شود.

بر اساس گفته های وی، وجود اختلاف نظر در حوزۀ سیاسی مایۀ نگرانی نیست و نگرانی در جایی است که مسایل سلیقه‌ی، تفاوت دیدگاه‌ها، و شکایت از امور معمول، سبب غفلت از منافع کلان ملی شود و وحدت مردم ما آسیب ببیند.

رئیس‌ جمهور از سهم و تلاش علمای دینی، متنفذین، جوانان و فعالین مدنی به‌خاطر آگاه‌ ساختن مردم از نیات شوم دشمن و ایجاد همبستگی، قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد که فضای جنگ و ناامنی، جایش را به صلح و ثبات سرتاسری بدهد.

همچنان سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم تجلیل از روزعاشورا در جمع عزادران حسینی در غرب کابل سخنرانی می کرد گفت: " ما امروز در افغانستان تلاش داریم که در همان مسیری حرکت کنیم که مکتب اسلام و اهل بیت پیامبر و امام حسین می خواست."

دانش میگوید: "ما می خواهیم که نظام سیاسی افغانستان بر همان مبانی استوار باشد که امام حسین بر آن تاکید داشت. ما می خواهیم که نظام سیاسی کشور اولا متکی بر رضا و قناعت مردم، بر خاسته از رای و اراده مردم یعنی انتخابات و ثانیا مبتنی بر حقوق برابر شهروندی و برابری تمام اقوام و قبایل کشور باشد و هیچ شخصی و هیچ قومی بر دیگری برتری نداشته باشد."

موصوف افزود که حکومت وحدت ملی تلاش دارند که انتخابات شفاف و عادلانه را در تمام سطوح پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار نماید تا در حقیقت حکومت مبتنی بر اراده و رای مردم باشد.

هم چنان او علاوه کرد که حکومت افغانستان به تمام اقوام، زبان ها و مذاهب کشور تعلق دارد و خود را در مقابل تمام مردم افغانستان پاسخگو میداند.

وی از حضور رییس جمهور محمد اشرف غنی در مراسم عاشورا ابراز تشکری نموده گفت: "شما با این عمل خود نشان می دهید که حکومت افغانستان، حکومت شعیه و سنی افغانستان است و شما رئیس جمهور شعیه و سنی مردم کشور هستید به همان اندازه که به مذهب حنفی تعلق دارید بیشتر از آن به مذهب جعفری و پیروان فق جعفری احترام دارید. "

معاون دوم ریاست جمهوری گفت که در این اواخر مردم غرب شهر کابل تحت شدیدترین حملات تروریستی قرار داشتند و صد ها جوان خود را از دست دادند.

وی از رییس جمهور غنی خواست نه تنها برای نیروهای امنیتی بلکه به سایر خدمات عامه کشور هدایت بدهد تا برای سایر مشکلات زیربنایی و انکشافی منطقه یاد شده توجه جدی صورت گیرد.

محمد فياض که در این مراسم به نمایندگی از علما صحبت می کرد، گفت که مراسم عاشورا یک عادت، رسم و رواج نیست، حرکت نمایشی هم نیست مراسم عاشور در عمق جان و ایمان مردم ریشه دارد.

وی افزود که چون عاشورا حسینی در برابر جریان اتفاق افتاد است که ریشه انسانیت را می خشکاند، ظلم، استبداد و بی عدالتی را از بين ميبرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement