خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مراسم روز عاشورا در فضای امن در کابل و ولایات برگزار شد

مراسم روز عاشورا در فضای امن در کابل و ولایات برگزار شد

Sep 20, 2018 - 16:48

کابل (پژواک، ۲۹ سنبله ۹۷): مراسم روز "عاشورا" تحت تدابير شديد امنيتی در فضای امن در کابل و ولایات برگزار شد.

امروز مصادف با سالگرد شهادت امام حسين (رضى الله عنه) است که از آن طى مراسم خاص در کابل و ولايات يادبود به عمل آمد.

امام حسين نواسۀ حضرت محمد (صلى الله عليه و سلم) و ٧٢ تن از يارانش در دهم ماه محرم الحرام سال ٦١ هجرى قمرى در دشت کربلاى عراق توسط يزيد به شهادت رسيدند.

امسال نيز ميليون ها تن از اهل تشيع و تسنن در مرکز و ولايات کشور از روز عاشورا (دهم محرم الحرام) و سالگرد شهادت امام حسين (رضى الله عنه) ويارانش با ختم قرآن مجيد، خيرات ،سينه ‌زنی، زنجيرزنی و سخنرانى ها در مساجد و تکيه خانه هاى ياد بود نمودند .

عزاداران با توجه بیش‌تری در تامین امنیت این مراسم با همکاری نیروهای امنیتی و نیز نیروهای مردمی کوشیدند و این روز بزرگ را با شکوه و عظمت خاصی تجلیل کردند.

این در حالیست که شماری از شهروندان افغان با رفتن به مساجد و تکیه‌ خانه‌ها عزاداری می ‌کنند و شماری هم با اهدای خون به نیازمندان و همچنین نذر دادن این روز را گرامی‌ می ‌دارند.

با وصف که امسال تهديدهاى زيادى امنيتى وجود داشت اما با آنهم رييس جمهور، رئیس اجرائیه، مقام ارشد حکومتى و تعداد زيادى از مردم به تکيه خانه ها و مساجد رفته از اين روز تجليل نمودند.

محمد اشرف غنی رئیس ‌جمهور کشور نیز برای شرکت در مراسم عاشورا، در مسجد رسول اکرم غرب سخنرانی کرد و گفت: "من امروز درجای آمده ام که بارها زیر تهدید و خطر بوده است، خطری که شما با آن مواجه استید، من هم این خطر را قبول کرده ام وبار های قبول خواهم کرد."

رييس جمهور گفت که وی عاشورا را درس مقاومت در برابر بی عدالتی ها، نا برابری ها و ستم گری خواند و گفت که مقاومت در برابر فساد، استفاده ی ناروا از بیت المال و تلف کردن حق ضعیفان بدست صاحبان زور و زر مقامات در برابر کسانیکه بر خلق خدا گردن کشی کرده، خود را در مقام فروعونیت گذاشته و به ذلت و زبونی نه گفته، از پیام ها عاشور می باشد.

عزاداران و شهروندان ضمن قدردانی از نیروهای امنیتی بخاطر تامین امنیت مراسم عاشورا کرده و همکاری مردم را در تامین امنیت ایام عاشورا مهم خواندند.

محمد نواب یکتن از باشندگان ناحیه چهارم شهر کابل می گوید که اين روز برای همه مسلمانان اعم از سنی و شيعه روزی مهم است، روزی است که به شجاعت و دلاوری حضرت حسين ارج گذاشته می شود و اين روز، روز وحدت مسلمان بايد باشد.

وی گفت که باید همه بخاطر عدالت، ازادی و برابری متحد شوند و نگذارند دشمنان کور دل جوانان افغانستان را پر پر کند.

محمد الیاس باشنده ناحیه سوم شهر کابل گفت: "ما باید راه حسین را پیش گیرم و نگذارم دشمن میان ما نفاق اندازی کند و ما را از هم جدا سازد."

او گفت که وحدت و اتفاق یگانه گزینه است که مردم افغانستان را از این وضعیت نجات می دهد.

بر اساس گزارش منابع امنيتى امروې در شهر کابل و ولايات هيچگونه حادثة بزرگ امنيتى رخ نداده است.

منابع امنيتى پيش از اين گفته بودند که تدابير شديد امنيتی را برای مراسم عاشورا در مرکز و ولايات گرفته اند و تا مردم با اطمينان کامل از اين روز ياد بود نمايند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement