خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صلاح الدين ربانى در مورد هرگونه برنامه ريزى در انتخابات هشدار داد

صلاح الدين ربانى در مورد هرگونه برنامه ريزى در انتخابات هشدار داد

Sep 21, 2018 - 14:55

کابل (پژواک، ۳۰ سنبله ۹۷):صلاح الدين ربانى رییس حزب جمعیت اسلامی و سرپرست وزارت امور خارجه به برگزاری انتخابات شفاف تاکيد کرده، هشدار داد  که هرگونه برنامه ریزی در انتخابات، دشمنی با فردای بهتر فرزندان کشور است.

موصوف اين اظهارات را امروز ٣٠ سنبله در مراسم هفتین سالياد ترور برهان الدين ربانى رييس جمهور پيشين کشور ابراز داشت.

برهان الدين ربانى در ٢٩ سنبله سال ١٣٩٠ در وزير اکبر خان شهر کابل در منزلش توسط يک تن ترور شده بود.

اين مراسم که در خيمه لويه جرگه برگزارشده بود، در آن شمارى از شخصيت هاى جهادى و سياسى، مقامات دولتى فعلى و پيشين، نمايندگان احزاب سياسى و صدها تن از طرفداران برهان الدين ربانى شرکت نموده بودند.

صلاح الدین ربانی که در اين مراسم صحبت می کرد گفت، استاد از مجرای قلم و دانش وارد کارزار سیاسی شده بود.

وی، با اشاره به اینکه استاد ربانی در برابر افراط و تفریط تا آخرین روزهای زندگی خود مبارزه کرد و مبارزه اش را برای عدالت طلبی ادامه داد، از جوانان خواست تا روش و کردار استاد ربانى را سرمشق و الگوى رفتار خود قرار بدهند.

او تصریح کرد: «استاد شهید نیم قرن برای مردم و اهداف متعالی مبارزه کرده و در این مدت از روش ها و ابزارهای مشروع و معقول بهره گرفت و از میراث معنوی با ارزشی از خود بجا گذشت.»

رییس حزب جمعیت اسلامی، عدالت را گُم شده کشور خوانده، گفت: «باید همه بپذیریم که بدون تحقق عدالت نه به صلح و امنیت پایدار می رسیم و نه ثبات و توسعه ای قابل دست یابی خواهد بود.»

نامبرده، تداوم بی عدالتی را تحت هر عنوان و شعار، فقط به سود شماری از افراد ستم پیشه و استفاده جو خوانده، علاوه کرد: «پذیرفتن آن در حقیقت، به میراث ماندن یک افغانستان ویرانه به نسل های بعدی خواهد بود، از همین رو، جان مایه مطالبات ما تحقق عدالت در جامعه است و چیزی کمتر از مردم سالاری واقعی تضمین کننده عدالت اجتماعی نیست.»

ربانى تصریح کرد: «ما باور داریم که مردم سالاری کامل در جامعه ی چند رنگی و متکثر افغانستان، تنها از طریق توزیع افقی قدرت ممکن است، و حل مسئله توزیع قدرت در ساختار نظام سیاسی افغانستان، بخشی از زمینه های مهم بحران داخلی را حل خواهد کرد.»

وی، با تاکید بر تغییر ساختار نظام سیاسی، می گوید که تغییر نظام انتخاباتی و شفافیت انتخابات به هدف تحقق مردم سالاری واقعی و کامل در جامعه می باشد.

 ميگويد: «با تاکید می گویم که انتخابات غیرشفاف به معنای نابود سازی اعتماد مردم نسبت به مردم سالاری می باشد، نتیجه یک انتخابات غیرشفاف به چند فرد سودجو و زورگو خواهد بود؛ اما آینده کشور و نسل های بعدی ما تیره و تار رقم خواهد خورد.»

به گفته وی، هرگونه برنامه ای که آگاهانه و یا نا آگاهانه در خصوص برگزاری انتخابات، اصول مردم سالار را تضعیف و یا بدنام سازد، در حقیقت دشمنی با فردای بهتر فرزندان این سرزمین است.

ربانى می گوید که وحدت ملی از طریق انحصارگرایی، ترویج تبعیض در جامعه و تاکید بر سر موارد اختلافی بدست نمی آید، بلکه وحدت ملی با شکل دهی توافق به سر مسایل حیاتی جامعه و به رسمیت شناختن تفاوت ها به دست می آید.

رئيس حزب جمعيت تامین صلح در کشور را مهم عنوان کرده، گفت که صلح بدون خشکاندن ریشه های جنگ در بیرون از مرزها و بدون اراده ملی به صلح عادلانه و پایدار به وجود نخواهد آمد.

وى گفت، استاد برهان الدین ربانی، در حوزه سیاست داخلی و خارجی به اعتدال باور داشت و هیچ گاه در عمل نیز از آن عبور نکرد و این یکی از ویژه گی های رهبران است.

وی، رابطه افغانستان با جهان را در شرایط کنونی با اهمیت عنوان کرده، گفت که مردم افغانستان دوستان بین المللی روزهای دشوار شان را خوب می شناسند و رابطه دوستی و راهبردی با کشورها در چارچوب دوستی و همکاری صادقانه برمبنای حسن نیت متقابل باور دارند.

او تصریح کرد: «مردم بر اساس بصیرتی که دارند نخواهند گذاشت تا اشتباهات تاریخی گذشته که این سرزمین را به میدان منازعه مبدل نمود و زمینه مداخلات خارجی را مهیا ساخت بار دیگر تکرار شود، باور دارم که سیاست مداران افغانستان نیز این باریکی را درک کرده و نخواهند گذاشت که این کشور درگیر رقابت و منازعه ی دیگری شود.))

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement