خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به منظور ارتقای ظرفیت معلمین افغان برنامۀ جدید آموزشی افتتاح شد

به منظور ارتقای ظرفیت معلمین افغان برنامۀ جدید آموزشی افتتاح شد

Sep 22, 2018 - 17:35

کابل (پژواک،۳۱ سنبله ۹۷): ادارۀ انکشاف بین المللی ایالات متحدۀ امریکا، با افتتاح یک برنامه آموزشی اعلام داشت که ٢٥٠٠ معلم قراردادی وزارت معارف، از این طریق در عرصۀ مدیریت صنف و ترغیب شاگردان به درس، آموزش می بینند.

بر پایه معلومات مسئولان؛ برنامه ٩٦ ساعته «ملی آموزشی ارتقای ظرفیت معلمین در کابل» توسط پروژه زنان در عرصه اقتصاد (WIE)، برنامه پروموت و وزارت معارف طرح گردیده است.

سوسن دیکمپ رییس جندر اداره انکشاف بین المللی امریکا، در مراسمی که امروز به این مناسبت در قصر سپیدار در کابل تدویر یافته بود، گفت: «دسترسی به تعلیم بهتر و با کیفیت، حق بنیادی همه افراد جامعه است. ما متعهد استیم تا با نهادهای تعلیم و تربیه در افغانستان، یکجا کار کنیم تا معلمین را در ارتقای مهارتها و اعتماد به نفس و جوانان را در دست یافتن به تعلیم با کیفیت یاری رسانیم.»

 وی افزود که اولین گروپ معلمین برنامه آموزشی شان را در ماه جاری آغاز می نمایند و این برنامه در سراسر کشور تقریبا برای سه ماه ادامه خواهد داشت.

او خاطر نشان کرد که پروژه چهار ساله زنان در عرصه اقتصاد اداره انکشاف بین المللی امریکا؛ زنان افغان را از طریق مشوره های شغلی و بلند بردن مهارتها در محل کار در دریافت وظیفۀ جدید و بهتر کمک می کند.

به گفته او، پروژه زنان درعرصۀ اقتصاد، تشبثات تحت مالکیت زنان و تشبثات دارای تعداد زیاد کارمندان زن را کمک می نماید؛ تا بتوانند فعالیت های خود را به طور بهتر انجام و عواید خود را افزایش داده و پایداری شان را تضمین نمایند.

وی تصریح نمود که معلمین اناث مکاتب دولتی از سرتاسر افغانستان، شامل یک برنامه آموزشی ارتقای ظرفیت که امروز رسماً در کابل اعلان گردید، می شوند.

داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايی حکومت، با تقدیر از برنامه پروموت در ارتقای ظرفیت زنان گفت: «اگر به صورت عموم، همه بخش ها را در نظر بگیریم، حدود یکصد هزار زن به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این برنامه ها شرکت می کنند.»

موصوف افزود که در این برنامه، معلمین آموزش داده می شوند و زمان برگشت به ولایات شان؛ روش بهتر درسی، ترتیب بهتر نصاب درسی و استفاده بهتر وقت را فرا می گیرند.

او علاوه کرد: «امروز خوشبختانه زنان در اقتصاد خانواده و کشور خود سهم بزرگ دارند و بخشى از این دستاوردها از طریق حضور زنان در برنامه پروموت است.»

عبدالله خاطر نشان کرد که با آموزش زنان در این عرصه، از یک طرف برای زدودن فقر در اجتماع و ایجاد کار و شغل سهم می گیرند و از سوی دیگر، آموخته های خود را به دیگران منتقل می سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement