خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

علاقه مندان رو به افزايش کُشتی در فراه از عدم توجه حکومت به اين رشته شاکى اند

علاقه مندان رو به افزايش کُشتی در فراه از عدم توجه حکومت به اين رشته شاکى اند

Sep 22, 2018 - 16:45

فراه (پژواک،٣١ سنبله ٩٧): شمار کُشتى گيران در فراه، نسبت به دو سال پيش پنج برابر شده؛ اما بازيکنان اين رشته، کميتۀ ملى المپيک را به عدم توجه به ورزش کُشتى متهم مى کنند و مى گويند که سهولت هاى لازم براى آنان وجود ندارد. 

 کُشتى، که یکی از ورزش های عنعنوی مردم افغانستان است و تقریبا در تمام ولایت ها رایج مى باشد، نوعی ورزش است که در آن، دو انسان غیر مسلح با یکدیگر رقابت کرده و برای به زمین زدن یا بی‌تعادل کردن حریف خود تلاش می‌کنند.

اين ورزش که به نام پهلوانى نيز ياد مى­شود، در فراه که يکى از ولايت هاى جنوبغربى افغانستان است، نيز از گذشته ها رواج داشته؛ اما اخيراً علاقه مندان آن در اين ولايت بيشتر شده است.

به اساس معلومات فدراسیون کُشتى افغانستان، دو سال پيش حدود ٣٠٠ ورزشکار (پهلوان) اين رشته در فراه وجود داشتند؛ اما اکنون اين رقم به حدود ١٦٠٠ تن رسيده است.

به گفته منبع؛ در حال حاضر، پنج کلپ اين رشته در اين ولايت فعاليت دارند.

اما ورزشکاران از نبود سهولت ها و امکانات لازم براى اين ورزش در فراه شکايت دارند.

محمد اسماعیل ٢٨ ساله یک تن از ورزشکاران اين رشته در اين ولايت است که در نُه سالگى به اين ورزش رو آورده و در سطح مسابقات زون، چهار بار مقام نخست و دو بار مقام دوم را از آن خود کرده است.

به گفتۀ وی، حکومت برای رشد این ورزش در حالی توجه لازم ندارد که روز به روز علاقه مندان کُشتی گیری بيشتر مى شوند.

پهلوان اسماعیل از فدراسیون کُشتی افغانستان، می خواهد تا حکومت در اعمار جمنازیوم ورزشی مختص بازى کُشتی در این ولایت اقدام کند.

وی افزود که ورزشکاران با استفاده از پول شخصی شان یک مکان را برای کُشتی گیری در ناحیه ششم شهر فراه ساخته است؛ اما اکنون گنجايش تماشاچيان را ندارد؛ زيرا برخى اوقات شمار تماشاچيان به بيش از دو هزار تن مى رسند.

او افزود: «ساحه اى که فعلا کشتی گیری در آن صورت می گیرد، طورى ساخته شده است که سايه بان ندارد و با در نظرداشت اينکه گرمى در فراه تا به ٥١ درجۀ سانتى گريد مى رسد، انجام مسابقات در اين محل در فصل گرما بسيار مشکل است. در اين محل، تنها زمین ذریعه لودر به شکل یک چقری یا گودال ده متر در پنج متر حفر شده که کشتی بازان داخل چقری مبارزه مى کنند و تماشاچیان در اطراف گودال مى باشند.»

به گفتۀ او، پهلوانان از ولسوالى هاى اين ولايت نيز براى شرکت در مسابقات به شهر فراه مى آيند. 

مسابقات کُشتی در مناطق مختلف شهر فراه برگزار مى شود.

حاجی ذبیح االله که در پارک ناحیۀ اول شهر فراه، ميان حدود يک هزار تن، مسابقات کشتى را تماشا مى کرد، گفت: «دوست دارم شب و روز به کشتی تکیه بزنم؛ چون ما خو دیگه سرگرمی و تفریح نداریم، چهار طرف ما جنگ است، اگرهمین میله هم نباشه، مه خو می میرم.»

وی که روى زمين همراه با ديگر تماشاچيان نشسته بود،  از دولت خواهان ساخت میدان عصری برای اين رشته ورزشى در این ولایت شد.

شیرین خان پهلوان معاون فدراسیون کُشتی افغانستان، با اشاره به افزايش ورزشکاران اين رشته در فراه و ستايش از بيشتر شدن علاقه مندى مردم به اين ورزش، کميتۀ ملى المپیک و در کُل حکومت را به عدم توجه به اين ورزش متهم کرد.

به گفتۀ او موضوع ساخت یک جمنازیوم و یا هم اهدای یک قطعه زمین براى ورزشکاران این رشته را چندین بار با مقام هاى این ولایت و مرکز در میان گذاشته؛ اما تا حال نتيجه اى در پى نداشته است.

موصوف بدون ارايه جزييات گفت که به دليل عدم توجه کميتۀ ملى المپیک، ورزشکاران کُشتى زون های غرب و جنوب کشور، چندین چانس شرکت در مسابقات بین المللی را از دست داده اند.  

به گفتۀ وی، اين در حالى است که ورزشکاران فدراسيون کُشتى کشور، توانايى هاى خوب دارند و سال گذشته تیم هفت نفره آنان در مسابقات شماری از کشورهای آسیایی در قزاقستان، يک مدال نقره و شش مدال برونز را آن خود کردند و مقام دوم اين مسابقات را به خود اختصاص دادند.

ناصر مهرى سخنگوى والى فراه گفت که چند ماه پيش مسئولان و ورزشکاران کُشتى، از مقام ولايت فراه خواستند تا در راستاى حل مشکل نبود محل مناسب براى کشتى گيرى در اين ولايت، همکارى کند.

مهرى افزود که مقام ولايت به حل اين مشکل توجه دارد؛ اما بنا بر بيشتر شدن مشکلات امنيتى در اين ولايت، تا حال در اين مورد اقدام نشده است. 

پژواک تلاش کرد در مورد با رييس کميته ملى المپيک گفتگو کند؛ اما تماس با او برقرار نشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement