خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات را بررسی می کند

کمیسیون استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات را بررسی می کند

Sep 22, 2018 - 20:01

کابل (پژواک، ۳۱سنبله ۹۷): بررسی کمیسیون انتخابات در مورد استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات ۷۰ درصد تکمیل شده، بعد از تدویر نشست مشترک با احزاب سیاسی و ادارات ذیربط دراین خصوص موقف اش را اعلان خواهد کرد.

این درحالیست که برخی احزاب سیاسی در انتخابات ۲۸ میزان سال روان، خواهان به کارگیری از سیستم بایومتریک شده اند.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت دیروز گفت که در جریان رایدهی انتخابات ولسی جرگه آینده از سیستم بایومتریک استفاده خواهد شد و نگرانی های مردم و احزاب سیاسی از این ناحیه مرفوع خواهند شد.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز طی نشست خبری در کابل با برگزاری انتخابات به موقع مقرره آن اصرار ورزید و گفت که دراین راستا آمادگی های عملیاتی و لوژستیکی اتخاذ شده اند.

نامبرده می گوید: ((مورد دیگر که کمیسیون بر آن جدی کار می کند، بایومتریک کردن رایدهندگان به تاریخ ۲۸ میزان است، یا رای دادن از طریق بایومتریک؛ بررسی و مطالعه ما جریان دارد، ۷۰ درصد پیشرفت صورت گرفته که ممکن از وسیله استفاده صورت گیرد، اما ۳۰ درصد پرسش های تخنیکی و عملیاتی هنوز پا برجا است و امید می بریم که تا در خلال دو، سه روز آینده پاسخ آنها را نیز دریابیم.))

وی افزود که کمیسیون بعد از ۳۰ فیصد بررسی و مطالعه، طی تدویر یک نشست علنی با حضور نهادهای ناظر بر انتخابات و فعالان مدنی، در این رابطه موقف رسمی اش را اعلان نماید.

به قول وی، بعد از توافق روی استفاده از سیستم بایومتریک، به سطح کشور برای ۲۱۰۰۰ محل ۵۱۰۰ مرکز رایدهی، یک، یک دستگاه فرستاده خواهد شد.

دستگاه بایومتریک که توقع برده می شود در انتخابات آینده از آن استفاده صورت گیرد، طرز کاربرد آن سهل است.

قرار معلومات او، این دستگاه می تواند که در جریان ۴۰ ثانیه تصویر، نشانی دو انگشت، تصاویر تذکره و برچسپ رایدهنده را اخذ نماید.

نامبرده می گوید که بعد از انجام روند بایومتریک، همین دستگاه برای رایدهنده، یک ستیکر دیگر را چاپ می کند که بر ورق رایدهی نصب می شود.

هاشمی می گوید که ستیکر دومی را صرف این دستگاه خوانده می تواند.

به قول وی، دستگاه متذکره مربوط یک کمپنی آلمانی است که به گونه آنلاین و غیرآنلاین فعالیت کرده می تواند، برای ده ساعت انرژی برق را ذخیره کرده می تواند و یک ذخیره برق (پاوربانک) دیگر نیز دارد که تا ۷۱ ساعت انرژی مورد نیاز دستگاه را تامین کرده می تواند.

هاشمی می گوید که مشکل ناامنی یک چالش جدی است، اما نیروهای امنیتی و دفاعی اطمینان سپرده که امنیت انتخابات را تامین خواهد کرد.

درج فهرست رایدهندگان به دیتابیس

هاشمی می گوید که تا پایان امروز، اسامی و معلومات لازم دیگر در مورد  ۸،۸ میلیون افرادی که برای انتخابات ثبت نام کرده، به دیتابیس انتقال خواهند شد.

این کمیسیون پیش گفته بود که بیش از ۹ میلیون تن برای اشتراک در انتخابات نام نویسی کرده اند.

وی گفت که تا فردا فهرست و معلومات ضروری دیگر پیرامون همه رایدهندگان بعد از تصفیه کردن درج دیتابیس خواهد شد.

نامبرده می گوید که بعداً به اساس دیتابیس، فهرست رایدهندگان اعلان خواهد شد.

قرار معلومات وی، اوراق رایدهی ۳۱ ولایت که مشتمل بر مواد حساس و غیرحساس اند، به کابل رسیده و صرف از کابل و ننگرهار باقی مانده. او می گوید که شاید مواد مربوط این ولایات نیز تا دوم میزان وارد کابل شود.

نامبرده می گوید که در رابطه به تدویر انتخابات، برنامه آگاهی دهی عامه نیز روی دست است.

به حرف موصوف، به منظور آگاهی عامه ۱۲ اعلان رادیویی و تلویزیونی، ۸۰۰ بیلبورد، ۴۲۰ هزار پوستر و مواد دیگر چاپ شده و به زدوی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نامبرده می گوید، اگر کس جویای معلومات در مورد انتخابات باشد و یا کدام شکایت دارد، با شماره رایگان ۱۹۰تماس بگیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement