خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم غور از چگونگی توزیع مواد کمکی برنامه "سازمان غذایی جهان" شاکی اند

مردم غور از چگونگی توزیع مواد کمکی برنامه "سازمان غذایی جهان" شاکی اند

Sep 24, 2018 - 16:25

فیروزکوه(پژواک، ٢ ميزان ٩٧): درحالیکه شماری از باشندگان غور، از توزیع ناعادلانه مواد غذایی شاکی اند؛ اما مسئول ساحوی برنامه سازمان غذایی جهان در غور، با رد این ادعاها می گوید که تمامی مواد، به افراد نیازمند توزیع شده است.

برخی از باشنده گان شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور، اخیراً مدعی شده اند که کمک های برنامه سازمان غذایی جهان شامل آرد، روغن، نمک و دال از سوی برخی افراد به صورت ناعادلانه برای کسانی که مستحق کمک نیستند، توزیع شده و این مواد در بازار آزاد به فروش می رسد.

این باشنده گان، از حکومت و نهادهای مددرسان می خواهند که پس از این، مواد کمکى به طورعادلانه برای افراد نیازمند و مستحق توزیع شود.

شیراحمد باشنده شهرک مهاجرین ولایت غور، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت: «به ما نه کدام موسسه یی، نه ریاست عودت و مهاجرین و نه هم کسی دیگر کمک کرده، موسسات مواد را به کسانی کمک می کنند که پولدار و زورمند هستند.»

به گفته او، عدم نیازمندی این افراد به مواد کمکی سبب شده است تا مواد کمک شده در بازار خرید و فروش گردد.

در همین حال عبدالبصیر قادری عضو شورای ولایتی غور، خشکسالی و ناامنی را عامل اصلی «فقر و بیچاره گی» در این ولایت عنوان کرده می گوید با آن که موسسات کمک های بشردوستانه را برای رفع نیازمندی باشنده گان غور انجام می دهند؛ اما این مواد کمکی برای افراد نیازمند توزیع نمی شود و تمام مواد در دکان های مندوی به فروش می رسد.

به گفته او،  اگرجلو فروش این مواد در بازار گرفته نشود، امکان دارد موسسات امدادرسان کمک های شان را برای افراد نیازمند متوقف سازند.

موصوف افزود: «بررسی های ما از بازار نشان می دهد که تمامی مواد کمک شده در دکان های مندوی موجود مى باشد؛ اما کسی نیست که جلو فروش آن را بگیرد و اگر موسسات اطلاع حاصل کنند که مردم به این کمک ها نیاز ندارند، دیگر کمک هاى شانرا ادامه  نمی دهند.»

با این همه مسئولین حکومتی در غور نیز می پذیرند که این مواد به افراد مستحق توزیع نگردیده است و آنان تیمی را متشکل از موسسات کمیته حالت اضطرار، نماینده های مردم و نیروهای امنیتی برای بررسی چگونگی توزیع این مواد توظیف نموده است.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور گفت: «دفتر برنامه غذایی جهان برخی خانواده هایی را در شهر فیروزکوه تحت پوشش این برنامه قرار داده است که مستحق کمک نبوده اند.»

موصوف افزود که اگر این کمک ها به افراد نیازمند توزیع می گرديد، هیچگاهی در بازار سرازیر نمی شد.

اما همایون نیکزاد مسئول برنامه غذایی جهان در غور می پذیرد که مشکلاتی در توزیع این مواد  ممکن به دلیل دوری راه و عدم همکاری مردم اتفاق افتاده باشد؛ اما می گوید آن طوری که مردم و مسئولین دولتی اظهارنگرانی کرده اند، به آن تناسب مشکل وجود ندارد.

وی افزود: «اگر مواد به بازار هم عرضه شده باشد، ما رد نمی کنیم؛ زیرا هنگامی که موادکمکى به شوراها تسلیم داده شده، آنان کرایه انتقال مواد را تا قریه  دراختيارنداشته و مجبور شده اند، ٨ يا ٩ بوجی را بفروشند... در کُل گفته می توانیم که از ۹ هزار بوجی آرد، ممکن یک درصد آن که حدود ۴۵۰ بوجی می شود به بازار عرضه شده باشد.»

پیش از این نیز شهروندان ولایت غور، توزیع مواد کمک شدۀ کشور هندوستان را برای باشنده گان این ولایت از سوی حکومت غیرعادلانه عنوان کرده بودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement