خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

متنفذین قومی ننگرهار خواهان توقف عملیات شبانه قطعه ۰٢ شدند

متنفذین قومی ننگرهار خواهان توقف عملیات شبانه قطعه ۰٢ شدند

Sep 25, 2018 - 17:55

جلال آباد ( پژواک، ۳ میزان ۹۷): متنفذین قومی خوگیانی ولایت ننگرهار، عملیات شب هنگام قطعه خاص ۰٢ منسوبین امنیت ملی را تقبیح نمودند و خواستار توقف آن شدند.

آنها می گویند که طی ماه گذشته، به اثر عملیات شبانه این نیروها، درولسوالی های خوگیانی، شیرزاد و حصارک  ۱۶۰ فرد ملکی کشته شده که زنان، اطفال و کهن سالان درآن شامل اند.

سران قومی اذعان می کنند که درجریان عملیات، خسارات مالی نیز به مردم وارد گردیده و تعداد زیاد منازل نیز تخریب شده اند.

متنفذین قومی متذکره که به تاریخ ۳ میزان طی کنفرانس خبری در شهرجلال آباد صحبت می کردند، هوشداردادند درصورتیکه حکومت جلو این عملیات را نگیرد، آنها به خیزش مردمی متوسل خواهند شد.

دلاور جرنیل زاده یکتن از سران قومی گفت که دربرج گذشته، طی عملیات قطعه ۰٢ صرف در ولسوالی شیرزاد، ۷۰ فرد ملکی کشته شده که زنان و اطفال نیز درآن شامل اند.

آنها اذعان کردند که جلو عملیات خودسر شبانگاه باید گرفته شود؛ ور نه حکومت حمایت مردم را از دست خواهد داد.

عزیزخوگیانی یکتن ازمتنفذین قومی و فعال مدنی خوگیانی گفت که ماه گذشته در پی عملیات موظفین قطعه ۰٢ امنیت ملی درولسوالی های شیرزاد، خوگیانی و حصارک، ۱۶۰ فرد ملکی  مربوط قوم خوگیانی ، کشته شده اند.

نامبرده می گوید که درجریان عملیات خانه ها ویران شده ، خسارات مالی به آنها وارد شده و بسا خانواده ها مجبورشده تا برای حفظ زندگی شان به شهرها کوچ کنند.

موصوف افزود: (( درگذشته از ترس داعش و طالبان کوچ می کردیم؛ اما اکنون از خوف قطعه ۰۳ کوچ می کنند، ما خوگیانی ها تا چه وقت با این مظالم مواجه خواهیم بود، اگر جلو عملیات گرفته نشود، فیصله مشترک با مردم را صادرخواهیم کرد تا با حکومت قطع رابطه کند و مردم درآن صورت دست باز خواهند داشت که  با طالبان  یکجا می شوند و یا با داعش.))

ابراهیم زمان متنفذ قومی دیگر نیزگفت، حکومت با انجام همچو اعمال مردم را با خیزش وا می دارد و  ازاین جهت مردم مجبور می شوند تا با مخالفین مسلح بپیوندند.

نامبرده علاوه کرد که هیچ قشرخوگیانی اعم از متنفذین قومی، اطفال، زنان ، محصلان و عالمان دینی مصؤون نیستند.

همچنان نورآغا ځواک یکتن از فعالان مدنی درکنفرانس متذکره بر حکومت و جامعه جهانی صدا کردکه جلو عملیات خودسرانه منسوبین  خاص قطعه ۰۳ امنیت ملی را بگیرند.

 نامبرده ابراز نگرانی کرد، اگرحکومت به این مشکل توجه جدی مبذول نکند؛ شاید فاصله میان حکومت و مردم بیشتر و سبب خیزش ملی مردمی شود.

اما زاهد زاهدی ساکن ولسوالی خوگیانی است که در این عملیات هفت عضو خانواده اش کشته شده اند.

نامبرده می گوید: (( دو خسربره، خسر، یک ماما، کاکا، دو پسر کاکا وی که یکتن آن در فاکولته طب پوهنتون کابل محصل بود، همه دریک شب شهید شدند.))

 متنفذین قومی بعد از کنفرانس، مظاهره مختصر را راه اندازی نمودند و بینرها را نیز با خود حمل می کردند که تصاویر برخی افراد کشته شده درعملیات شبانه وشعارهای تقبیح عملیات درآن مشاهده می شد.

ازجانب دیگر عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که شکایات مردم راجع به عملیات متذکره را دریافت کرده  و آن را با ریاست جمهوری نیز درمیان گذاشته اند.

مسؤولین قطعه متذکره  درمورد با رسانه صحبت نمی کند.

 اما ریاست عمومی امنیت ملی در کابل می گوید که قطعه خاص هرگزعملیات خودسرانه انجام نداده،  همیشه پولیس و نمایندگان څارنوالی درعملیات با آنها اشتراک داشته اند.

یک منبع این ریاست به پژواک گفت که طالبان در این آواخر ازمنازل مردم نیروهای امنیتی را مورد تیراندازی قرار می دهند،  ازمردم ملکی را منحیث سپر استفاده می کنند و درنهایت با لباس ملکی در صدد فرار می شوند.

منبع می گوید که طالبان در این آواخر، از تصاویر جنگ های عراق و سوریه  نیز به نفع خود استفاده می کنند که گویا درعملیات افراد ملکی کشته شده اند.

ریاست عمومی امنیت ملی می افزاید که تمام عملیات آنها در پرتو قانون، با احتیاط کامل انجام می شود.

گرچه اداره ولایتی ننگرهار دراین عملیات، بارها اذعان کرده که بدون هماهنگی با آنها راه اندازی شده ؛ اما هنوز هم برای جلوگیری این عملیات و یا اصلاح آن کدام اقدام صورت نگرفته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement