خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتیار: پس از مشوره با علما از یک نامزد احتمالی ریاست جمهوری حمایت میکنیم

حکمتیار: پس از مشوره با علما از یک نامزد احتمالی ریاست جمهوری حمایت میکنیم

Sep 26, 2018 - 18:00

کابل(پژواک، ۴ میزان ۹۷): گلبدین حکمتیار، سیستم های انتخابات قبلی و فعلی را غیرعادلانه و مردود دانسته، می گوید که موجودیت چنین سیستمی، سبب شده تا یک اقلیت خاص و کوچک در ولسی جرگه حضور گسترده داشته باشد.

گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامى افغانستان، امروز در سیمینار سه روزه ای که تحت نام «وحدت منابر» با حضور ۱۲۰۰ عالم دین از ولایت مختلف کشور، از سوی حزب اسلامی در دفتر مرکزی این حزب در شهر کابل تدویر یافته بود، گفت که داشتن همچو سیستم های مردود، زمینه را برای تقلب مساعد ساخته است.

موصوف بدون آنکه از قوم و یا ملیتی نام ببرد، افزود: «این سیستم ها سبب شده تا یک اقلیت خاص کوچک که ده درصد نفوس کشور را تشکیل نمی دهند، در پارلمان حضور گسترده داشته باشد و متباقی ۹۰ درصد حضور چندانی نداشته باشند.»

او با بیان اینکه این سیستم سبب شده، تا ۱۵ میلیون واجد شرایط انتخابات از حق رای شان محروم شوند، گفت که ۶ میلیون مهاجر در بیرون از کشور، دو میلیون تن بیجا شدگان داخلی، ۹ میلیون تن کسانی که در ساحات تحت حاکمیت طالبان از حق رای محروم شوند.

به گفته رهبر حزب اسلامی، بیش از دو هزار مرکز به دلیل تهدیدات امنیتی در روز انتخابات بسته می مانند و مردم نمی توانند رای بدهند.

او تاکید نمود که هیچ واجد شرایط نباید از دادن رای محروم شود، هر حوزه باید نماینده خود را داشته باشد، تا تمامی اقوام به شمول پشتون ها، تاجک ها، ازبک ها، هزاره ها و سایر اقوام خود را در ولسی جرگه ببیند.

موصوف در این راستا نقش علما را تاثیرگذار دانسته، گفت که علما از طریق منابر می توانند مردم را آگاه سازند و به خاطر مشارکت وسیع مردم در انتخابات، آنان را تشویق و ترغیب نمایند.

به گفته او، علما با صلابتی که دارند، می توانند یک حکومت قدرتمند و همه قبول را ایجاد کنند.

وی، از علما خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری، از نامزدی حمایت کنند که دیکتاتور نباشد؛ تا باشد یک حکومت استوار بر ارزش های اسلامی به میان آید.

او تصریح نمود که حزب اسلامی به خاطر اینکه روی گزینش نامزد مشخص با علمای جید کشور به توافق نرسیده بود، از همین رو از هیچ نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری حمایت نکرده است.

حکمتیار گفت: «برای کسانی که علاقمند بودند، گفتیم ما همراه علما مشوره می کنیم، با توافق علما یک شخص مناسب انتخاب را و از او حمایت می کنیم.»

موصوف خاطر نشان کرد که محوری از شخصیت های تاثیرگذار را شکل می دهد و بر اساس فیصله و مشورۀ این محور، از نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری حمایت خود را اعلام می دارد.

وی گفت: «امیدوارم این انتخابات، ملت را کمک کند تا جنگ خاتمه یابد و از نتیجۀ آن یک حکومت قدرتمند و موفق به میان آید که در حال حاضر ما از آن محروم استیم.»

او با بیان اینکه دشمن توطئه بزرگی را در سر می پروراند و با سرمایه گذاری هنگفت، قصد دارد مدرسه و مکتب را از هم جدا سازد، افزود: «دشمنان مردم افغانستان با این سرمایه گذاری می خواهند ملاها و مکتبی ها را باهم درگیر سازند و در این راستا تا اندازه اى توانسته اند به این هدف شان، کامیاب شوند.»

عبدالحکیم مجاهد عضو شورای عالی صلح که در این نشست سخنرانی می کرد، گفت که علما می توانند در ایجاد یک نظام اسلامی که قابل قبول همه باشد، نقش خوبی داشته باشند.

وی افزود که علما در گذشته نتوانسته از نقش خود در انتخابات های ولسی جرگه و ریاست جمهوری استفاده اعظمی داشته باشند و این امر سبب شده تا افغانستان یک ولسی جرگه موثر و کارا داشته باشد.

قرار است که در این سیمینار سه روزه، علما روی موضوعات، وحدت و منزلت علما، دسترسی معقول برای تامین صلح در کشور، تعصب از دیدگاه اسلام، دفاع از ارزش های اسلامی، نقش علما در اصلاح جامعه، وحدت و اتحاد میان علما، دفاع از شعایر دینی، دعوت مردم به وحدت و برادری و فهم درست از موضوعات اسلامی، بحث خواهند کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking