خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"نبود امنیت، بزرگترین مشکل در راستای تطبیق پروژه ها می باشد"

"نبود امنیت، بزرگترین مشکل در راستای تطبیق پروژه ها می باشد"

Sep 26, 2018 - 16:57

کابل (پژواک،۴میزان ۹۷): مقام هاى پنج وزارتى که به گونۀ اوسط در ٩ ماه سال مالى، بيش از ٥٠ درصد بودجه انکشافى را مصرف کرده اند، مى گويند که نبود امنیت، بزرگترین مشکل در راستای تطبیق پروژه ها می باشد.

ولسی جرگه، امروز داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، مجیب الرحمان کریمی وزیر انکشاف دهات، روشان ولسمل سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن، نعمت الله حیدری معین و سرپرست وزارت فواید عامه و سید حمیدالله حمیدی معین مالی و اداری وزارت معارف را فرا خوانده بودند؛ تا در مورد مصرف بودجه انکشافى معلومات ارايه کنند.

وزیر صحت عامه گفت که تا کنون ۶۰ درصد بودجه انکشافی این وزارت به مصرف رسیده و تا ختم سال مالی (اول جدى ١٣٩٨) این رقم به ۸۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

به گفته موصوف، در سال روان مالی، این وزارت ۱۴۳پروژه انکشافى داشت که کار بالای آنها جریان دارد و تا ختم سال مالی، اکثریت این پروژه ها به بهره برداری سپرده مى شود.

فیروز خاطر نشان ساخت که برعلاوه پروژه های انکشافی یادشده، امسال به منظور دسترسی مردم به خدمات صحی ۴۰۰ مرکز صحی فرعی و ۱۵۰ آشیانه صحی نیز آماده ارایه خدمات در ۳۴ ولایت شده است.

او نبودامنیت و موضوعات اجتماعی را از بزرگترین مشکلات در راستاى عرضۀ خدمات صحى خواند و افزود: «به دلیل مشکلات امنیتی، یک ونیم میلیون طفل در کشور از کمپاین پولیو (فلج اطفال) باز مانده اند.»

وی از اعضای جرگه خواست تا این وزارت را در راستای عرضۀ خدمات صحی همکاری کنند؛ زیرا به گفته او در برخی مناطقى که تحت تصرف مخالفین مسلح دولت قرار دارد، کارمندان صحی لت و کوب و تهدید به مرگ می شوند تا آنها را تداوی نمایند.

فیروز افزود: «با آنکه عرضه خدمات صحی یکسان مطابق قانون حق تمام افغان ها است؛ اما زمانی که ما از تداوی مخالفین دست بکشیم، تهدید می شویم و اگر تداوی بکنیم از سوی دولت برای ما مشکلات ایجاد می شود.»

روشان ولسمل سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن گفت که این وزارت، حدود پنج میلیارد افغانی بودجه انکشافی در سال جاری مالی دارد که تخصیص ۴ میلیارد افغانى را به دست آورده است.

وى گفت که تا حال حدود ۲.۸ میلیارد آن به مصرف رسيده که ۵۴ درصد کل بودجه این وزارت را تشکیل می دهد.

بنا بر معلومات موصوف، این وزارت در کُل ۳۵۲ پروژه دارد که کار هفت پروژه آن تکمیل شده است، کار ۳۷ پروژه به دلایل مختلف متوقف شده و ۲۲۲پروژه در مراحل تدارکاتی قرار دارد.

به گفته ولسمل تا ختم سال روان مالی، کار یک صد پروژه تکمیل می شود و کار پروژه های متباقی تا ربع اول سال آینده مالی تکمیل خواهد شد.

نعمت الله حیدری معین و سرپرست وزارت فواید عامه گفت که این وزارت، در سال روان مالی ۲۷۰ پروژه مختلف النوع به ارزش ۱۴.۵ میلیارد افغانی دارد که تا کنون ۶۵ درصد آن، به مصرف رسیده و تاختم سال مالی این رقم به بیش از ۹۰ در صد خواهد رسید.

به گفته حیدری از میان ٢٧٠ پروژه ۱۰۷ پروژه تحت کار می باشد،۷۱ پروژه در مراحل تدارکاتی است و دیگر پروژه ها در مراحل سروی، دیزاین و غیره قرار دارد.

او نیز مشکلات امنیتی و اجتماعی را بزرگترین چالش در برابر تطبیق پروژه های انکشافی یاد کرد و از اعضای جرگه خواست تا در این راستا وزارت فواید عامه را کمک کند.

سید حمیدالله حمیدی معین مالی و اداری وزارت معارف گفت که این وزارت در سال روان مالی ۵.۳ میلیارد افغانی بودجه انکشافی دارد که ۱.۵ میلیارد آن قابل مصرف نمی باشد؛ زيرا از جمله کمک بانک جهانی است که مشکلات تخنيکى دارد.

او گفت: «اگر پول بانک جهانی از بودجه وزارت معارف کشیده شود، ما تا کنون ۴۲ درصد بودجه خود را به مصرف رسانده ایم؛ اما اگر کمک بانک جهانی که متوقف شده کشیده نشود، مصرف بودجه انکشافی وزارت معارف به ۳۲ درصد می رسد.»

به گفته حمیدی وزارت معارف در سال روان مالی ۸۷ پروژه دارد که بالای ۶۷ آن کار جریان دارد و ۲۰ پروژۀ دیگر در مراحل تدارکاتی قرار دارد.

مجیب الرحمان کریمی وزیر انکشاف دهات، در خصوص بودجه اختصاص یافته انکشافی این وزارت معلومات ارایه نکرد؛ اما گفت که کار ۴۹۸ پروژه به ارزش ۵.۱ میلیون دالر امريکايى تکمیل شده و کار بالای ۴۰۹۲ پروژه به ارزش ۲۲۵.۸ میلیون دالر در جریان است.

او افزود که پروژه های یاد شده شامل سرک، پلچک، دیوارهای استنادی، جويچه، سیل برها، سنگ فرش جاده ها، سیستم آبیاری و غیره می باشد.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، خطاب به مسئولان یادشده گفت که ولسی جرگه بعد از ختم مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ولسی جرگه، در مورد مصرف بودجه واحدهای یاد شده تصمیم خواهد گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement