خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین فیستیوال گردشگری در بدخشان برگزار می شود

نخستین فیستیوال گردشگری در بدخشان برگزار می شود

Sep 26, 2018 - 14:02

فیض آباد(پژواک، ٤ ميزان ٩٧): رياست اطلاعات و فرهنگ بدخشان، در حالی از برگزاری نخستین فیستیوال گردشگری در آن ولایت خبر می دهد که به تناسب شش ماه سال گذشته، شمار بازدید کننده گان از مناظر این ولایت، دو برابر شده است.

قرار است نخستین فیستیوال گردشگری، فردا (۵ میزان) همزمان با گرامیداشت از روز جهانی توریزم (سیاحت) با اشتراک مقام های بلندپایه حکومتی، گردشگران خارجی و داخلی و نماینده گان شرکت های سیاحتی در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان راه اندازی گردد.

بر پایه معلومات مسئولان محلی در بدخشان، این جشنواره که سر از فردا برای ۳ روز ادامه می یابد، شامل اجرای پارچه های موسیقی محلی، نمایش بیش از ۵۰ نوع لباس محلی، انواع غذاهای بدخشانی٬ نمایشگاه کتاب، عکس و نقاشی بخشی از این جشنواره خواهد بود.

سید اکرام الدین صدیق لعلزاد آمر توریزم ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان، به اژآنس خبرى پژواک گفت که علاقمندی سیاحان خارجی به تناسب سال پار در همین موقع، بیش از دو برابر شده است.

به گفته او، در شش ماه اول سال گذشته حدود ١٢٠ تن سياح خارجى، از دومین پارک ملی افغانستان در کوه پامیر بازدید کرده بودند که به تناسب آن، در همین موقع امسال ۲۶۰ خارجى از این ساحات دیدن کرده اند.

موصوف گفت که بکر بودن جاذبه های طبیعی بدخشان، موجودیت ساحات حفظ شده حیات وحش، طبعیت گوارا و چشمه های آب گرم، از جمله عواملی است که توجه جهانگردان خارجی و داخلی را به خود جلب نموده است.

اما موصوف افزود که ناامنی ها در مسیر فیض آباد- پامیر سبب شده، تا اکثر سیاحان و جهانگردان خارجی از اروپا٬ امریکا و آسیا، از طریق خاک تاجکستان وارد این مناطق می شوند.

به گفته او، تمامی گردشگران ابتدا به ولسوالی اشکاشم می آیند و سپس از آن جا به ولسوالی واخان و پامیر سفر می نمایند که عدم موجودیت سرک، جهانگردان را با مشکل مواجه می سازد و آنان را مجبور می سازد با پای پیاده و یا با استفاده از غٰژگاو، اسب و یا مرکب، در چند روز خود را تا سطوح مرتفع پامیر می رسانند.

موصوف افزود که به کمک شبکه انکشافی آغاخان جهت سهولت برای گردشگران، در این مسیر چهار مهمانخانه احداث شده است که هر جهانگرد با پرداخت ۲۰ دالر در یک شب از همه سهولت ها شامل غذا، محل بودوباش و ترجمان مستفید می شود.

وی خاطر نشان کرد که برای عرضه بهتر خدمات، شش شرکت سیاحتی با ۲۳ واسطه نقلیه در خدمت سیاحان قرار دارد تا آنان را به ولسوالی واخان انتقال دهند که از هر سیاح و جهانگرد خارجی< ۳۰۰ دالر از اشکاشم تا واخان کرایه می گیرند.

به باور لعلزاد، ایجاد این سهولت ها از سوی شرکت های سیاحتی، افزون بر عرضه خدمات به گردشگران، عواید مردم محل را بالا می برد و از سویی هم توجه جهانگردان به پامیر بدخشان را افزایش می دهد.

او همچنان گفت که حدود ١٢ هزار گردشگر داخلی از ولایات مختلف جهت تفریح و بازدید از جاذبه های طبیعی بدحشان، به ولسوالی شهدا سفر نموده اند که ممکن تا اواخر سالجاری این رقم به دو برابر افزایش یابد.

نقیب الله ثاقب یار رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان، می گوید که ناامنی در مسیر شاهراه وردوج اشکاشم، سبب گردیده تا شرکت های سیاحتی تاجکستان با استفاده از این فرصت، سیاحان را تشویق به سفر از مسیر آن کشور نمایند.

موصوف افزود: «صحبت هايی را که ما با گردشگران خارجی داشته ایم، آن ها گفته اند که شرکت های توریستی تاجکی به ما می گویند که مسیر بدخشان افغانستان، ناامن است و ما سهولت های بیشتری را به شما فراهم می نماییم.»

به گفته وی، چنین اظهارات و تبلیغات به ضرر افغانستان تمام می شود.

او خاطر نشان کرد که نداشتن میدان هوایی در ولسوالی های واخان و اشکاشم، از دیگر مشکلاتی است که سیاحان نمی توانند از طریق هوا به این ساحات سفر نمایند و لازم است که اداره هوانوردی در این راستا توجه جدی نماید.

ولی جان یک تن از باشنده گان قریه گازخان ولسوالی واخان بدخشان که صاحب یک مهمانخانه ٢١ تختی است گفت که به تناسب سال گذشته، گردشگران بیشتری در این مناطق آمده اند.

موصوف افزود: «بازدید گردشگران از مناطق ما باعث رونق کار و بار ما شده است و ما شاهد بودیم که در یک روز، حدود ٦٠ گردشگر خارجی از واخان دیدن نموده است.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement