خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اتحاديه اروپا، افغانستان را ٣٦ ميليون يورو کمک مى کند

اتحاديه اروپا، افغانستان را ٣٦ ميليون يورو کمک مى کند

Oct 01, 2018 - 16:16

کابل (پژواک، ٩ ميزان ٩٧): اتحاديه اروپا، در حالى در بخش مبارزه با تغييرات اقليمى در افغانستان ٣٦ ميليون يورو کمک مى­کند که اين کشور در حدود يک دهه، به بيش از ١٧ ميليارد دالر در اين بخش نياز دارد.

امروز نشستى تحت نام «مبارزه با چالش تغييرات اقليمى در افغانستان»، به اشتراک مقام هاى اداره هاى ذيربط دولتى و غيردولتى کشور و همچنان رييس اتحاديه اروپا و نماينده گان صندوق وجهى اقليم سبز، در کابل تدوير يافت.

پيرى مايدون رييس اتحاديه اروپا در اين نشست، دريافت مشکلات در بخش تغييرات اقليمى و دريافت راه حل ها براى آن را هدف اين نشست خواند.

وى گفت که تمام کره زمين، به تغييرات اقليمى مواجه است؛ اما در افغانستان، تغييرات اقليمى کمى نگران کننده تر است؛ زيرا خشکسالى، کاهش محصولات زراعتى، سرازير شدن سيلاب ها و کم شدن آب هاى زيرزمينى کابل، از اثرات بد تغييرات اقليمى مى باشند. به گفتۀ او به دليل خشکسالى و کم آبى، ممکن کشت کوکنار در افغانستان بيشتر شود.

موصوف افزود که مبارزه با مشکلات ناشى از تغييرات اقليمى، بايد در اولويت برنامه هاى حکومت قرار داشته باشد.

پيرى مايدون بدون ارايه جزييات گفت که اتحاديه اروپا، براى برنامه هاى مبارزه با تغييرات اقليمى با افغانستان، ٣٦ ميليون يورو کمک مى کند. وى افزود که بايد ساير تمويل کننده ها نيز افغانستان را در اين راستا کمک کنند.

به گفته وى بايد حکومت افغانستان، روى برنامه هايى چون مديريت آب­ها، توليد انرژى برق، توليد برق آفتابى و بادى، استفاده از روش­هايى آبيارى که در آن آب کم مصرف مى شود، به طور جدى کار کند.

شاه زمان ميوندى رييس اداره ملى حفاظت از محيط زيست افغانستان، از کمک اتحاديه اروپا اظهار قدردانى کرد؛ اما گفت که اين مبلغ، براى مبارزه با تغييرات اقليمى در افغانستان کافى نيست.

به گفتۀ وى، افغانستان از سال٢٠٢٠ تا ٢٠٣٠ ميلادى، براى مبارزه با تغييرات اقليمى به ١٧،٤ ميليارد دالر امريکايى نياز دارد.

وى گفت که تغييرات اقليمى براى افغانستان، بزرگترين تهديد مى باشد و مشکلات زيادى را به وجود آورده است.

ميوندى گفت که تنها در شمال افغانستان، حدود ١،٤ ميليون تن از اثر تغييرات اقليمى در معرض خطر قرار دارند.

موصوف خاطرنشان ساخت که در شمال کشور، صد­ها هزار تن به دليل خشکسالى مجبور به ترک محلات شان شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement