خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ماه گذشته نزدیک به ۲۶۰۰ تن کشته و زخمی شده اند

در ماه گذشته نزدیک به ۲۶۰۰ تن کشته و زخمی شده اند

Oct 06, 2018 - 15:04

کابل (پژواک، ۱۴ ميزان ۹۷):  به تناسب ماه اگست در برج سپتمبر امسال، در میزان حملات ۲۰ درصد افزایش به عمل آمده است؛ اما میزان تلفات و جراحات با کاهش هفت درصد، به ۲۶۰۰ تن رسیده است.

به اساس ارقام به دست آمده، دو ماه پیش به طور اوسط در هرحمله ۱۷ تن؛ اما در ماه گذشته در هر حمله ۱۳ تن کشته و زخمی شده اند.

بربنیاد گزارشات روزمره آژانس خبری پژواک، به سطح کشور در برج سپتمبر سال روان ۱۶۹ حمله؛ اما در برج اگست سال جاری ۱۶۳ حمله مختلف به وقوع پیوسته است.

گزارشات پژواک که به استناد اظهارات منابع مختلف تهیه شده، نشان می دهد که در برج گذشته، از جمع ۳۴ ولایت کشور در ۲۹ ولایت، ۱۴۶۰ تن کشته شده و ۱۲۴۰ تن دیگر مجروح شده اند.

 معلومات به دست آمده نشان می دهد که  ماه گذشته به ترتیب بیشترین تلفات و جراحات، از اثر درگیری های رویاروی، حملات انتحاری، حملات هوایی، قتل های هدفی، انفجارات و سقوط هلیکوپترها به وجود آمده است.

در ماه گذشته درننگرهار۲۰، در جوزجان ۱۶، در کندهار۱۵، در فراه ۱۴، در فاریاب و زابل ۱۱، ۱۱؛ در هلمند ده حمله رخ داده است، حملات متباقی دیگر در ۲۲ ولایت بوقوع پیوسته است.

در ماه سپتمبر، از ولایت های بامیان، نورستان، دایکندی، نیمروز و پنجشیر گزارشات حملات به دست نیامده است.

کارشناسان مسایل نظامی می گویند که در درننگرهار افزون بر طالبان، موجودیت گروه داعش عامل افزایش حملات شده است.

مسئولین وزارت دفاع می گویند که نیروهای دولتی درمناطقى عملیات بیشتر  راه اندازی می کنند، که طالبان زیادتر فعالیت دارند.

میزان کشته شدگان و مجروحین

گزارشات پژواک نشان می دهد که در برج گذشته ۱۴۶۰ تن کشته شده و ۱۱۴۰ تن  مجروح شده اند.

در میان کشته شدگان و زخمی ها، مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و افراد ملکی شامل اند؛ اما پژواک بدین جهت ارقام خاص را پخش نمی کند که منابع مختلف، در مورد اظهارات ضد و نقیض ابراز کرده  اند و تفکیک همه آنها ممکن نیست.

اما  یافته های گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی (CPAG)  نشان می دهد که در برج سپتمبر سال روان در ۲۰ ولایت افغانستان، ۲۴۰ فرد ملکی کشته شده  و بیش از ۳۵۰ تن  مجروح شده اند.

در ماه گذشته هیچ روز بدون حمله نبوده، که در پی آن به مردم تلفات و جراحات وارد شده؛ اما تلفات و جراحات بیشتر، به تاریخ ۱۱ سپتمبر واقع شده است که دراین  روز طی حملات جداگانه، ۵۴۰ تن کشته  و زخمی شده اند.

خونین ترین حمله  تاریخ متذکره، در ولسوالی مومنددره ننگرهار رخ داد که ۵۱ تن درآن کشته و ۱۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

این حمله انتحاری درمنطقه دکه، بر مظاهره کنندگانى انجام شد که برای اعاده حقوق شان ، مظاهره راه اندازی کرده بودند.

در برج اگست سال جاری، بیشترین تلفات و جراحات در ولایت های غزنی، فاریاب، پکتیا، لوگر، فراه، کابل، هلمند، کندهار، پکتیکا و بغلان  واقع شده است.

مبصرین می گویند که میزان کشته شدگان و مجروحین، نظر به نوعیت و تکتیک جنگ در هر منطقه متفاوت می باشد.

به قول آنها، درگیری های مستقیم که در مناطق مزدحم  رخ می دهد، میزان تلفات و جراحات نیز در آن بلند می باشد.

از ۱۷ سال گذشته بدینسو، دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور، با طالبان  و گروه های مسلح دیگر درگیر جنگ اند.

تجارب سال های گذشته وانمود می سازد که  در افغانستان، هر سال با فرا رسیدن فصل گرما، جنگ ها تشدید می شود که تلفات و جراحات نیز با آن افزایش می یابد.

به اساس گزارشات ماهوار آژانس خبری پژواک؛ سال گذشته هم نسبت به زمستان و خزان، جنگ ها در تابستان و بهار  شدت داشت  که میزان کشته شدگان و مجروحین نیز در این فصول سال  بلند می رود.

گرچه  تلفات و جراحات در سپتمبر امسال، نسبت به عین برج سال گذشته کم است؛ اما درکل امسال نسبت به سال پار خونین تراست.

به طور میانگین در ۹ ماه اول سال پار،  بیش از ۱۹۰۰۰ تن؛ اما در هشت ماه نخست سال روان، بیش از ۲۰ هزار و ۵۰۰ تن کشته و زخمی شده اند.

سال گذشته در سراسر کشور ۲۵ هزار تن کشته و مجروح شده بودند.

صلح کنید و جنگ را متوقف سازید

 این  خواست خانواده ها از طرف های درگیر جنگ است که اعضا و اقارب شان را در جنگ ها  از دست داده اند.

ماه گذشته در کابل، بر یک مرکز آموزشی حمله انتحاری صورت گرفت که محمد حسن پسر کاکای یک دختر کشته شده موسوم به ذکیه می گوید که فراق ذکیه، همه خانواده را به گلیم ماتم نشانده است و حتی مادرش با حمله قلبی مواجه شده است.

موصوف علاوه می کند: "دخترخیلی  مودب و با اخلاق بود، در صنف دوازدهم بود، قصد داشت تا برای کانکورآمادگی بگیرد؛ اما بدبختانه برای ابد از امتحان کانکور محروم شد."

نامبرده، بر طرف های درگیر جنگ صدا کرد؛ تا به خونریزی در افغانستان خاتمه دهند.

نازی نُه ساله، باشنده منطقه ارباب قلعه مربوط مرکز فراه که پدرش در انفجار کشته شده است و نامبرده اکنون متعلم صنف سوم است، می گوید: "درصلح خیر است، در صلح من داکتر می شوم... پدرم پولیس بود، طالبان وی را شهید کرد، از طالبان  و همه جناح ها می خواهم که صلح کند، جنگ نکند."

 موصوف گریه کنان گفت: "کسی که پدر ندارد، نهایت دشوار است، در عید خیلی امید داشتم که پدرم مرا در آغوش می گیرد؛ اما..."

نازی همین قدر گفت و حرف های دیگرش با صدای گریه اش در گلو خاموش شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement