خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صنعتکاران از پرچوى برق و کمبود زمين نگرانى ميکنند

صنعتکاران از پرچوى برق و کمبود زمين نگرانى ميکنند

Oct 09, 2018 - 18:17

کابل (پژواک،١٧ ميزان ٩٧): انجمن صنايع افغانستان، از افزايش ٤٢٠ فابريکۀ توليدى در هشت سال اخير در کابل خبر داد؛ اما از کم کارى در عرضۀ خدمات شهرى، پرچوى برق و کمبود زمين نگرانى کرد.

امروز به منظور حل مشکلات و دريافت راه حل ها، نشست يک روزه زيرنام «گفتمان در مورد مشکلات فابريکات صنعتى» به اشتراک وزير کار و امور اجتماعى و برخى مقام هاى ديگر حکومت و ده ها تن از صنعت کاران، در پارک هاى صنعتى پلچرخى کابل برگزار شد.

اين نشست، با برخوردهاى لفظى ميان صنعتکاران و رييس شرکت برشنا همراه بود و برخى صنعتکاران، شرکت برشنا را به دست داشتن در فساد متهم کردند. ريس شرکت برشنا گفت که صنعت کاران نبايد ادعاهاى بدون سند نمايند. 

سخى احمد پيمان رييس عمومى انجمن صنايع افغانستان، در اين نشست گفت که در پارک  صنعتى پلچرخى، در سال ١٣٨٩، در ٢٨٠ فابريکه توليدى ١٥ هزار کارگر مصروف کار بودند؛ اما در سال ١٣٩٧ در ٧٠٠ فابريکه توليدى ٤٠ هزار کارگر کار مى کنند.

وى گفت که به دليل نداشتن زمين، از جمله ٧٠٠ فابريکه ٢٠٠ فابريکه در ساختمان هاى کرايى فعاليت دارند و در اين پارک ٤٠ ميگاوات برق کمبود مى باشد.

او خاطر نشان کرد که در پارک صنعتى پلچرخى، مشکلات کاناليزاسيون وجود دارد و هنوز هم درحاليکه صنعتکاران، سالانه ميليون ها افغانى پول خدمات شهرى را به دولت تحويل مى کنند، برخى سرک هاى اين پارک ها قيرريزى نشده است.

موصوف گفت که با رسيدن فصل زمستان، پرچوى هاى برق افزايش مى يابد و فابريکه ها را دچار مشکل مى کند.

پيمان ورود اجناس مشابه که در کشور نيز توليد مى شود را نيز يک چالش عمده خواند و از حکومت خواست که به حل مشکلات صنعتکاران توجه جدى داشته باشد و در اين راستا اقدامات لازم را روى دست گيرد.

صنعتکاران از حکومت خواستند که در کنار مهيا کردن برق مورد نياز، به توزيع زمين براى فابريکه هايى که در ساختمان هاى کرايى فعاليت دارند و همچنان ساده سازى پروسه توزيع جواز کار، اقدامات لازم نمايد.

همچنان او خواست تا تعرفه هاى گمرکى کالاهاى وارداتى را که در کشور نيز توليد مى شود، بلند ببرد.

همچنان آنان کمبود کارمندان مسلکى را نيز يکى از مشکلات ديگر شان عنوان کردند و از وزارت کار، امور اجتماعى، شهدا و معلولين خواستند که در اين پارک، يک انستيتيوت آموزش­هاى فنى و حرفوى را ايجاد کند.

فيض الله ذکى وزير کار و امور اجتماعى، در اين نشست گفت که در قسمت ساده سازى پروسه توزيع جواز کار براى اتباع داخلى و خارجى، اقدامات جدى صورت گرفته و تلاش مى شود که اين امور بيشتر از اين ساده شود.

وى افزود که پلان براى ايجاد انستيتيوت فنى و حرفوى در اين پارک و ديگر پارک­ها روى دست است. او از صنعت کاران خواست، اولويت ­هاى شان را در قسمت آموزش حرفه ها با وزارت شريک سازند.

اما بحث توزيع برق و مشکلات برق ميان رييس شرکت برشنا و برخى صنعتکاران با برخوردهاى لفظى همراه بود.  

امان الله غالب رييس شرکت برشنا گفت: «مشکلات برق دو طرفه است، برق از هوا نمى آيد و يا کدام جادوگرى نيست که براى شما توزيع کنم.»

وى افزود که در حال حاضر در افغانستان، ١٤٠٠ ميگاوات برق وجود دارد؛ اما در کل به ٢٠٠٠ ميگاوات برق نياز مى باشد و مشکل کمبود برق در کل مملکت وجود دارد.

غالب گفت که با رسيدن فصل زمستان، ميزان مصرف برق بلند مى رود و مشکل کمبود برق، تنها در پارک هاى صنعتى نه بل در تمام کشور وجود مى داشته باشد.

موصوف بالاى صنعتکاران انتقاد نموده گفت که در حال حاضر، برخى صنعتکاران از برشنا مقروض اند و قرضه هاى شان را تصفيه نکرده اند.

او در ادامه افزود: «ما بارها براى تان گفتيم که بياييد و در قسمت نوسازى لين هاى برق با ما همکارى کنيد، شما لين ها را نو کنيد تا از ضايعات برق جلوگيرى شود و ما پول شما را از مصرف برق تان مجرايى مى دهيم؛ اما تا حال شما به ما مراجعه نکرده ايد.»

غالب در پايان صحبت هايش به صنعتکاران وعده سپرد که به رفع مشکل کمبود برق آنان توجه مى کنند. او از آنها خواست که با شرکت برشنا همکارى داشته باشند.

محمد کريم عظيمى سخنگوى انجمن صنايع افغانستان، با تاييد برخى مشکلات چون مقروضيت برخى صنعتکاران و کم کارى آنان با شرکت برشنا، افزود: «قبلا مى شنيديم که مى گفتند بيا که بريم در گمرک کار کنيم که زياد پيداگرى وجود دارد؛ اما حالا مى شنوم که مى گويند بيا که برشنا بريم کار بگيريم که زياد پيداگرى دارد.»

يک تن ديگر از صنعت کاران که از ذکرنامش خود دارى کرد گفت که در شرکت برشنا، فساد ادارى به اوج خود رسيده و مصرف خريد يک پايه ترانسفارمر را به ميليون دالر مى رساند.

امان الله غالب به اين ادعاى صنعتکاران چنين پاسخ داد: «مه رد نمى کنم در همه ادارات فساد وجود دارد؛ اما شما اگر سند داريد بالاى کدام کارمندم بياييد، سند ارايه کنيد، مه همان لحظه شخص مفسد را منفک مى کنم، ولى ادعا نکنيد، بيايد مستند گپ بزنيم.»

نمايندگان وزارت هاى صنعت و تجارت، ماليه و شاروالى کابل نيز وعدۀ همکارى دادند و گفتند که براى حل مشکلات صنعتکاران کار خواهند کرد.

به اساس معلومات شیر باز کمین زاده رییس اتاق صنایع و معادن افعانستان در سطح کشور در سه هزار فابریکه تولیدی یک اعشاریه پنج میلیون تن مصروف کار اند.

وی میگوید که درمجموع تمام صنعتکاران در سطح کشور به پنجصد میگاوات برق نیاز دارند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement