خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین مسلخ مدرن و معیاری در کابل به‌ بهره‌برداری سپرده شد

نخستین مسلخ مدرن و معیاری در کابل به‌ بهره‌برداری سپرده شد

Oct 11, 2018 - 15:11

کابل (پژواک، ١٩ ميزان ٩٧): نخستین مسلخ مدرن و معیاری که دو هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی دوامدار را ایجاد می‌کند، توسط رئیس جمهور در کابل به‌ بهره‌برداری سپرده شد.

اين مطلب در خبرنامه اى که از سوى وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، بيان شده است.

در خبرنامه افزوده شده که برای نخستین‌بار یک مسلخ معیاری و مدرن در ریشخور کابل، توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور در حضور نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری و شماری از اعضای کابینه صبح امروز به بهره‌برداری سپرده شد.

در خبرنامه علاوه شده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور پس از افتتاح، از بخش‌های مختلف این مسلخ دیدن کرد.

وی گفت که در این مسلخ حیوانات متذکره به طریقۀ اسلامی ذبح می شوند.

 

به گفتۀ موصوف، مسلخ ریشخور از نگاه صحی، محیطی و اقتصادی، گوشت با اعتبار را برای ارگان های امنیتی و دفاعی، هوتل‌ ها و سایر ادارات فراهم خواهد کرد.

 

در خبرنامه فوق نگاشته شده است که این مسلخ شامل، بخش معاینه‌ی طبی، قوطن، کشتارگاه عصری و اسلامی، مرکز بسته‌بندی، لابراتوار، بخش اداری و مالی، کارخانه‌ی بازتافت و تصفیه‌ی آب، هشت سردخانه به ظرفیت‌های متفاوت و بخش‌های خدمات مشتریان را شامل است.

منبع اضافه کرده است که این مسلخ در مساحت ۲۵جریب ساخته شده است و دو هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی دوامدار ایجاد می‌کند. این مسلخ تنها در یک نوبت کاری‌اش در یک سال، پاسخگوی نیازمندی تأمین گوشت نزدیک به یک میلیون تن است.

منبع خاطر نشان ساخته است که ساخت مسلخ‌های جدید و معیاری، از پروژه‌های بزرگ وزارت زراعت، آبیاری و مالداری است که هر کدام آن ظرفیت ذبح و پروسس ۵۰۰ رأس بز و گوسفند و هم‌چنین ۱۰۰ رأس گاو را در یک شیفت کاری دارند.

بر اساس معلومات خبرنامه، مسلخ کابل با تکنولوژی مدرن مجهز شده و هم‌چنین قرار است طی چند ماه آینده، دستگاه‌ها و تکنالوژی مورد نیاز دیگر مسلخ‌ها نیز نصب و جابه‌جا شود. ساخت این مسلخ‌ها در مصؤون‌سازی قصابی‌ها، حفظ محیط زیست، بازیافت محصولات جانبی و زمینه‌سازی برای صادرات گوشت نقش اساسی دارد.

در خبرنامه آمده است که طرح ساخت پنج مسلخ معیاری و مدرن در ولایت‌های کابل، کندز، هرات و بلخ نُه سال قبل ریخته شده بود، اما به‌دلیل ضعف مدیریتی و کارشکنی‌ها در دوره‌های قبلی، کار ساخت این مسلخ‌ها متوقف ماند.

منبع ميگويد که رهبری جدید وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نُه ماه قبل از امروز، کار ساخت این مسلخ‌ها را از سر گرفت و نخستین مسلخ آن صبح امروز توسط محمداشرف غنی رییس‌جمهور در کابل به بهره‌برداری سپرده شد.

منبع افزوده است که وزارت زراعت قرار است کار ساخت سه مسلخ معیاری دیگر (مسلخ هرات، مسلخ شکردره‌ی کابل و مسلخ ولایت بلخ) را تا پایان سال روان و کار مسلخ کندز را تا تابستان سال آینده تکمیل کند. ساخت همه‌ی این مسلخ‌ها حدود ۳۰ میلیون دالر هزینه می‌بردارد و از سوی بانک انکشاف آسیایی تمویل می‌شود.

در خبرنامه گفته شده است که تا تابستان سال آینده که آخرین مسلخ در کندز ساخته می‌شود، جمعاً برای ۱۲ هزار تن شغل دایمی ایجاد می‌شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement