خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر عبدالله در مبارزه با دهشت ‌افگنی و افراط ‌گرایی از کشورهای منطقه خواستار همکاری شد

داکتر عبدالله در مبارزه با دهشت ‌افگنی و افراط ‌گرایی از کشورهای منطقه خواستار همکاری شد

Oct 12, 2018 - 15:48

دوشنبه- تاجکستان (پژواک، ۲۰ میزان ۹۷): رييس اجرائيه در نشست سازمان همکاری‌ شانگهای گفت که دهشت ‌افگنی و افراط ‌گرایی یکی از عمده‌ ترین چالش‌ های است که افغانستان در منطقه با آن روبرو است و در خط اول نبرد با آن قرار دارد.

داکتر عبدالله عبدالله ريیس اجرائیه حکومت امروز به نمایندگی از افغانستان در نشست سران حکومت‌های سازمان همکاری‌ شانگهای که در شهر دوشنبه- تاجکستان تدویر یافته است، گفت که افغانستان در خط اول نبرد با دهشت افگنی و افراطی قرار دارد و بیشترین دشواری جنگ علیه دهشت ‌افگنی و افراط‌گرایی را به دوش می‌کشد.

وی افزود که سازمان‌هایی دهشت ‌افگن که به عنوان تهدید علیه امنیت شهروندان افغانستان و کشورهایی شما (اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای) عمل می‌ کنند، هنوز هم در نوار مرزی افغانستان از مناطقی که تحت اداره خود دارند، به فعالیت‌های دهشت ‌افگنانه‌ی خود ادامه می‌دهند.

او ميگويد: «موجودیت پناه‌گاه‌ها و شبکه‌های حمایتی که توسط قاچاق مواد مخدر تمویل می‌گردند، به مثابه شاه‌رگ حیات برای بیش‌تر این گروه‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که شما می‌دانید ما با تمام ملت‌هایی که در این قضیه دخیل اند، به ویژه با پاکستان از نزدیک کار می‌کنیم تا زیرساختارها و محل تنفس و رشد این جریان‌ها را که زمینه‌ی کمک مالی، استخدام، تربیه فکری- ایدلوژیک،‌ آموزش، فراهم آوری نیروی بشری و لوژستیک را برای آنان جهت بی‌ثبات سازی کلیت منطقه فراهم می‌سازند، از میان برداریم.»

رییس اجرائیه حکومت با بیان این که تعداد تلفات و زخمی‌ها در افغانستان شاهد این قضیه اند، گفت که این پدیده‌ی شوم به عنوان مانع بزرگ در راه توسعه و رفاه اجتماعی و اقتصادی در داخل افغانستان و به عنوان مانع در مسیر اتصال منطقه ‌ای عمل می‌ کند.

عبدالله، با اشاره به این که گروه داعش از آغاز سال ۲۰۱۴ در افغانستان به تعداد محدودی از پناه‌گاه‌ها دست یافته‌ است، می گوید که افغانستان به این گروه به عنوان یک تهدید جدی نگاه می کند و حکومت وحدت ملی از تمام امکانات اش استفاده می کند تا نگذارد که این گروه در افغانستان جای پایی برای خود پیدا کنند.

او تصریح کرد که بیش‌ترین افراد جذب شده‌ در داعش غیر افغان‌ اند و به صورت فرصت طلبانه در تعامل و اتحاد با دیگر گروه‌های مسلح به شمول طالبان عمل می‌ کنند.

وی با استقبال از نشست چندجانبه منطقه ‌ای در سطح مسوولین امنیتی برای مقابله با دهشت ‌افگنی که در ماه گذشته در تهران انعقاد یافت، گفت: «می ‌خواهم به شما ابلاغ نمایم که افغانستان با استفاده از مکانیزم اقدامات اعتماد سازی برای مقابله با دهشت‌افگنی موجود در قلب آسیا یا روند استانبول با کشورهای عضو برای تسوید استراتیژی مقابله با دهشت‌افگنی کار می‌کند. ما از تلاش‌ها و سهم مثبت شما از طریق برنامه قلب آسیا یا روند استانبول، ریکا و روند کابل استقبال می‌نماییم.»

این مقام حکومت افزود: «ما مانند همیش از دوستان منطقه ‌ای خود تقاضا می‌کنیم و تأکید می‌نماییم که جنگ علیه دهشت‌افگنی، افراط ‌گرایی و جدایی طلبی نیازمند تلاش مشترک و همکاری و همآهنگی نزدیک میان ما است. در قدم نخست ما باید با تمام انواع دهشت‌افگنی یک‌سان برخورد نماییم. نباید مرتکب اشتباه تفکیک میان تروریست‌ها به بد و خوب شویم.»

موصوف با بیان این که باور دارد افغانستان به همکاری جدی، قاطع و نزدیک با سازمان همکاری شانگهای برای دست یافتن به ثبات منطقه‌ای، رفاه و صلح دست می یاید، می گوید: «ما به سازمان همکاری‌ شانگهای به عنوان یک سازمان موثر و فعال منطقه‌ای نگاه می‌کنیم که ملت‌های مختلف را که در بخش امنیت، اقتصاد، همگرایی،‌ فرهنگ و سرمایه انسانی از مشترکات لازم برخورداراند، دورهم جمع می‌کند.»

به گفتۀ وی، سازمان همکاری‌ شانگهای امروز پیش‌تر از هر زمان دیگر نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای، هماهنگی در سیاست‌گذاری‌های مشترک، و مهم‌تر از همه، فراهم سازی زمینه‌ی‌ گفتگو و فهم مسایل برای تحکیم ثبات و امنیت برای کشورها، برای دست یافتن به زندگی امن‌تر و بهتر و رفاه همگانی بازی می‌کند.

او افزود: «از اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای و دارالانشای سازمان به خاطر ایجاد گروه ارتباط سازمان با افغانستان و پذیرفتن پیشنهاد افغانستان برای ریاست نشست‌های اخیر این گروه تشکر و قدردانی نمایم. با استفاده از این نشست‌ها می‌توانیم روی تلاش‌های مشترک و اهداف مشترک خود به اساس برنامه‌های مشترک در عرصه سیاسی، امنیتی، اقتصادی صلح و آشتی ملی تمرکز نماییم.»

او تصریح کرد: «در عین زمان تلاش می‌کنیم به بحث و تبادل نظر در مورد برنامه‌ها و توافق‌نامه‌ها میان دو طرف به شمول بحث درخواست پیوستن افغانستان به سازمان همکاری شانگهای که در جون ۲۰۱۵ در شهر یوفا تقدیم گردیده است، ادامه دهیم. می‌خواهیم موقعیت طبیعی و نزدیک جغرافیایی ما زمینه را برای تحقق چشم ‌انداز و طرح همگرایی و ادغام اقتصادی منطقه ‌ای سازمان شانگهای فراهم سازد.»

وی گفت که حکومت وحدت ملی به تلاش‌های خود برای دست یافتن به صلح و آشتی به رهبری و مالکیت افغان‌ها ادامه می‌دهد و در اوایل این سال طرح جامعی را برای مصالحه و ادغام مجدد ارایه کرد که از سوی جامعه بین‌المللی نیز حمایت گردید. همچنان از حقوق و دستاوردهای شهروندان که مورد تجاوز قرار می گیرد، دفاع و حمایت می کند.

به گفتۀ وی، حکومت افغانستان از هیچ‌نوع تلاش برای فراهم سازی زمینه‌های توسعه تجارت، ترانزیت، ارتباطات، سرمایه‌گذاری و انتقال انرژی برای مقابله با فقر، بیکاری و نزدیک سازی منطقه از راه طرح‌های اتصال منطقه‌ای دریغ نکرده است.

او افزود: «ما از هر تلاش در داخل یا در بیرون افغانستان برای تشویق گفتگوها یا بازکردن راه برای شکل‌گیری یک روند با اعتبار و همه شمول حمایت و استقبال می‌کنیم. اما بر مشوره‌های همه جانبه، همآهنگی و همکاری لازم میان طرف‌هایی‌که مالکیت افغان‌ها را احترام می‌گذارند، تأکید می‌نماییم.»

او تصریح کرد، افغانستان پل زمینی طبیعی ارتباط میان سازمان همکاری شانگهای و مناطق اطراف و حاشیه‌ی آن به شمار می‌رود. حکومت وحدت ملی تلاش می کند که افغانستان خود را به چهار راه پیوند میان مردم، کالا‌ها، خدمات، ارتباطاط، همکاری‌ها‌ و دیدگاه‌ها در منطقه تبدیل کند.

رییس اجرایی حکومت گفت: «می‌خواهم یکبار دیگر تأکید نمایم که افغانستان به همکاری جدی، قاطع و نزدیک با سازمان همکاری شانگهای برای دست یافتن و تحقق چشم‌انداز منطقه‌ای با ثبات، با رفاه و در صلح باور کامل دارد.»

سوشما سواراج وزیر خارجه هند در اين نشست گفت: "هند از روند صلح به رهبری افغان ها پشتیبانی می کند تا نتایج این روند مثبت باشد و به ثبات در افغانستان بی انجامد."

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت: "ما معتهد به پیکار در برابر هراس افگنی استیم. صلح در افغانستان به سود منطقه می باشد و پاکستان در این روند با افغانستان همکاری می کند."

چشم انداز تاجیکستان هم این است که افغانستان در نشست های سران شانگهای نقش فعال داشته باشد.

 قاهر رسول زاده نخست وزیر تاجیکستان در این نشست گفت: "افغانستان برای ما اهمیت جدی دارد، از عضویت افغانستان در سازمان شانگهای حمایت می کنیم تا افغانستان در طرح های و برنامه های که این سازمان، سهم فعال بگیرد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement