خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قرغيزستان: صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در آسیای میانه است

قرغيزستان: صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در آسیای میانه است

Oct 12, 2018 - 10:42

کابل (پژواک، ۲۰ میزان ۹۷): نخست وزیر قرغیزستان صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در آسیای میانه خوانده گفت که کشورش برای تأمین صلح در افغانستان از هیچ ‌نوع سعی و تلاش دریغ نمی ‌کند.

محمدقلی ابوالقاضی‌اف نخست وزیر جمهوری قرغیزستان این مطلب را روز گذشته (۱۹ میزان) در دیداری که با داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، در حاشیه اى‌ اجلاس سران حکومت‌های سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه داشت، بیان کرد.

نخست وزیر قرغیزستان با حسنه خواندن روابط میان دو کشور ابراز امیدواری کرده، دهشت ‌افگنی، قاچاق مواد مخدر و افراط‌ گرایی در افغانستان را تهدید مشترک علیه منافع هر دو کشور خوانده، می گوید که کشورش آماده است در این زمینه با افغان ها همکاری نماید.

او همچنان گفت که کشورش آماده است افغانستان را در بخش معارف و انرژی کمک کند و تعداد بورسیه‌ها را به این کشور افزایش دهد.

نخست وزیر قرغیزستان افزون بر اين که می گويد، روابط میان دو کشور در بخش‌های مختلف گسترش یابد، با اشاره به عملی شدن تفاهم‌نامه مشترک میان دو کشور، از رییس اجرائیه حکومت دعوت کرد تا در یک وقت مناسب به قرغیزستان سفر کند.

وی در ادامه گفت: «امیدوار است انتخابات پارلمانی امسال و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان در یک فضای امن برگزار گردد.»

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت ابراز امیدواری کرد که کمیسیون مشترک میان دو کشور کار خود را برای عملی ساختن تفاهم‌نامه مشترک میان دو کشور به زودی آغاز نماید.

موصوف همچنان با استقبال از پیشنهاد نخست وزیر قرغیزستان در امر مبارزه مشترک علیه دهشت‌افگنی، قاچاق مواد مخدر و افراط ‌گرایی بر همکاری‌مشترک و تبادله معلومات در این عرصه تاکید کرد.

عبدالله وعده سپرد که در یک وقت مناسب به این کشور سفر نماید.

همچنان داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت در دیداری که با بکیت جان ساگینتایف نخست وزیر جمهوری قزاقستان، روز گذشته در حاشیه نشست سران حکومت های سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنیه داشت، هر دو جانب دهشت‌افگنی، قاچاق مواد مخدر و افراط‌ گرایی را تهدید مشترک برای صلح و امنیت منطقه خواندند و بر لزوم همکاری مشترک میان دو کشور در این عرصه تاکید کردند.

در اين ديدار نخست وزیر قزاقستان ابراز امیدواری نمود که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در افغانستان به سلامتی برگزار گردد و برای حکومت و مردم افغانستان آرزوی موفقیت کرد.

وی همچنان با اشاره به از افزایش داد و ستد بازرگانی میان دو کشور، تأکید نمود که کار بالای یک تفاهمنامه برای ترانزیت و انتقال کالا از طریق ازبکستان ادامه دارد.

داکتر عبدالله از بورسیه‌های قزاقستان‌برای دانشجویان افغانستان، از نشست توانمندسازی زنان در قزاقستان،‌ از میزبانی خوب از ورزشکاران افغانستان و همکاری‌های مالی و اقتصادی این کشور برای افغانستان قدردانی کرده و گفت که در بخش ازیاد میزان تبادل تجاری میان دو کشور بر ضرورت امضای یک تفاهمنامه‌ی سه جانبه میان افغانستان، ازبکستان و قزاقستان تاکید نمود.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement