خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده ها تن در فاریاب و جوزجان کشته و زخمی شده اند

ده ها تن در فاریاب و جوزجان کشته و زخمی شده اند

Oct 14, 2018 - 16:44

میمنه- شبرغان (پژواک، ٢٢ ميزان٩٧): در حملۀ هوایی نیروهای ناتو در ولسوالی شیرین تگاب فارياب، ٤٠ تن بشمول طالبان و افراد ملکى کشته و زخمی شده اند؛ و در جوزجان از تيرباران شدن يک معلم و کشته شدن ٧٠ طالب خبر داده شد.

غلام علی آمر مبارزه با جرایم جنایی پولیس شیرین تگاب، به آژانس خبری پژواک گفت: «هنگام عبور نیروهای خارجی از شهر میمنه به سوی ولایت بلخ، قوای هوایی این نیروها مواضع طالبان را در مناطق مختلف این ولسوالی مورد حمله قرار داد.

وی افزود که در حملات هوایی، ۱۸ طالب و ۸ فرد ملکی کشته شدند، ۱۱ فرد ملکی و دو طالب زخم برداشتند و بیش از ۱۰ فرد ملکی زیر آوار مانده لادرک می باشند.

برپايۀ معلومات اين منبع امنيتى، در نتيجۀ اين حملات هوايى، یک دختر ۱۲ ساله در قریه اسلام قلعه کشته شده،  و ۱۱تن به شمول اطفال و زنان از دو فامیل مجروح گردیده اند.

افزون برآن، موصوف گفت که در منطقه شش تپه اين ولسوالى، ۲۵ تنى که دريک تهکاوى پناه برده بودند نيز هدف قرار گرفته اند، که تاکنون ۷ جسد از زیر خرابه ها بیرون شده، یک زن به نام‌ حلیمه همراه با دو طفلش و خانم ديگر به نام کیميا با یک دخترش لادرک هستند.

اما عبدالکریم یورش مسئول مطبوعات پولیس فاریاب، به پژواک گفت که به اثر پرتاب هاوان مخالفین، یک دختر ۱۲ ساله در قریه اسلام قلعه کشته شده و ۱۱ تن به شمول اطفال زخم برداشته اند.

درعين حال، عزیز الله یکی از متضررین حمله هوایی در شیرین تگاب، به پژواک گفت که در حمله هوایی خارجی ها در اسلام قلعه، ۲ دختر ۱۰ تا ۱۲ ساله از خانواده اش جان باختند و ۱۰ تن دیگر به شمول ۶ طفل زخم‌ برداشته اند.

از سويى هم  یک مسئول طالبان در شیرین تگاب که نخواست نامش درگزارش ذکر گردد، به پژواک گفت که در حملات هوايى، دو تن از افراد این گروه کشته شده وهمچنان بیش از ۲۰ فرد ملکی در مناطق شش تپه و اسلام قلعه کشته و زخمی گرديده اند.

 وى ادعا کرد که درجريان درگيرى ها، سه عراده تانک خارجی ها تخریب و ۷ تن از آنان کشته و زخمی شده اند.

اما مسئولین امنیتی، وارد شدن تلفات به خارجی ها را رد می کنند.

طبق يک خبرديگر، از تيرباران شدن يک معلم در جوزجان از سوی طالبان خبرداده شد.

سمونوال حاجی اکبر "یاور" آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت جوزجان، به پژواک گفت: "علاوالدین معلم که شام دیروز از مرکز ولسوالی با شش تن از همکارانش روانه شهر شبرغان بود, در مسیر راه توسط طالبان ربوده شده و امروز تیرباران شد."

وی علاوه کرد که طالبان، این معلم را به جرم اینکه برادرش سرباز پولیس محلی بوده کشته اند.

یاور خاطرنشان ساخت که مخالفین دولت، شش معلم دیگر را که با علاوالدین یکجا بودند، دوباره آزاد کرده اند.

او همچنان گفت: جسد این معلم، حوالی ظهر امروز به خانواده اش تسلیم داده شد.

یکتن از منسوبین ریاست معارف که بنابر ملحوظاتی نخواست از او نام برده شود، به پژواک گفت که مخالفین دولت پس از آنکه علاءالدین را در نزدیکی شاه جهان قلعه در مسیرشاهراه شبرغان – مزار از موتر پایین کردند، جابجا کشتند.

او افزود که اين معلم، باشنده اصلی قریه بیزگک ولسوالی فیض آباد بود و برادرش در صفوف نیروهای پولیس محلی اجرای وظیفه میکند، که دلیل کشته شدن او نیز به فعالیت برادرش در صفوف نیروهای دولتی بستگی دارد.

طالبان در مورد کشته شدن این معلم ابراز نظر نکرده اند.

این در حالیست که یک هفته قبل نیز طالبان دو معلم را از مرکز ولسوالی فیض آباد ربوده و یکتن آنها را تیرباران نموده بودند.

ازسوى ديگر، مقامات محلى درجوزجان گفته اند که خطوط محاصره طالبان در ولسوالی قرقین شکستانده شده و آنها با دادن ٧٠ نفر تلفات و بیشتر از چهل تن زخمی، مجبور به عقب نشینی شده اند.

سمونوال حاجی اکبر"یاور" آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت جوزجان، به آژانس خبرى گفت که نیروهای امنیتی، پس از چهار روز درگیری، توانستند تا خطوط محاصرۀ طالبان را بشکنند و قریه خان تپه و بازار ولسوالی قرقین را از وجود آنها پاکسازی نمایند.

وی افزود که ازجانب نیروهای امنیتی، سه تن کشته شده و سه تن دیگر جراحت برداشته اند، که مجروحین به شفاخانه ولایتی شهر شبرغان انتقال داده شده و اکنون منطقه آرام گزارش شده است.

موصوف علاوه نمود، اکنون نیرو های امنیتی مصروف انجام عملیات جستجو هستند، که تا کنون جسد سه تن از طالبان نیز به دست آنها افتاده است.

آمر امنیت درادامه گفته است که احتمالا در ساحات بمباردمان شده، اجساد دیگری از طالبان نیز موجود خواهد بود .

در این حال عبدالشکور"جاهد" ولسوالی قرقین گفت که اکنون نیرو های کمکی، به مرکز ولسوالی رسيده و امنیت در اطراف ولسوالی تامین است .

اما ذبیح الله " مجاهد " سخنگوی طالبان، تنها کشته شدن سه تن از افراد شانرا تایید کرده میگوید که در نبرد چهار روزه ولسوالی قرقین، دو پوسته نیروهای امنیتی را تسخیرکرده و ١٦ تن از منسوبین نیرو های امنیتی را کشته و زخمی ساخته اند.

وی همچنان ادعا کرده که ساختمان ولسوالی، درمحاصرۀ طالبان قرار دارد و پیشروی طالبان به  طرف مرکز ولسوالی ادامه دارد.

نبرد بین نیروهای دولتی و طالبان در ولسوالی قرقین، روز چهار شنبه گذشته آغاز گردید، که در اثر تبادله آتش بین دو طرف, صد ها خانواده مجبور به ترک خانه های شان شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement