خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"قرارداد­هاى معدن طلای بدخشان و مس بلخاب سرپل مشکل قانونى ندارد"

"قرارداد­هاى معدن طلای بدخشان و مس بلخاب سرپل مشکل قانونى ندارد"

Oct 14, 2018 - 16:54

کابل (پژواک، ۲٢میزان۹۷): وزارت معادن مى گويد که قرارداد­هاى معدن طلای بدخشان و مس بلخاب سرپل، مشکل قانونى ندارد و در صورتى که شرکت هاى قراردادى در زمان معين، تضمين از ظرفيت مالى را ارايه نکنند، فسخ مى شود.    

به اساس معلومات وزارت معادن، قراردادهای معدن طلای بدخشان و معدن مس بلخاب، اخیراً در ایالات متحده امریکا توسط سرپرست وزارت معادن و پترولیم و نماینده گان شرکت های "ترکیش افغان ماینينگ" و "افغان گولد ایند منرالز"، امضاء شد.

به اساس گزارش، روز گذشته برخى نهادها به شمول ديدبان شفافيت و فعالان جامعۀ مدنى، قراردادهاى اين معادن را خلاف قانون خوانده خواستار لغو آن شدند.

سید اکرام افضلی رییس اجرائیوی دیدبان شفافیت افغانستان در اين نشست گفته بود که سپردن قراردادهاى مس بلخاب و طلای بدخشان به شرکت هاى يادشده، مخالف ماده شانزدهم قانون معادن افغانستان می باشد.

در فقره دوم ماده شانزدهم قانون معادن افغانستان آمده است که رئیس جمهور، معاونین رئیس جمهور، وزرارء، رئیس و اعضای ستره محکمه، لوی څارنوال، اعضای شورای ملی، رؤسا و اعضای کمیسیون های مستقل دولتی به شمول اقارب درجه اول و دوم آن ها، نمی توانند جواز مندرج این قانون را به دست آورند.

همچنان در فقره پنجم ماده ١٦ قانون معادن تصریح شده است که اشخاص مندرج به اجزای فقره دوم ماده يادشده، می توانند پنج سال بعد از انفصال وظیفه، جوازهای قراردادهای مندرج این قانون را به دست آورند.

افضلى خاطرنشان کرده بود که با در نظرداشت این ماده قانون، قراردادهای یادشده نباید به سيد سعادت منصور نادرى یکی از سهمداران این شرکت ها داده شود، که حدود چهار ماه قبل خود را از بدنه حکومت افغانستان جدا کرده است.

نادرى در اواخر ماه جوزاى سال روان، از سمت وزارت شهرسازى و مسکن استعفا داده است.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پتروليم افغانستان، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که پروسه قرارداد اين معادن، به اساس قانون قبلى معادن در سال ٢٠١٤ ميلادى که نادرى عضو کابينه نبود، پيشبرده شده بود و شرکتش برنده شناخته شد.

موصوف افزود که با آن هم وقتى قرارداد امضا مى شد، به خاطر موجوديت تضاد منافع در اين قرارداد، نادرى از سمت وزارت شهرسازى استعفا داد.

او در مورد اينکه چرا اين قرارداد در امريکا امضا شده؟ گفت: «ما به خاطر جذب سرمايه گذارى­ها اين قرارداد را در امريکا امضا کرديم و فقط هدف ما اين است که خبرخوب اقتصادى، در دنيا نشر و پخش شود.»

موصوف گفت که روز گذشته نهاد­هاى مدنى گفته بودند که اين قرارداد­ها سبب ادامه و خصوصى سازى جنگ در افغانستان خواهد شد.  

وى افزود: «ما همراۀ دو شرکتى که قرارداد را امضا کرديم شرکت­هاى انگليسى است، امريکايى نيست و ما تنها اين قرارداد را به خاطر جذب سرمايه گذارى ها در امريکا امضا کرديم، باز هم پاسخ ما اين است که به هيچ صورت از معادن افغانستان، به خاطر خصوصى سازى جنگ استفاده نمى شود.» 

انتقاد ديگر نهاد­هاى مدنى اين بود که حکومت افغانستان، اين قراردادها را تحت فشارها امضا کرده است.

نهان گفت: «اول اينکه تنها در قسمت اين دو قرارداد­ براى ما شرايط را امريکا نمانده، حکومت وحدت ملى هر کشورى که کمک مى کند؛ به خاطرى اينکه آنها را تشويق کند، مى گويد براى ما يک سلسله شرايط را بگوييد که اين اصلاحات را بياورييد ما براى تان کمک مى کنيم و اگر اصلاحات را نياوريد کمک تان نمى کنيم..... شما اگر ببينيد اضافه تر از صد شرايطى است که براى سکتور­هاى مختلف صورت گرفته و گفته شده که اگر اين شرايط را فراهم کردين، ما کمک­هاى سالانه را با شما انجام مى دهيم.»  

موصوف در مورد قرارداد طلاى بدخشان و مس بلخاب گفت که تشويش کمک کننده ها اين بود که اين قراردادها خيلى طولانى شد ومى گفتند اگر اين چنين ادامه داده شود، عوايد افغانستان بلند نخواهد رفت.

نهان افزود: «اسناد وجود دارد، آنها نگفته اند که اين قرارداد را امضا کنيد؛ صرف همين قدر گفته اند که در قسمت اين قرارداد، تصميم بگيريد و تصميم خود را نهايى بسازيد.»

موصوف گفت که انتقاد ديگر نهاد­هاى مدنى اين بود که اين شرکت ها ظرفيت مالى ندارند و پروژه به ناکامى مواجه خواهد شد؛ اما وزارت معادن براى يک پروژه ٣ و براى پروژه ديگر، شش ماه وقت تعيين کرده که بايد ظرفيت مالى خود را ارايه کند.  

به گفته او درصورتى که اين شرکت­ها در ميعاد معين شده، تضمين از ظرفيت مالى خود را ندهد، قرارداد بآ آنها فسخ خواهد شد.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan