خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يوناما: مشارکت زنان برای انتخابات همه شمول و قابل اعتبار ضروری است

يوناما: مشارکت زنان برای انتخابات همه شمول و قابل اعتبار ضروری است

Oct 14, 2018 - 18:46

کابل(پژواک، ٢٢ميزان٩٧) نمایندۀ ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان مى گويد که مشارکت کامل زنان در روند نتخابات افغانستان، برای اطمینان از اینکه انتخابات پارلمانی آینده فراگیر و معتبراست، حائز اهمیت حیاتی میباشد.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، اين مطلب را  در دیدار با زنان افغان از جامعه مدنی، نهادهای اکادمیک و گروه های دادخواهی ابراز داشت.

یاماموتو گفت: "انتخابات زمانی معتبر بوده و نماینده گان واقعی تعیین شده میتواند که در آن، زنان به طور کامل اشتراک داشته و در تمام پروسه این روند سهیم باشند."

 وی افزود که مجلس امروزی وى، با زنان افغان الهام بخش بوده و تشویق شده است که همۀ آنها رهبران قوی بودند و به طور فعال برای مشارکت کامل زنان در تمام عرصه های زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی افغانستان، از جمله در انتخابات تلاش میورزند.

 مسوول یوناما یادآور میشود که ۱۶ درصد نامزدان  درانتخابات پيش رو زنان هستند، نسبت به انتخابات پیشین، افزایش قابل ملاحظه را نشان ميدهد و بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، زنان ۳۲ فیصد تمامی رای دهنده گان راجستر شده را میسازند.

اين مقام بلندپايه سازمان ملل متحد درافغانستان گفت که یوناما ،از نقش مهم جامعه مدنی برای حصول اطمینان از شنیدن صدای زنان در انتخابات استقبال می کند.

وى خاطرنشان کرد که این ماموریت، متوجه خطراتی بزرگ برای شمار زیادی از کاندیدان زن و فعالان حقوق زن که به طور منظم در ترویج سهم گیری کامل زنان منحیث نامزد، رای دهنده، کارمند انتخاباتی و ناظر دخیل اند، میباشد.

ياماماتو دربخشى ازصحبت هايش تاکید کرد که اشتراک کامل زنان منحیث کاندیدان، کارکنان انتخاباتی، ناظرین و رای دهنده گان حقوق مدنی و سیاسی برای تقویت دموکراسی در افغانستان و بهبود اشتراک زنان در تمام مراحل انتخابات ، یک امر بسا مهم است.

ماموریت سازمان ملل متحد؛ یادآوری میکند که مقام های افغان، احزاب سیاسی، نامزدان وهمه سازمان های جامعه مدنی مسئولیت دارند که برای بهبود و تشویق مشارکت زنان در انتخابات، تمام تدابیر لازم رای روی دست گیرند.

قرار است که انتخابات پارلمانی افغانستان، به تاریخ ۲۰ اکتوبر راه اندازی گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement