خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميسيون انتخابات: برگزاری انتخابات یک ساعت هم به تعویق نخواهد افتاد

کميسيون انتخابات: برگزاری انتخابات یک ساعت هم به تعویق نخواهد افتاد

Oct 14, 2018 - 17:30

کابل (پژواک، ۲۲ میزان ۹۷): کمیسیون مستقل انتخابات، با تاکید بر برگزاری انتخابات در ۲۸ میزان، می گوید که برخی رسانه ها خلاف منافع ملی به تبلیغات نادرست پرداخته، برنامه های مخاطره انگیز «دشمنان» را تقویت می بخشند.

این نگرانی ها در حالی از سوی کمیسیون بازگو می شود که برخی رسانه های داخلی، گزارش هایی را مبنی بر تاخیر ۱۵ و یا ۲۰ روزه انتخابات ولسی جرگه منتشر کردند.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که هیچ برنامه ای راه اندازی نشده است که برگزاری انتخابات، یک ساعت هم به تعویق بیفتد.

وی، با اشاره به اینکه شماری از رسانه ها شایعاتی را منتشر می کنند که نگران کننده است، گفت  افرادی که چنین شایعاتی را پخش می کنند، یا در خلای معلومات قرار دارند و یا مانند «طالب و داعش» مانع برگزاری انتخابات می شوند؛ این تلاش ها بخاطری است که پروسه را تخریب و بی اعتمادی را در میان شهروندان به وجود بیاورند.

موصوف، با بیان اینکه آماده گی های اداری، لوجستیکی، تخنیکی و عملیاتی برای برگزاری انتخابات مراحل پایانی خود را می پیماید، گفت: «تلاش ما همین است که انتخابات را بدون تاخیر در ۲۸ میزان دایر بکنیم؛ اما بدبختانه کسانی که می گویند که انتخابات به تاخیر می افتد، آنان اصلاً خود را در آئینه موفق شدن نمی بینند؛ به همین دلیل پروسه را تخریب می کنند.»

او تصریح کرد که کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، شب و روز تلاش می کنند تا انتخابات به شکل موفقانه و بدون کدام تاخیر، به وقت و زمان از قبل تعیین شدۀ آن برگزار شود.

موصوف، با اشاره به اینکه بررسی در خصوص مصارف نامزدان جریان دارد گفت که یک مرجع معتبر و یک سیستم معیاری وجود ندارد که مصارف پیکارهای انتخاباتی نامزدان را تثبیت و تائید کند، تا با توجه به آن تصمیم اتخاذ گردد.

وی گفت: «ما وعده کرده بودیم که هر متخلفی که خلاف قانون عمل کند، اگر برنده هم شده باشد و اسناد معتبر بالایش پیدا کنیم و محاکم هم از تخلفش اسناد رسمی ارایه کند، از ليست نامزدان حذف خواهد شد و به ولسی جرگه راه نخواهند یافت.»

نامبرده گفت که دستگاه های بایومتریک و مواد اساس و غیر اساس، به ۳۳ ولایت رسیده است و انتقال آن از مرکز به ولسوالی ها آغاز شده و قرار است تا روز جمعه تکمیل شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، تا به حال برای ۱۰۷ نهاد به شمول احزاب و جریان های سیاسی، نهادهای ناظر بر انتخابات، جامعه مدنی، نامزدان و رسانه ها، اعتبارنامه توزیع شده است.

وی گفت که تاکنون بیش از ۲۳۴ هزار و ۵۰۰ تن، کارت نظارت و مشاهد اخذ کرده اند که ۱۹ تن آنان ناظرین بین المللی اند.

موصوف، از کشته شدن نامزدان انتخابات ولسی جرگه در حملات انفجاری و انتحاری نگرانی کرده، از حکومت و مسئولان امنیتی خواست تا در راستای تامین امنیت نامزدان توجه جدی کند.

موصوف گفت که تامین امنیت نامزدان انتخابات ولسی جرگه، یکی از مسئولیت های حکومت و ارگان های امنیتی است و باید بر تامین امنیت شهروندان و نامزدان توجه بیشتر کنند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، گفت: «امید وار هستم  که حکومت و نهادهای امنیتی، تعهداتی که به ما داده اند، به آن عمل کنند و در راستای تامین امنیت بیش تر از پیش کار بکنند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement