خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور، پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب و سرک جبل سراج- نجراب را افتتاح کرد

رئیس جمهور، پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب و سرک جبل سراج- نجراب را افتتاح کرد

Oct 15, 2018 - 15:58

کابل (پژواک، ٢٣ ميزان ٩٧): رئیس جمهور غنی، پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب و همچنان سرک جبل سراج- نجراب را در ولايت پروان افتتاح کرد.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور صبح امروز که در راس یک هیات عالیرتبۀ دولتی به ولایت پروان سفر کرد، پارک صنعتی و زراعتی باریک آب را افتتاح نمود.

منبع افزوده است که رئیس جمهور پس از افتتاح پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب، طی سخنانی گفت افتتاح این پارک، یک قدم بزرگ است و هدف ایجاد آن این است که افغانستان به مملکت صادراتی میوه جات و سبزیجات مبدل شود.

موصوف در مورد منفعت های اقتصادی دهلیز هوایی به هند، آغاز صادرات به اروپا و اهمیت صادرات افغانستان به عربستان سعودی نیز صحبت کرد.

وی ضمن قدردانی از کارکردهای ادارۀ زون پایتخت و سایر ادارات مربوطه به خاطر تسریع روند ساخت پارک صنعتی و زراعتی باریک آب، گفت که هر چه عاجل بروکراسی کوتاه گردد و با کار سریع، فضای اعتبار میان سکتور خصوصی ایجاد شود.

گفتنی است که پارک صنعتی و زراعتی باریک آب، در مساحت ۱۰۲۵ جریب زمین اعمار شده و تا اکنون ۶۵ نمره برای سرمایه گذاران توزیع گردیده و ۳۴۰ نمرۀ دیگر آمادۀ توزیع می باشد.

از سوى ديگر، رئيس جمهور در سفرش به ولایت پروان، سرک جبل سراج – نجراب را نيز افتتاح کرده است.

در خبرنامه ارگ آمده است که رئیس جمهور غنی پس از افتتاح سرک متذکره، ضمن تبریکی به مردم پروان و کاپیسا گفت که افتتاح این سرک برای مردم این ولایات و انتقال پیداوار زراعتی اهمیت بسزا دارد.

غنی از قوای امنیتی و دفاعی به خاطر عملیات های موفق شان در کاپیسا تشکر کرد و گفت که کار تدارکات احداث سرک از چهارراهی بگرام الی جبل  سراج نیز در مدت یک هفته، تکمیل می گردد.

بر اساس معلومات خبرنامه، سرک جبل سراج – نجراب به طول مجموعی ۵۰ کیلومتر در دو بخش به اکمال رسید، که فاز دوم آن از محمودراقی الی نجراب به طول۲۷.۵ کیلومتر قبلاً افتتاح گردیده و فاز اول آن از جبل سراج الی محمودراقی به طول ۲۲.۴۸ کیلومتر، امروز توسط رئیس جمهور افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

همچنان رئیس جمهور کشور از جریان کار بازسازی قصر جبل سراج دیدن نموده، گفت: "به اساس خواست مردم پروان، هدایت دادم تا قصر تاریخی جبل سراج که یکی از افتخارات و جزء میراث های بزرگ فرهنگی ما می باشد، احیا و بازسازی گردد."

موصوف از مسئولین به خاطر تسریع روند بازسازی قصرمذکور و از وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطر کارهای شان برای احیای تمام آثار دورۀ غازی امان الله خان ابراز امتنان نموده،  اظهار اميدوارى کرد که در سال آینده زمانی که صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور را جشن می گیریم، خرابه های ناشی از چهل سال بحران و جنگ، به محلات قابل استفادۀ مردم مبدل شود.

وى افزود که تمام تعمیرات بالا باغ پغمان در حال احیا است، ارگ ریاست جمهوری در آخرین مراحل ترمیم و احیا قرار دارد و قصر دارالامان، قصر تاج بیک و آثار دیگر در لغمان و  ننگرهار زیر کار می باشند.

او تاکید کرد که بدون گذشته، ما آینده خود را به صورت درست تصور کرده نمی توانیم.

او علاوه کرد که تمام این قصرها متعلق به مردم افغانستان بوده و هر کدام آن یک پارک ملی است.

رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش، ابراز امیدواری کرد که در بودجه سال آینده و سال های بعد از آن، مبلغ مشخص برای احیای تمام میراث های تاریخی و فرهنگی در نظر گرفته شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement