خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: صلح از یک قوم و یک ولایت نیست، بلکه از تمام افغانستان است

غنی: صلح از یک قوم و یک ولایت نیست، بلکه از تمام افغانستان است

Oct 15, 2018 - 18:47

کابل (پژواک، ٢٣ ميزان ٩٧): رئيس جمهور افزون بر اينکه ميگويد صلح یک ضرورت است و آمدنى است، تاکید کرد که صلح از یک قوم و یک ولایت نیست، بلکه از تمام افغانستان است.

موصوف اين اظهارات را در ديدار با جوانان و نمایندگان جامعۀ مدنی ولایت پروان ابراز داشته است.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که در این دیدار که در شهر چاریکار انجام شد، داکتر محمد شفیع مشفق، آرزو سروری و ابراهیم بشرمل به نمایندگی از دیگران صحبت نموده، از دستاوردها و کارکردهای رئیس جمهور قدردانی کردند.

آنان خواهان تطبیق پروژه های زیربنایی، نوسازی فابریکه سمنت جبل سراج، بند برق پنجشیر، اهدای زمین به فدراسیون فوتبال پروان، ایجاد فرصت های شغلی به جوانان و اعطای بورسیه های تحصیلی به آنان و توزیع عادلانه زمین در پروان گردیدند.

همچنان آنان مشکلات شان را در زمینۀ کمبود استادان مسلکی، لابراتورها، آب آشامیدنی صحی برای پوهنتون، عصری سازی نصاب تحصیلی پوهنتون، اعطای سهمیه بیشتر به جوانان پروان در ادارات ولایتی و مرکز با رئیس جمهور شریک ساختند.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، گفت: "فکر مشترک با شما، ارادۀ من را برای ساختن افغانستان چندین برابر می سازد."

وی پروان را سرزمین قهرمانان، مهد علم و زادگاه امام ابوحنیفه خوانده گفت که پروان بزرگترین مرکز تمدن یونان، کوشانیان و تمدن های دیگر نیز بوده است.

رئیس جمهور از جوانان ولایت پروان به خاطر سهم گیری فعال شان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تشکر کرده گفت که پروان در جملۀ چهار ولایت کشور است که بیشترین جوانانش در زیر عَلَم مبارک اردوی ملی و پولیس می فعالیت دارند.

موصوف ضمن اینکه از مردم ولایت پروان به خاطر ایجاد فضای امن در این ولایت تشکر کرد، گفت که به خانواده های شهدای پروان رسیدگی می شود.

او با تاکید بر اینکه حاکمیت قانون وظیفۀ ماست، گفت که ضرورت است که ما از زبان تهدید، کشتن  و دشنام به زبان احترام به همدیگر برویم.

رئیس جمهور کشور گفت که ما می خواهیم افغانستان را به چهارراه آسیا مبدل سازیم و ما موقعیت ترانزیتی پروان را زنده می سازیم.

وی پیشنهادات جوانان پروان را در خصوص اهدای زمین به فدراسیون فوتبال آن ولایت مورد تایید قرار داده گفت که برعلاوۀ آن، ده میلیون افغانی به خاطر رونق ورزش در ولایت پروان اهدا می کنیم.

رئیس جمهور گفت که روی بهتر شدن کیفیت تحصیلات عالی کشور کار جریان دارد و پوهنتون های کشور به انترنت وصل می شوند.

موصوف از وزارت تحصیلات عالی به خاطر شفافیت در پروسۀ امتحان کانکور تشکر کرد و ضمن تاکید بر تعلیمات مسلکی گفت که  امسال در هر ولایت یک لیسه مسلکی و سال آینده در تمام ولسوالی ها لیسه های مسلکی اعمار خواهد شد.

رئیس جمهور بر اتفاق و وحدت تاکید کرده، گفت که اگر شما نسل جوان اتفاق و وحدت داشته باشید، در این اتفاق و اتحاد ختم بحران افغانستان خواهد بود.

وی خطاب به جوانان گفت که اجازه ندهید فکرتان اختطاف شود و هر کسیکه افغانستان را به تفرقه می برد، در حقیقت به کشور خیانت کرده است.

اشرف غنى در خصوص صلح گفت که صلح یک ضرورت است و در این رابطه اجماع وجود دارد و صلح ان‌شاءالله می آید.

وی تاکید کرد که صلح از یک قوم و یک ولایت نیست، بلکه از تمام افغانستان است.

رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش گفت که مردم افغانستان فرد محور نیستند، بلکه نظام محور می باشند.

وی از جوانان و اعضای جامعه مدنی خواست که در انتخابات ولسی جرگه سهم فعال بگیرند و انتخابات ریاست جمهوری را نیز به موفقیت برسانند.

همچنان محمداشرف غنی رئیس‌جمهور شام امروز با اقشار مختلف مردم ولایت پروان در شهر چاریکار دیدار کرد.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به پژواک رسيده، آمده است که رئيس جمهور در اين نشست گفت که فرزندان پروان اعم از افسر، بریدمل، سرباز و جنرال در سراسر کشور در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی از افغانستان حفاظت می کنند.

موصوف ضمن تشکر از مردم پروان و شورای شمالی به خاطر تحکیم ثبات و نظام، گفت که از قضاوت عادلانۀ مردم پروان و از اینکه نظریات نیک خود را شریک ساختند، تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که پروان ارادۀ ساختن افغانستان را دارد و تعهد به تحکیم ثبات و نظام دارد و آیندۀ خود را در نظام همه‌شمول می‌بیند.

غنی گفت که پیام پروان، پیام وصل است نه فصل، از تفرقه به تنگ آمده و اتحاد و اتفاق می خواهد.

رئیس جمهور در خصوص پیشنهادات مردم ولایت پروان گفت که این پیشنهادات بررسی و طبقه بندی می گردد و در مدت دو ماه، تعهدات خود را اعلام خواهیم کرد.

محمد اشرف غنی گفت که کار اعمار یک لیلیه در پوهنتون پروان از طرف واحد عملیاتی ریاست‌جمهوری آغاز می‌گردد.

وی افزود که وضعیت ترافیک در پروان، مدیریت کامل می خواهد و در این خصوص طرح واضح از وزارت امور داخله می خواهم.

رئیس جمهور انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری را کلیدی خواند و خواهان حمایت دوامدار مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور گردید.

در این دیدار، جنرال فضل‌الدین عیار والی پروان پیشنهادات خویش را در مورد اعمار بندهای آب‌گردان، ساخت لین دوم شاهراه کابل- پروان و سرک بای‌پاس چاریکار، فارم پرورش ماهی، ایجاد سردخانه ها، اعمار بلاک‌های رهایشی و جمنازیوم سرپوشیده ابراز نمود.

وی گفت که مردم ولایت پروان از پروسه ملی انتخابات ولسی جرگه پشتیبانی می کنند و زن و مرد این ولایت برای اشتراک در این پروسه، آماده اند.

غلام بهاوالدین جیلانی رئیس شورای ولایتی پروان صحبت کرده، گفت که مردم ولایت پروان از تحکیم ثبات، آوردن صلح و حمایت از نظام همواره تلاش نموده اند و فرزندان شان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به افتخار می رزمند.

وی افزود که مردم ما آرزوی خدمت، پیشرفت، انکشاف و بازسازی دارند و صلح، تامین امنیت، پیشرفت، افغانستان سربلند و عاری از خشونت و همچنان عاری از مواد مخدر و تروریزم می خواهند.

حاجی الماس زاهد مشاور رئیس‌جمهور صحبت کرده، گفت که شورای شمالی و مردم شمال در کنار حکومت وحدت ملی ایستاده اند و از انتخابات شفاف ولسی جرگه حمایت می کنند.

وی افزود که ما صلح می خواهیم، زیرا آخر هر جنگ، صلح است.

از سوى ديگر، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور شام امروز با اعضای شورای علمای پروان، دیدار کرده است.

در خبرنامه ارگ آمده است که در این دیدار که در شهر چاریکار انجام شد، محمد جاوید حنفی رئیس شورای علمای پروان و مولوی عبدالعزیز خطیب مسجد عیدگاه پروان به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور و هیات همراه اش، پیشنهادات شان را در زمینۀ اعمار یک محراب مسجد عیدگاه، ایجاد کانون علمی امام ابوحنیفه، ازدیاد تشکیل امامان مساجد پروان، اعمار تعمیرهای ریاست شورای علمای پروان و تعمیر دارالعلوم و فراهم نمودن سفرهای علمی و فرهنگی در کشورهای اسلامی به علما و اعطای بورسیه ها به آنان با رئیس جمهور شریک ساختند.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، گفت که شما علمای دین با مردم و حکومت همکار بوده و در راه شریعت روان هستید و عدالت می خواهید.

موصوف در رابطه به پیشنهاد آنان در خصوص اعمار مسجد جامع در ولایت پروان گفت که حکومت مسجد جامع را اعمار می کند و یک منزل آن باید برای نمازگزاران زن اختصاص داده شود.

وی افزود که ۲۰ محراب مسجد در ولایاتی که مسجد جامع ندارند، اعمار می شود.

محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد که کانون علمی امام ابوحنیفه نیز اعمار می گردد و یک کنفرانس علمی دو روزه در رابطه به شخصیت امام اعظم در پروان و ارگ ریاست جمهوری برگزار می گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement