خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ولسوالی هسکه مینه ننگرهار هشت مکتب مسدود شده اند

در ولسوالی هسکه مینه ننگرهار هشت مکتب مسدود شده اند

Oct 16, 2018 - 18:45

جلال آباد (پژواک، ۲۴ میزان ۹۷): مسؤلین ریاست معارف ننگرهار می گویند که به سبب جنگ ها در ولسوالی هسکه مینه این ولایت، هشت باب مکتب مسدود شده و ساختمان های مکاتب متذکره نیز تخریب شده اند.

آنان اذعان می کنند که به تازگی برای تقویت روند معارف تلاش ها را آغازکرده و قراراست که درسال مالی پيشرو، برای چهارمکتب ساختمان اعمار شوند.

هسکه مینه ازجمله ولسوالی دور افتاده ننگرهارمی باشد که ازحدود چهار سال بدینسو میان افراد مسلح داعش و نیروهای حکومتی درگیری های شدید ادامه دارد.

 اکنون هم مناطق کوهستانی این ولسوالی ناامن اند و به قول مسؤلین که افراد مسلح داعش درآن مستقراند.

حبیب الله شینواری رییس معارف ننگرهار، به پژواک گفت که درمناطق ناامن، ساختمان هشت مکتب به سبب جنگ ها تخریب شده و اکنون مسدود اند.

نامبرده گفت که متعلمین مناطق یادشده در مناطق دیگرجذب شده؛ اما می گوید که درمکاتب موجود رقم دانش آموزان زیاد است و تسهیلات برای شان کم است.  

 دراین ولسوالی، ۲۴ مکتب موجود اند که به قول رییس معارف، ساختمان های اکثر مکاتب تخریب شده اند.

شنیواری می گوید که اکنون به همکاری انجمن رضاکاران شانتی، کاراعمار شش اتاق درسی و ده تشناب برای لیسه نسوان شپولی آغازشده است و در سال مالی آینده هم برای چهارمکتب ساختمان اعمار خواهند شد.

موصوف علاوه کرد: (( درپلان است که برای سال مالی ۹۸ برای مکاتب بندزار، چهاروازی، غلنی و غوشتری ساختمان ها اعمار شوند و مشکل سرپناه رفع شود.))

 به اساس معلومات ریاست معارف، در ولسوالی هسکه مینه ۱۳۰۰۰ متعلم مصروف فراگیری تعلیم اند که ۳۸۰۰ تن شان دختران می باشند و روند تدریس آنها توسط ۳۶۰ معلم به پيش برده می شود؛ اما هيچ معلم نسوان درآنها موجود نیست.

دراین جا، به شمول مکاتب تاریخی پاپين، شابوی، اغز و مریز، هشت مکتب که ساختمان های آنها به سبب جنگ منهدم شده، اکنون همه آنها مسدود اند.

درعین حال رضوان الله بشرمل ولسوال هسکه مینه نیز، به پژواک گفت که ضمن مشکلات دیگرروند تعلیمی این ولسوالی نیزطی جنگ های چهار سال گذشته، سخت متضررشده است.

نامبرده می گوید، ساختمان اکثر مکاتب تخریب شده و شاگردان در زیرآسمان نیلگون درس می آموزند در تابستان به سبب گرمی و در زمستان از اثر ریزش بارندگی و برودت روند تعلیمی ناتمام می ماند.

سیدالرحمن که در لیسه موسوم به شپولی استاد است، می گوید: (( اکثر اوقات متعلمین بعد از حضور درمکتب، دوباره مرخص می شوند زیرا مکتب فاقد ساختمان می باشد.))

موصوف می گوید: ((در فصل زمستان گاهی باران می بارد و بعضاً هوا نهایت سرد می باشد، مشکلات متعدد وجود دارد، شاگردان درچنين شرایط چگونه به فراگیری تعلیم ادامه دهند، عدم کتب و مواد درسی هم مشکل عمده دیگراست.))

 عبدالله ده ساله نیز متعلم همین لیسه است، نامبرده که در زیر فضای باز با همصنفان خود روی یک شطرنجی پاره نشسته بود، می گوید که مکتب آنها با مشکلات زیاد مواجه است.

نبود کتب و مواد درسی، صنف ها و استادان مسلکی موارد اند که متعلمین این لیسه آنها را در برابر روند آموزشی شان موانع عنوان می کنند.

مکاتب مناطق دور دست ننگرهار، به سبب جنگ ها و ناامنی ها با سرنوشت مشابه مواجه اند؛ اما مسؤولین می گویند که سال آینده این ولایت، درعرصه اعمارساختمان ها برای مکاتب خیلی پيشرفت خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement