خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یوناما: مراکز رای دهی تاسیسات نظامی نبوده و نباید هدف قرار بگیرند

یوناما: مراکز رای دهی تاسیسات نظامی نبوده و نباید هدف قرار بگیرند

Oct 19, 2018 - 15:16

کابل(پژواک، ۲۷میزان۹۷): هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان، ضمن تشویق شهروندان کشور برای مشارکت در انتخابات، می گوید که مراکز رای دهی تاسیسات نظامی نبوده و از سوی مخالفین مسلح نباید هدف قرار بگیرند.

در اعلامیه هیئت معاونت ملل متحد (یوناما) در افغانستان، از تمامی کسانی که ثبت نام کرده و واجد شرایط رای دهی می باشند، خواسته شده تا با استفاده از این فرصت حق رای دهی خویش را چنانکه در قانون اساسی تسجیل یافته، به کار برند.

یوناما همچنان از تمام مسئولین و دست اندرکاران ذیربط خواسته است تا فضای امن و مصون را برای برگزاری انتخابات فراهم سازند.

در این اعلامیه یوناما، از حمله احتمالی گروه طالبان بر مراکز رای دهی که قرار است در مکاتب برگزار شود، نگرانی کرده، می نویسد که انتخابات پروسه ملکی بوده و مکاتبی که از آن ها برای مراکز رای دهی استفاده می شود، نمی تواند هدف نظامی محسوب گردد.

در اعلامیه تصریح شده است: «افراد ملکی که در مراکز رای دهی کار می کنند و یا در این مراکز حضور دارند، تحت هیچ گونه شرایط هدف نظامی تلقی نمی شوند، چون افراد ملکی هنگام حضور در محلات رای دهی، موقف خویش منحیث افراد غیر نظامی را از دست نمی دهند.»

در اعلامیه گفته شده است، قانون بشردوستانه بین المللی حمله در برابر افراد ملکی و یا توسل به هر گونه عمل تهدید آمیز و خشونت بار به منظور ارعاب افراد ملکی را صریحاً ممنوع قرار داده است.

یوناما از طالبان می خواهد تا به افراد ملکی احترام و از آنان حفاظت نمایند و از تهدید و یا انجام فعالیت های خشونت آمیز در برابر آن ها هنگام مشارکت در انتخابات منحیث حق تسجیل یافته شان در قانون اساسی، جلوگیری نمایند.

هیئت ملل متحد در افغانستان از سطح خشونت ها در آستانه انتخابات که در اثر آن شمار زیادی جان خویش را از دست داده اند، ابراز تاسف می کند.

یوناما یک بار دیگر تاکید می کند که انجام حملات بالای مراکز رای دهی و افراد ملکی که در روند انتخابات اشتراک می نمایند، نقض روشن از قوانین بین المللی بوده و مرتکبین چنین حملات باید مورد بازپرس قرار گیرند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement