خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در حملات روز انتخابات ۴۶ تن کشته و ۲۴۰ تن مجروح اند

در حملات روز انتخابات ۴۶ تن کشته و ۲۴۰ تن مجروح اند

Oct 20, 2018 - 20:27

کابل ( پژواک، ۲۸ ميزان ۹۷): درجريان انتخابات ولسی جرگه، امروز در سراسر کشور رويداد های ناامنی رخ داده اند که در پی آن ۴۶ تن کشته و ۲۴۰ تن ديگر زخمی شدند.

بدون ولايت های کندهار و غزنی، در ۳۲ ولايت کشور انتخابات ولسی جرگه راه اندازی شده که نيروهای امنيتی، تدابير شديد امنيتی را درمورد اتخاذ کرده بودند.

اين درحاليست که طالبان مسلح، برای جلوگيری از تدوير انتخابات و مامورين موظف در تامين امنيت اين روند هوشدار داده بودند.

صبح امروزبعد از  راه اندازی انتخابات درمناطق مختلف شهرکابل انفجارهای کوچک رخ داد که طی آن برخی افراد مجروح شدند، بعد از شام در مربوطات حوزه هفدهم حمله انتحاری صورت گرفت که منتج به کشته شدن ۱۵ و جراحات ۲۰ تن ديگرگرديد.

همچنان از ولايت های پکتيا، خوست، ننگرهار، کنر، نورستان، کاپيسا، پروان، هرات، کندز، زابل، هلمند، بغلان، بدخشان، نيمروز، فراه و برخی ولايت های ديگر گزارش های ناامنی پخش شده اند.

در نتيجه انفجار منطقه خواجه بغرا مربوط حوزه ۱۵ امنيتی شهرکابل، ۲ تن کشته و هشت تن ديگر مجروح شده اند.

حکيم الله وکيل گذر منطقه متذکره، اين رويداد را تاييد می کند، اما نصرت رحيمی معاون سخنگوی وزارت می گويد که انفجار صورت گرفته اما تلفات در پی ندارد.

ازطرف ديگر ساکنين حوزه هفدهم شهرکابل می گويند که در مسجد حضرت علی واقع شهرک وحدت نيز انفجار رخ داده است که تلفات و جراحات نيز در پی دارد، اما رحيمی می گويد که انفجار تلفات درپی نداشت.

همچنان در منطقه لب جر مر بوطات ناحيه يازدهم شهرکابل نيز انفجار رخ داده، که منتج به جراحات يک دختر شد، از طرف ديگر در مربوطات حوزه چهارم، نهم و دوازدهم نيز انفجارات صورت گرفته،اما تلفات و جراحات در پی نداشت.

نصرت صميمی معاون سخنگوی وزارت امورخارجه می گويد که صبح امروز د ر ليسه نسوان احمدشاه بابا مينه انفجار صورت گرفته، اما خساره در پی نداشت.

ازجانب ديگر مسؤولين محلی می گويند که در مناطق مختلف شهرکندز، به سبب اصابت مرمی های هاوان، دو تن کشته شده و ۳۸ تن ديگر مجروح اند.

مرضيه يفتلی رييس شفاخانه حوزوی کندز، به آژانس خبری پژواک گفت که تاکنون ۳۸ زخمی که زنان و اطفال هم در آن شامل استند و دو جسد به شفاخانه انتقال شده اند.

وی گفت که در بين مجروحين ۱۱ سرباز و در ميان کشته شدگان يک سرباز شامل است.

قرارمعلومات يفتلی، افراد متذکره، به سبب اصابت مرمی های هاوان مجروح شده اند.

نورالله باشنده منطقه قاسانی شهر کندز، به پژواک گفت که درمنطقه آنها، يک مرمی هاوان بر مسجد قاسانی اصابت کرده است که در پی آن ملا امام مسجد نيز مجروح شده است.

همچنان صفی الله محزون، آمر امنيت قوماندانی امنيه کندز، به پژواک گفت که از صبح امروز تا چاشت ، در مناطق مختلف شهرکندز مرمی های هاوان اصابت نموده اند.

همچنان رسول عمر رييس کميسيون انتخابات کندز، به پژواک گفت که طالبان در شهرکندز بر يک مرکز انتخابات حمله نموده که در پی آن يک کارمند کميسيون انتخابات کشته و تن ديگر مجروح است.

به اساس يک خبر ديگر، در ولسوالی امام صاحب ولايت کندز، طالبان مسلح مواد انتخابات يک مرکز و يک عراده موتر رنجر را با خود برده اند.

به اساس يک خبر ديگر، سمونوال سيداحمد بابازی آمر امنيت قوماندانی امنيه خوست، به آژانس خبری پژواک گفت  که طالبان مسلح در برخی مناطق ولسوالی های علی شير و موسی خيل،  بر برخی مراکز رايدهی  شليک کرده که تلفات و جراحات در پی نداشت به قول وی، انتخابات درمناطق متذکره به طور عادی جريان دارد.

در سه ولسوالی ننگرهار، نزديک مراکز انتخابات انفجارات صورت گرفته اند که در قريه خدرخانی ولسوالی کوت در نزديک مرکز انتخابات، از اثر انفجار بر رای دهندگان، سه تن کشته شده و ۴۲ تن ديگر زخمی اند.

مسؤولين محلی می گويند که در پی انفجار در مرکز رايدهی واقع ليسه مراد علی صاحبزاده ولسوالی کامه، شش رای دهنده مجروح شدند در انفجارات  جوار ليسه های چهارباغ و فقرالله ولسوالی سرخرود، ۵ تن مجروح شده اند.

همچنان در نزديک مراکز ولسوالی های ، بتی کوت، خوگيانی، غنی خيل، لعلپور، مومنددره  و سرخرود، ميان نيروهای دولتی و طالبان مسلح درگيری ها ادامه داشت که مراکز رايدهی در آن مسدود بودند.

ازجانب ديگر در ولايت کنر طی رويداد های مختلف، دو تن کشته شده و به شمول سه خانم و دو پوليس محلی، ۱۰ تن مجروح شده اند.

به اساس يک خبر ديگر، در منطقه غرک  ولسوالی احمد آبا ولايت پکتيا، درپی اصابت مرمی هاوان بر يک منزل، يک طفل جان باخته و يک مرد مجروح شد.

سردار ولی تبسم سخنگوی قوماندانی امنيه با تاييد خبر می گويد که طالبان مرمی هاوان را به منظور اخلال روند انتخابات شليک کرده بود، اما از مرکزانتخابات دور، بريک منزل اصابت کرده است.

به اساس يک خبر ديگر، در  مرکز ترينکوت  ارزگان و ولسوالی دهراوود، درپی حملات راکتی، يک طفل کشته شده و ۱۵ تن ديگرمجروح اند.

ملک زين الله قوماندان کندک اول قوماندانی امنيه می گويد که طالبان بر برخی مناطق راکت ها فير کرده که يک طفل درآن کشته و ديگرش زخمی است.

داکترضياالرحمن سرطبيب شفاخانه ولايتی می گويد که چهار طفل زخمی ناشی ازحملات راکتی به شفاخانه انتقال يافته که يکتن جان داده و سه تن ديگر مجروح اند.

همچنان در پی حملات در ولسوالی دهراوود، ۱۲ طفل زخمی شده اند.

به اساس يک خبر ديگر، در ولسوالی شيخ علی ولايت پروان ، طی درگيری يک طفل مجروح شده است.

همچنان در ولسوالی روی آب ولايت سمنگان بر مرکز رايدهی حمله صورت گرفته ، اما خسارات در پی نداشت، ازجانب ديگر عبداليقين احمدی ولسوال دره صوف پايين اين ولايت گفت که طالبان مسلح يک مرکز رايدهی را مورد حمله راکتی قرار داد، اما خسارات در پی نداشت.

در مرکز ولايت فراه نيزحمله راکتی صورت گرفته است، اما به قول مسؤولين محلی، تلفات و جراحات به جا نگذاشت.

در ولسوالی برگمتال ولايت نورستان نيز بريک مرکز انتخابات حمله صورت گرفته است، جمال الدين بدر والي پيشين اين ولايت مي گويد که در حمله متذکره، داکترالياس مسؤول محلی کميسيون انتخابات و چند همکار وی شديداً مجروح شده اند

به اساس يک خبر ديگر، در ولسوالی اله سای ولايت کاپيسا، بر دو منزل مرمی های هاوان اصابت کرده که در پی آن يکتن کشته و ۱۷ تن ديگر زخمی اند.

يوسفزی سخنگوی قوماندانی امنيه اين ولايت می گويد که در يک منزل، يک تن کشته و چهار تن زخمی اند و در منزل ديگر ۱۳ تن مجروح شده اند.

ازجانب ديگر مسؤولين ولايت هرات می گويند که امروز در رويدادهای مختلف امنيتی دراين ولايت، دو سرباز کشته شده و ۱۰ تن ديگر مجروح اند.

مسؤولين محلی دفتر انتخابات اين ولايت می گويند که امروز، در ولسوالی های کشک کهنه، کشک رباط سنگی، کهسان، کرخ، چشت، پشتون زرغون، غوريان، انجيل و گذره، بر ۱۲ مرکز رايدهی حملات صورت گرفته اند.

کميسيون انتخابات می گويد که ضمن مراکز رايدهی، طالبان مسلح بر وسايط نقليه حامل مواد انتخاباتی نيز حملات کرده بودند.

دوم څارن عبدالسلام افغان سخنگوی قوماندانی امنيه هلمند می گويد که شش راکت بر شهر لشکرگاه شليک شده، اما تلفات  در پی نداشت.

از طرف ديگر، مسؤولين امنيتی ولايت زابل می گويند که در ولسوالی شاه جوی، به سبب حمله راکتی طالبان، دو طفل کشته شده و دو تن ديگر مجروح اند.

درعين حال مسؤولين ولايت بغلان می گويند که درحملات روز انتخابات هشت تن کشته شده و ۵۴ تن ديگر زخمی اند.

عبدالعليم غفاری معاون رياست صحت عامه اين ولايت، به پژواک گفت  که اجساد کشته شدگان و مجروحين متذکره ،از مناطق مختلف اين ولايت، به  اين شفاخانه انتقال گرديده اند.

به قول وی، تلفات و جراحات متذکره به شمول مرکز در برخی ولسوالی ها، به افراد ملکی و پوليس محلی وارد شده اند.

داکترغفاری اذعان می کند که تلفات و جراحات متذکره، در پی انفجارات، شليک مرمی های هاوان و درگيری ها به افراد ملکی و سربازان دولتی وارد شده اند.

ازجانب ديگر، در شماری ولسوالی های ولايت بدخشان حملات صورت گرفته، اما تلفات و جراحات در پی نداشت.

غلام ناصر خازع والی غور می گويد که در تولک، دولتيار و مناطق مربوط فيروزکوه اين ولايت ، به سبب حملات، سه پوليس و پنج  منسوب  خيزش های مردمی کشته شده اند.

از طرف ديگر، در ولسوالی المار ولايت فارياب، از اثر حمله مخالفين مسلح، يک سرباز اردوی ملی کشته و سه تن ديگرشان مجروح اند.

به اساس معلومات قوماندانی امنيه ولايت لوگر، در رويداد های امنيتی روز انتخابات، ده فرد ملکی کشته شده اند.

مولوی لطف الله عزيزی والی جوزجان می گويد  که در شبرغان مرکز اين ولايت، به سبب اصابت راکت بر مرکز رايدهی، ۲ طفل مجروح شده اند.

طالبان مسلح در ولايت های مختلف، از انجام حملات بر روند انتخابات گزارش ها پخش نموده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement