خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون شکایات: پیامدهای ناگوار انتخابات به عهدۀ کمیسیون مستقل انتخابات می باشد

کمیسیون شکایات: پیامدهای ناگوار انتخابات به عهدۀ کمیسیون مستقل انتخابات می باشد

Oct 20, 2018 - 18:01

کابل(پژواک، ۲۸ میزان ۹۷): کمیسیون شکایات انتخاباتی، با نگرانی از بروز مشکلات تخنیکی در روند رای دهی، هشدار می دهد که ادامۀ این وضعیت، شفافیت و عدالت انتخابات را زیر سوال می برد و مسئولیت بعدی به دوش کمیسیون انتخابات می باشد.

علیرضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که معلومات و ارزیابی های ابتدایی کمیسیون شکایات انتخاباتی نشان می دهد که کوتاهی ها، کاستی ها و بی نظمی های زیاد در مدیریت پروسه رای دهی وجود داشته است و این وضعیت می تواند شفافیت و عدالت انتخابات را به صورت جدی به خطر اندازد.

وی افزود که معلومات متعددی که از دفاتر ولایتی و نمایندگان کمیسیون شکایات در مراکز رای دهی و سایر منابع مختلف به این کمیسیون رسیده است، بیانگر آن است که در شمار زیادی از مراکز و محلات، رای دهی تاکنون (٣:٣٠ عصر) باز و فعال نشده است.

موصوف، با اشاره به فعال شدن شمار زیادى از مراکز و محلات رای دهی، گفت که در تعدادی از مراکز رای دهی دیگر، مواد لازم انتخاباتی به صورت کُلی و یا جزئی به موقع در دسترس کارمندان کمیسیون انتخابات قرار نگرفته است.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که در برخی مراکز، دستگاه های بایومتریک با مشکل مواجه بوده و به موقع فعال نگردیده است و در برخی مراکز دیگر، از حضور ناظرین ممانعت به عمل آمده و یا با برخی تهدیدات مواجه گردیده اند.

به گفته وی، در برخی مراکز به نماینده کمیسیون شکایات انتخاباتی، امکان حضور فراهم نگردیده و یا اوراق لازم در اختیار آن ها قرار داده نشده است.

روحانی گفت: «ما از آغاز بروز مشکلات در روند رای دهی، به طرق مختلف نگرانی های خود را نسبت به وضعیت مدیریت پروسه رای دهی اعلان داشتیم و از کمیسیون انتخابات جداً خواستار رفع مشکلات به وجود آمده در وقت مناسب آن شدیم؛ اما متاسفانه تاکنون بسیاری از مشکلات هنوز رفع نگردیده و باعث تداوم نگرانى های جدی ما گردیده است.»

وی افزود که این کمیسیون، نگرانی خویش را از وضعیت موجود در روند رای دهی ابراز داشته و کمیسیون انتخابات را مکلف به اتخاذ تدابیر قانونی و موثر برای رفع نگرانی های موجود می داند.

به گفته او، عدم رسیدگی به این کاستی ها و مشکلات، شفافیت و عدالت انتخاباتی را زیر سوال می برد و در صورت تداوم این وضعیت که تخلفات احتمالی و ضیاع حقوق مسلم شهروندان را در پی خواهد داشت، مسئولیت آن به عهده کمیسیون انتخابات می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement