خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان از باقی گذاشتن شب هنگام صندوق ها در مراکز رايدهی نگران اند

نامزدان از باقی گذاشتن شب هنگام صندوق ها در مراکز رايدهی نگران اند

Oct 21, 2018 - 17:13

کابل (پژواک، ۲۹ ميزان ۹۷): نهادهای ناظر بر انتخابات و برخی نامزدان، باقی گذاشتن صندوق ها در مراکز رايدهی از طرف شب را، قابل نگرانی عنوان کرده و می گويند که در برخی محلات، بدون حضور ناظرين آرا حساب شده است.

یوسف رشید رييس بنياد انتخابات عادلانه و شفاف افغانستان (فيفا) به آژانس خبری پژواک گفت که با در نظرداشت حساسیت مواد انتخاباتی، باقی گذاشتن صندوق های مسدود در مراکز آرا، شاید به تقلب زمينه سازی نماید.

نامبرده علاوه کرد: "موضوع نگران کننده است که صندوق های مهر ولاک شده در مراکز رايدهی باقی گذاشته شدند."

به اساس معلومات ما، در برخی مراکز رایدهی بدون موجودیت ناظرین نیز آرا حساب شده است.

محمد نعیم ایوب زاده ريیس نهاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان (تیفا) به پژواک گفت صندوق هایی که شب در برخی مراکز رايدهی باقی مانده بوده، بدون حضور ناظرين آرا آن شمرده شده است.

نامبرده گفت: "کميسیون انتخابات چگونه ثابت خواهد کرد که تقلب صورت نگرفته است؛ در برخی مراکز رايدهی که شب صندوق های آرا باقی گذاشته شده بود، به معنای فراهم شدن زمینه برای تقلب ممکنه است."

ایوب زاده با ابراز نگرانی عميق یادآوری کرد که در مورد چگونگی انتخابات، به زودی گزارش کامل را پخش خواهد کرد.

از جانب دیگر، خالده ادیب نامزد ولسی جرگه از کابل، به پژواک گفت  که کميسیون های انتخابات، باید صندوق هايی را که دیشب در مراکز رايدهی باقی مانده بودند بررسی کنند.

موصوف علاوه کرد: "من خیلی نگران استم؛ زیرا ديشب در مراکزى که صندوق های مملو از آرای مردم باقی مانده بودند، حتماً در برخی آنها تقلب صورت گرفته است."

نامبرده مدعی شد که گویا در منطقه خیرخانه شهرکابل، در برخی محل ها رای وی کم شده است.

خالده اديب گفت: "گزارش دقیق دارم که در خيرخانه در چند مرکزهنگام شمارش، آرای زياد گرفته بودم؛ اما صبح امروز که در این محلات نتایج نصب شد، آرای من کم بود."

عاطفه طیب نامزد ديگر ولسی جرگه از کابل، به پژواک گفت که باقی گذاشتن صندوق های آرا در مراکز رایدهی، کار خالی از تقلب ممکنه نیست.

طیب افزود: "معلومات ندارم که آرای من کم یا زیاد شده؛ اما نگران استم که صندوق های پر از آرا بدون موجودیت ناظرين، از طرف شب در مراکز رايدهی باقی گذاشته شده اند."

محمد یونس مدير مرکز رایدهی "مسجد رنگه" ده افغانان کابل، به پژواک گفت که ساعت ۱۱ دیشب، شمارش آرا به پايان رسيد و لیست نتایج ترتیب شد؛ اما صندوق های آرا که باید ديشب به کميسیون انتقال می شدند، تاکنون ( ساعت ۸ صبح) دراین مسجد باقی مانده اند.

موصوف گفت که بعد از شمارش آرا، سربازان برای تامین امنیت این مراکز وارد ساحه شده بودند؛ اما به باور وی، درصورتيکه درمناطق دور از شهر صندوق ها همچنان باقی گذاشته شوند، امکان تقلب درآن موجود است.

منیری ناظر یکتن از نامزدان درکابل، به پژواک گفت که در برخی مراکز، بعد از شمارش آرا، صندوق ها بدون لاک به اتاق های مرکز رایدهی انتقال شده؛ اما به کميسیون انتقال داده نشدند.

موصوف علاوه کرد: "من در لیسه ابوالفتح شهرکابل ناظراستم، در اینجا هنگام شمارش آرا، ناظرین برخی کاندیدان حضور نداشتند،  شب گذشت و اکنون ساعت ۱۱:۴۰ دقیقه قبل از چاشت است، تاکنون نتایج آن نصب نشده است."

به باور منیری، این امر شاید برای انجام تقلب ممکنه صورت گرفته باشد.

اما ذبیح الله سادات معاون سخنگوی کميسیون مستقل انتخابات، به پژواک گفت که درتمام مراکز، شمارش آرا در حضورداشت ناظرین صورت گرفته است.

موصوف علاوه کرد: "هیچ صندوق خودسرانه باز نشده است، هر صندوق لاک داشت. هنگام گشودن، امضای ناظرین گرفته شده و سپس شمارش آن صورت گرفته است. "

به قول وی، در مراکزى که صندوق های لاک شده باقی مانده، طور درست از آنها نگهداری به عمل آمده  و به گفته او "نگرانی ها درمورد پیش از وقت است."

نامبرده تذکر نداد که تاکنون چه تعداد صندوق های رای، به کميسیون مستقل انتخابات انتقال داده شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement