خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عامل رویداد کندهار ذریعه تذکره جعلی و تضمین شخصی گماشته شده بود

عامل رویداد کندهار ذریعه تذکره جعلی و تضمین شخصی گماشته شده بود

Oct 22, 2018 - 20:40

کندهار( پژواک، ۳۰ میزان ۹۷): رييس عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید که مهاجم حمله خونين اخیر در کندهار، با تذکره جعلی، هویت نادرست و تضمین شخصی، منحیث محافظ والی استخدام شده بود.

محمد معصوم ستانکزی، این اظهارات را به تاریخ ۳۰ میزان در مقام ولایت کندهار، طی کنفرانس خبری با حضور مقامات بلندپایه ارگان های امنیتی و مسؤولین ولایتی ابراز داشت.

ستانکزی گفت که بدبختانه بار چندم است که در کندهار رویداد خونین رخ می دهد، دشمنان افغانستان با استفاده از هر نوع جعل و تزویر تلاش می کنند تا افراد بانفوذ و تاثيرگذار را از بین ببرند.

موصوف علاوه کرد که نیم ساعت بعد از رویداد متذکره، رییس جمهور نشست اضطراری را برگزار کرد و به ارگان های امنیتی وظيفه سپرد تا برای تحقیق همه جانبه راجع به رویداد، هيئت را به کندهار اعزام کند.

نامبرده می گوید هيئت تحقيقاتی که با وسایل عصری مجهز بود، چهار بُعد رویداد را مورد تحقیق قرار داد.

نامبرده گفت: ((هیئت تحقیقاتی در قدم نخست از محل رویداد تصویر برداری نمود که چگونه سلاح استفاده شده و حمله از کدام جهت صورت گرفته است، حافظه تمام کامره های امنیتی را مشاهده کرده که از آغاز تا انجام حمله در آن ثبت است، در مرحله سوم از حاضرین نشست که شاهدان عینی بودند، معلومات جمع آوری شده، چهارم این که در رابطه به حمله، ۱۵ مظنون بازداشته شده اند که تحقیقات از نزد شان ادامه دارد.))

نامبرده شایعات رسانه ها را رد کرد که گویا حافظه (هارد دیسک) کمرهای امنیتی را نیروهای خارجی با خود برده اند.

موصوف علاوه می کند که این حمله، نسبت به حملات دیگر مجزا است، زیرا همه جوانب آن معلوم و واضح اند.

وی گفت که تاکنون از تحقیقات انجام شده برملا می شود که مهاجم از یک ونیم ماه گذشته بدينسو با تذکره جعلی و هویت غلط در تشکیل محافظین والی استخدام شده بود.

او اذعان می کند، کسیکه این کار را انجام داده، مفرور است و نامبرده نیز به صفت محافظ والی اجرای وظيفه می کرد، اما سوابق اش معلوم است و تحت تعقیب قرار دارد.

ستانکزی علاوه می کند، ۱۵ دقيقه پیش از رویداد، از آن سوی خط ديورند (پاکستان) حدود دو نیم دقیقه با مهاجم مکالمه صورت گرفته و هدایت را حصول نموده است.

به قول وی، در این عرصه هيچ ابهام وجود ندارد که این دسيسه در پاکستان چيده شده است.

اما موصوف تذکر داد که در حال حاضر تحقیقات آنها تحقیق می کنند تا محرک اصلی را دریابند که دراین عرصه چگونه معامله یا تعامل صورت گرفته است.

ستانکزی یاددهانی کرد که پس از این قابل قبول نیست که یکتن بدون بررسی سوابق کاری اش، به اساس تضمین شخصی در چنين موقف های حساس گماشته شود.

به قول وی، ارتکاب چنين اشتباهات کوچک، سبب وقوع رویدادهای کلان و ناگوارمی شود.

امنیت ملی خبر داده که تقرر در محلات حساس، استخدام محافظین باید به اساس روابط شخصی صورت نگیرد، در چنين جاه ها باید افراد ويژه، مسلکی و کوره ديده به وظایف گماشته شوند.

نامبرده آوازه های را نیز رد کرد که گویا در جریان نشست از محافظین والی و مقامات دیگر اسلحه گرفته شده بود و مسؤولیت امنیتی صرف در دست نیروهای خارجی بود، بلکه در تصاویر دیده می شود که محافظین والی و مسؤولین ديگر با سلاح های شان در آن جا حضور داشتند.

ستانکزی در پاسخ به یک پرسش گفت که به سطح کشور یک رویداد تروریستی هم بدون تحقیقات و یافتن نتایج آن باقی نمانده است، موصوف طور نمونه از رویداد تروریستی مشابه دو سال پیش در مهمان خانه ولایت کندهار یاددهانی کرد که در آن مقامات مهم و سفیر امارات کشته شدند.

وی علاوه کرد که تمام عاملین رویداد متذکره شناسایی شدند و یکجا با ادرس های شان به پاکستان معلومات پیشکش شد، تا آنها را به حکومت افغانستان واگذار کنند، اما پاکستان آنها را بازداشت نموده، ولی به ما نسپردند که در مورد به جامعه جهانی نیز شکایت صورت گرفته است.

وی تذکر داد، به طور قطعی صراحت دارد که رهبری مخالفین مسلح در پاکستان حضور دارد و همه پلان های شان را در آن جا طرح می کنند.

اما وی اذعان کرد که انتقام این حمله گرفته می شود  و مجرمین در هیچ جا مصؤون نخواهند بود.

به قول وی، بعد از انجام این حمله، طالبان پیام را پخش کرد که هدف حمله صرف جنرال رازق بود، اما این که با انتقادات مردم مواجه نشوند، پیام متذکره را حذف نمود و پیام ديگر را منتشر کرد که در آن  هدف حمله جنرال رازق و سکات ميلر قوماندان نيروهای امریکایی وانمود شده بود.

این حمله چهار روز پیش، حوالی ساعت چهار عصر، به تاریخ ۲۶ میزان درمقام ولایت کندهار از سوی یکتن از محافظین والی صورت گرفت.

طراحان اصلی این رویداد دو تن بودند که در صف محافظین والی اجرای وظيفه می کردند که مهاجم بلافاصله از اجرای حمله از پا درآمد و ديگرش موفق به فرار شد.

در حمله سه تن (جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه، جنرال عبدالمومن رییس امنیت ملی و سليم انگار تصویربردار رادیو تلویزیون ملی کندهار) کشته شدند، زلمی ویسا والی این ولایت و عزیزاحمد عزیزی سخنگوی وی، جنرال نبی الهام قوماندان زون ۴۰۴ میوند، جنرال امام نظر بهبود قوماندان قول اردوی ۲۰۵ اتل و قوماندان امریکایی نیروهای ماموریت قاطع در جنوب مجروح شدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement