خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسئولان ریاست محط زیست هرات از کاهش آب های زیرزمینی هشدار میدهند

مسئولان ریاست محط زیست هرات از کاهش آب های زیرزمینی هشدار میدهند

Oct 23, 2018 - 16:53

شهرهرات (پژواک، اول عقرب ٩٧): مسئولان ریاست محط زیست هرات، ضمن هشدار اينکه آب هاى زيرزمينى در اين ولايت کاهش يافته، ميگويند که میزان کاهش آب های زیرزمینی هرات، در بخش هايی از شهر تا ٨ متر نیز پایین رفته است.

نصیر احمد فضلی رییس اداره محیط زیست امروز در نشستی، از کاهش و آلوده شدن آب های زیرزمینی دراین ولایت ابراز نگران کرد.

وی گفت که علاوه بر تغيیرات اخیر اقلیمی در ولایت های زون غرب به ویژه هرات، استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی سبب شده است تا ٨ متر سطح آب های زیرزمینی در برخی از بخش های شهر و ولسوالی های هرات پایین بیاید.

وى، هشدار داد که اگر از استفاده بی رویه آب های زیر زمینی جلوگیری نشود، سطح آب از این هم پایین تر خواهد رفت و مردم با نبود آب شیرین روبرو خواهند شد.

موصوف از حکومت مرکز خواست که راهبرد بنیادی را برای جلوگیری از هدر رفتن آب های زیرزمینی عملی سازد.

در همین حال، شماری از اعضای شورای ولایتی مدعی اند که اکنون حکومت، راهبرد مشخصی برای جلوگیری از پایین رفتن آب های زیر زمینی روی دست نگرفته است.

نور احمد حیدری عضو شورای ولایتی هرات، به آژانس خبرى پژواک گفت که حکومت باید مطابق به نیاز کشاورزی، با طرح برنامه مشخص از استفاده بی رویه آب های زیر زمینی جلوگیری کند.

وی افزایش بی پیشینه چاه های سولری در بستر دریایی هریرود، استفاده بی رویه کشاورزان و نداشتن زراعت فصلی مطابق به منابع آبی را از عمده دلایل کاهش آب ها خواند.

با آنکه جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، از تلاش های وزارت انرژی وآب در راستای جلوگیری از استفاده بی رویه آب های زیرزمینی سخن می‌زند؛ اما تأکید دارد که باید وزارت زراعت و ادارات دیگر نیز گام های عملی را برای حل این مشکل بردارند.

آب های زیرزمینی در جغرافیای محاط به خشکه، از منابع مهم تأمین نیازمندی های بشری عنوان می شود؛ اما روند رو به کاهش این آب ها، مقام های محلی هرات به ویژه اداره محیط زیست این ولایت را نسبت به آینده نگران ساخته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement