خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کابینه، مسودۀ بودجۀ ملی سال مالی ۱۳۹۸ را تائید کرد

کابینه، مسودۀ بودجۀ ملی سال مالی ۱۳۹۸ را تائید کرد

Oct 24, 2018 - 19:10

کابل(پژواک،۲عقرب۹۷): در جلسه کابینه افغانستان مسودۀ بودجۀ ملی سال مالی ۱۳۹۸، در پرنسیب مورد تائید قرار گرفت.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری که به آژانس خبری پژواک رسیده، آمده است که جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهور قبل از ظهر امروز در ارگ دایر گردید، مورد تایید قرار گرفت.

رئیس‌ جمهورغنی در این جلسه از برگزاری موفقانۀ انتخابات ولسی‌جرگه در مرکز و ولایات کشور، اشتراک وسیع مردم در این پروسۀ ملی و سعی و تلاش نامزدان در بسیج مردم غرض رأی‌دهی ستایش نموده است.

وی افزوده است: «ملت پُرافتخار ما با اشتراک گسترده‌ شان در انتخابات، ثابت ساختند که به صلح و آزادی باورمند بوده، برای مردم‌سالاری و قانونمندی در مقابل تهدیدات ایستادگی نشان دادند و هرگونه قربانی را می‌پذیرند.»

غنی برگزاری انتخابات ولسی جرگه را نتیجۀ عمل‌کرد موفقیت‌آمیز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور خوانده است.

وی همچنان از برگزاری انتخابات ولسی جرگه به‌ روز شنبه هفتۀ آینده در ولایت کندهار اطمینان داد و از معاون دوم ریاست ‌جمهوری، معاون اول ریاست اجرائی حکومت و رئیس ادارۀ ارگان‌ های محلی خواست تا زمینۀ تدویر انتخابات در ولایت غزنی را در مشوره با مردم آن ولایت، در اسرع وقت فراهم نمایند.

طبق اجندا، سرپرست وزارت مالیه مسودۀ بودجۀ ملی سال مالی ۱۳۹۸ را به جلسه ارائه کرد و بعد از بحث‌های همه‌جانبه، کابینه مسودۀ بودجۀ ملی سال مالی ۱۳۹۸ را در پرنسیب مورد تائید قرار داد و وزارت مالیه را مؤظف نمود تا بودجۀ متذکره را طبق تذکر جلسه در هماهنگی با وزرا و رؤسای ادارات دولتی مورد بازنگری قرار داده، طی مراحل نماید.

همچنان جلسه کابینه وزارت‌ها و ادارات دولتی را مؤظف نمود تا با درنظرداشت اصل صرفه‌جوئی در مصارف، از خریداری وسایل تجملی اجتناب ورزند.

بعداً، سرپرست وزارت مالیه مبلغ (۱۰۴۳۶۸۹۶۸۹) یک میلیارد و چهل و سه میلیون و شش‌صد و هشتاد و نه هزار و شش‌صد و هشتاد و نه افغانی را در بودجه انکشافی سال ۱۳۹۷ به جلسه مطرح کرد که مورد تائید کابینه قرار گرفت.

سپس، تعدیلات در بودجۀ ملی سال مالی ۱۳۹۷ توسط سرپرست وزارت مالیه و معین مالی آن وزارت به جلسه پیش‌کش گردید که مورد تائید کابینه قرار گرفت.

به همین ترتیب، پیشنهاد خریداری گندم بذری و فروش آن بالای دهاقین با سبسایدی دولت توسط وزیر زراعت، آبیاری و مالداری به جلسه ارائه شد و کابینه بعد از بحث و مداقه پیشنهاد وزارت زراعت، آبیاری و مالداری را مورد تائید قرار داد.

در ادامه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ پیشنهاد آن وزارت مبنی بر تمدید تاریخ تدویر نمایش گنجینه‌های افغانستان در کشور چین را به جلسه ارائه کرد که مورد تائید کابینه قرار گرفت.

سپس، وزیرتحصیلات عالی پیشنهاد آن وزارت مبنی بر ایجاد پوهنتون بین‌المللی اسلامی در افغانستان مصوب دوازدهمین کنفرانس همکاری‌های اسلامی در قاهره (OIC) را به جلسه مطرح کرد که کابینۀ جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه، ایجاد پوهنتون بین‎المللی اسلامی در افغانستان را طبق فیصله کنفرانس متذکره، در کابل مورد تائید قرار داد و کمیتۀ را تحت نظر وزارت شهرسازی و مسکن موظف نمود تا زمین مورد نیاز پوهنتون مذکور را با در نظرداشت پیشنهاد ادارۀ اراضی افغانستان، در ولسوالی چهارآسیاب و یا در پارک تکنالوژی مورد مطالعه قرار داده و پیشنهاد مشخص خویش را به کابینه ارائه نماید.

متعاقباً، وزیر عدلیه طرح تعدیل و ایزاد در برخی از مواد قانون تنظیم معاش مقامات دولتی را به جلسه ارائه کرد که مورد تائید قرار گرفت.

به همین گونه، وزیر عدلیه طرح مقررۀ غنی‌سازی آرد گندم و روغن‌های خوراکی را به جلسه مطرح کرد و کابینه طرح مذکور را در پرنسیب مورد تصویب قرار داد و وزارت عدلیه را موظف نمود تا طرح متذکره را طبق تذکر جلسه، تصحیح و نهایی سازد.

در اخیر جلسه، ۹ مورد معاهدۀ بین‌المللی توسط معین اداره و منابع وزارت امور خارجه به جلسه مطرح که مورد تائید کابینه قرار گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking