خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کمیسیونهای انتخاباتی اجازه ندهند که کسانی با زور و زر وارد ولسی جرگه شوند"

"کمیسیونهای انتخاباتی اجازه ندهند که کسانی با زور و زر وارد ولسی جرگه شوند"

Oct 24, 2018 - 14:13

کابل (پژواک،۲عقرب۹۷): برخى اعضاى ولسى جرگه، با شکايت از تقلب در انتخابات مى گويند که برخى آراى مفقود شده و شمارى از رايدهنده گان واجد شرايط ، به بهانه تکميل نکردن سن و مشکلات گوناگون از دادن راى محروم شده اند.

انتخابات ولسی جرگه، در ٢٨ و ٢٩ ميزان در ٣٢ ولايت کشور برگزارشد. انتخابات در غزنى و کندهار بنا به دلايل مختلف برگزار نشد. کميسيون مستقل انتخابات مى گويد که در اين انتخابات، حدود چهار ميليون تن شرکت کرده اند.

در نشست امروز ولسی جرگه، روی چگونگی برگزاری انتخابات بحث شد.

نذیراحمد حنفی نماینده مردم هرات در ولسی جرگه و نامزد این جرگه از هرات، اشتراک مردم در این پروسه را قابل قدر خواند؛ اما گفت که صدها تن به دلیل تاخیر در باز شدن مراکز رايدهى و مشکلات تخنیکی در اين پروسه، از حق راى شان محروم شدند.

هیلی ارشاد نماینده کوچی ها در ولسی جرگه و نامزد از کابل گفت: «من و ۲۱عضو دیگر خانواده ام، با وجودی که نام ما در فهرست اول پیدا نمی شد، در لیسه حبیبيه کابل رای دادیم؛ اما فردا که نتایج برآمد در این مرکز من تنها چهار رای داشتم.»

او افزود که این موضوع را رسما با کمیسیون شکایات انتخاباتی شریک ساخته و باید رای پاک از ناپاک تفکیک شود.

خانم ارشاد گفت: «صدها تن تنها در کابل نتوانستند رای بدهند، کمیسیون در مدیریت این پروسه کم کاری هايى داشت که باید در آینده تکرار نشود.»

محمد هاشم مهدوی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه و نامزد از کابل، انتخابات ولسی جرگه را پرتقلب دانسته گفت که صدها تن در کابل، به دلایل مختلف از رای دادن باز ماندند.

مهدوى افزود که او راى داده نتوانسته است.

وی که بالاتر از چهل سال عمر دارد، افزود: «در دارالامان ثبت نام کرده بودم، اول نامم در فهرست پیدا نمی شد، وقتی که پیدا شد گفتند که خودت زیر سن هستی و نمی توانی رای بدهى، در همین مرکز ٥٥ تن و در یک مرکز دیگر که در همین منطقه باز شده بود، حدود ۲۰۰ تن به دلیل اینکه زیر سن تشخیص شده بودند، راى داده نتوانستند.»

مهدوی گفت که افراد يادشده که زيرسن مى خواندند، سن قانونى را تکميل کرده بودند.

او علاوه کرد: «من برای شان گفتم که وکیل برحال هستم و واجد شرایط می باشم؛ اما توجه صورت نگرفت.»

اما احمدالله موحد نماینده مردم نورستان در این جرگه و نامزد از نورستان، انتخابات ولسی جرگه را نسبت به انتخابات های قبلی این جرگه شفاف و با کم ترین تقلب دانسته گفت رايى که در سیستم بایومتریک درج شده باشد، رای پاک است و کسانی که بدون درج شان در این سیستم رای داده اند، رای تقلبی است و باید باطل اعلام شود.

اما جعفر مهدوی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه و نامزد از کابل گفت: «مردم به خاطر اینکه از حق شان استفاده کرده باشند، بدون درج در سیستم بایومتریک رای دادند، مشکلات تخنیکی از طرف کمیسیون بود و نباید کمیسیون رای پاک مردم را قربانی ناکارایی های خود بسازد.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز گفتند که صدها تن در سطح کشور، بنابه دلایل تخنیکی و ازدحام بیش از حد در مراکز رای دهی، از حق راى شان محروم شدند و برخى آراى مردم مفقود شده است.

همچنان آنها از کمیسیون های انتخاباتی خواستند تا رای پاک را از رای ناپاک تفکیک کند و اجازه ندهد که «مافیای سیاسی و اقتصادی» وارد ولسی جرگه شوند.

امیرخان یار نایب دوم ولسی جرگه و نامزد از ننگرهار که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، اشتراک مردم و قربانی نیروهای امنیتی را در روز انتخابات، بیانگر اعتقاد مردم بر نظام مردم سالاری و دموکراسی خواند و گفت: «حالا مسئولیت کمیسیون های انتخاباتی است که عدالت را تامین کند و رای پاک را از ناپاک جدا سازد.»

به گفته او با وجود تهدیدها و مشکلات تخنیکی که در این روند وجود داشت، مردم با شور و شوق در انتخابات شرکت کردند و این پروسه را کامیاب ساختند.

وی از کمیسیون های انتخاباتی خواست تا به هیچ کس اجازه ندهد که در امور انتخابات مداخله کند و با استفاده از زور و زر، کسی وارد ولسی جرگه شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement