خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در سمنگان و سرپل نشست هاى تحت عنوان اجماع ملى زنان افغانستان برگزار شد

در سمنگان و سرپل نشست هاى تحت عنوان اجماع ملى زنان افغانستان برگزار شد

Oct 30, 2018 - 16:37

ايبک و سرپل(پژواک، ٨ عقرب ٩٧): در ولايت هاى سمنگان و سرپل، نشست هاى تحت عنوان اجماع ملى زنان افغانستان با شعار «جنگ بس است» برگزار شد و اشتراک کننده گان بر صلح ميان طرف هاى درگير در کشور تاکيد کردند.

اين برنامه ها از سوى دفتر خانم اول کشور در همکاری با شورای عالی صلح، وزارات امور زنان و مقام هاى ولايتى راه اندازى شده است.

به همين مناسبت امروز نشستى در شهر ايبک مرکز ولايت سمنگان به اشتراک حدود ٣٠٠ زن و برخى مقام ها چون دلبر نظری وزیر امور زنان، نادیه صالح مشاور ارشد دفتر خانم اول کشور، برخى اعضای اجرایوی شورای عالی صلح، والى سمنگان و غيره شرکت نموده بودند.

دلبر نظری وزیر امور زنان ضمن تاکيد بر نقش زنان در ايجاد صلح در کشور، گفت که صلح نياز از هر مرد و زن افغان است و تمام مردم افغانستان بايد براى تامين صلح تلاش کنند.

وزیر امور زنان گفت، زنان افغان در همه عرصه های زندگی سهم فعال دارند و مى توانند در آوردن صلح نيز سهم فعال داشته باشند.

صدیقه بلخی عضو اجرايیوی شورای عالی صلح با تصریح این که اسلام دین صلح و آشتی است، گفت:« ما باید به جنگ‌های داخلی خاتمه دهیم، چون شوهر، پسر و برادر ما در این جنگ‌ها کشته می‌شوند.»

خانم بلخی در صحبت های خود از زنان خواست که صلح از خانوده های شان را آغاز کنند و زنان بر مردان خانواده های شان فشار وارد کنند تا از جنگ دست بکشند وصلح کنند.

عبداللطیف ابراهیمی والی سمنگان نيز گفت که زنان مى توانند براى آوردن صلح در کشور نقش مهم داشته باشند.  

او ازعلماى کرام، اعضای شورای ولایتی و ساير بزرگان اين ولايت به شمول زنان خواست تا طرح هاى شان را براى تامين صلح و تامين امنيت در کشور با مراجع ذيربط شريک سازند.

به همين ترتيب، همچو برنامه امروز در ولايت سرپل نيز برگزار شده بود.

سخنرانان در این محفل نقش زنان را در آوردن صلح موثر و برجسته دانسته تاکید کردند که باید نقش زنان در گفتگوهای صلح به صورت برجسته مد نظر باشد.

مولوی نقیب الله رییس کمیته صلح ولایتی سرپل در این محفل گفت که دو طرف جنگ‌ در دامان زنان پرورش یافته و می تواند که تلاش های زنان براى صلح به موفقیت انجامد.

داکتر عایشه نورستانی عضو شورای صلح افغانستان نیز از زنان ولایت سرپل خواست که خواستها و طرح های شان را با شورای صلح شریک ساخته و در آوردن صلح و امنیت به کشور کمک نمایند.

به گفته او جنگ های افغانستان آسیب بیشتر به زنان می رساند و از همین خاطر زنان باید نقش و طرح های شان را با شورای صلح شریک سازند تا از آن در تلاش هاى صلح استفاده صورت گيرد.

نورستانی اضافه کرد که اجماع زنان برای صلح در ولسوالی های و قریه ها ولایت سرپل نيز برگزار مى شود تا نظریات زنان در مورد صلح جمع آوری و به مرکز کشور انتقال داده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement