خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک مسؤول پيشین طالبان: حکومت افغانستان برای تامین صلح اراده واقعی ندارد

یک مسؤول پيشین طالبان: حکومت افغانستان برای تامین صلح اراده واقعی ندارد

Nov 03, 2018 - 19:40

شهرخوست (پژواک، ۱۲عقرب ۹۷): سید اکبر آغا يکتن از مسؤولان پيشین طالبان و رييس شورای نجات اتهام وارد می کند که حکومت افغانستان برای استقرار صلح اراده واقعی ندارد.

نامبرده که امروز ( ۱۲ عقرب) در یک نشست عالمان دینی و متنفذین قومی در خوست صبحت می کرد، گفت که تلاش های آغاز شده صلح از سوی دولت افغانستان، صبغه نمایشی دارد و تاکنون کدام نتیجه مثبت در پی نداشته است.

موصوف در جریان سخنانش، بر شورای عالی صلح نیز انتقاد کرد و گفت که این یک شورا دولتی است و در استقرار صلح فاقد صلاحیت و اختیار است.

وی می افزاید: ((از زمانیکه شورای عالی صلح ایجاد شده، هر عضو آن هزاران دالر معاش می گیرد، اما برای تامین صلح کار اندک را هم نکرده است، زیرا آنها بدین باور اند در صورتیکه در کشور صلح تامین شود، معاشات آنها قطع خواهند شد.))

اين مسؤول اسبق طالبان این را نیز گفت که تقرر زلمی خليلزاد منحیث نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان را نیز به دیده شک می نگرد.

نامبرده می گوید تا زمانیکه امریکا استراتيژی اش پیرامون افغانستان را عوض نکند و در عرصه صلح روش صادقانه را اختیار نه کند، تمام تلاش های آنها بی نتیجه خواهد بود.

نامبرده می گوید: ((قبل از آمدن خليلزاد از رسانه ها شنیدیم که دونالد ترامپ برای افغانستان استراتيژى ويژه را ترتیب داده، اگر امریکا خواهان صلح است در توظیف خليلزاد آن را ملغا می کرد و درعین حال امریکا اعلان کرد که ما به افغانستان ۴۰۰ عسکر تازه دم را اعزام می کنیم، کاشکی آنها این سخن را در چنين موقع ابراز نمی کرد، زیرا آرزوهای که به  مردم دست داده بود، از بین رفت.))

سید اکبرآغا، پیوستن پنج عضو مهم طالبان رها شده از زندان گوانتانامو، به دفتر سیاسی قطر را اقدام نیک عنوان کرد.

نامبرده علاوه می کند که افراد شامل دراین دفتر، از نفوذ کامل میان طالبان بهره مند اند و به قول وی، فیصله که از سوی دفتر قطر صورت گیرد، شورا کویته آن را نقض نخواهد کرد.

موصوف علاوه کرد: ((تا جای که من از طالبان شناخت دارم و با آنها زندگی کرده ام، در حال حاضر دفتر قطر طالبان نسبت به شورای کویته با صلاحیت است؛ زیرا همه افراد با نفوذ طالبان در آن جا حضور دارند، اکنون بار دیگر مردم در مورد صلح خوشبین شده اند.))

همچنان حبيب الله یکتن از عالمان دینی در این نشست گفت که برای استقرار صلح در افغانستان، باید حکومت حدود اسلامی را جاری نماید.

اشتراک کنندگان نشست، برای حل منازعه جاری کشور بر ایجاد یک نیروی میانجی غیر جانبدار که داری صلاحیت کامل باشد و برای همه طرف ها قابل قبول باشد، اصرار ورزیدند.

این درحالیست که سران حکومت و مسؤولین شورای عالی صلح همیشه می گویند که برای تامین امنیت در کشور تلاش های مبرم را انجام می دهند.

شایان ذکر است که محمد اشرف غنی، امروز در جریان یک نشست در پکتیکا، از طالبان مسلح خواست تا برای مذاکرات بین الافغانی آماده شوند.

رییس جمهور اذعان کرد که افغانستان با ثبات به نفع کشورهای همسایه و منطقه است، باید همه برای اعاده صلح تلاش های جدی به خرج دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement