خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اخاذی های طالبان در شاهراه کابل- بامیان مردم را به ستوه آورده است

اخاذی های طالبان در شاهراه کابل- بامیان مردم را به ستوه آورده است

Nov 05, 2018 - 15:20

بامیان (پژواک، ١٤ عقرب ٩٧): شماری از تاجران مواشی و محصولات زراعتی در بامیان، با نگرانی از پرداخت محصول به طالبان، می گویند که پرداخت محصول، تاثیر منفی بر کار و بار شان وارد کرده و حتی هیچ مفادی را در پی ندارد.

به گفته آنان، این محصول به نام عُشر از اموال که از این مسیر انتقال می یابد، از سوی طالبان در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک اخذ می گردد و برای شان رسید «امارت اسلامی» داده می شود.

این تاجران مدعی اند که طالبانُ ازتمامی اجناس دکانداران که ازکابل به طرف بامیان انتقال می دهند و از اموال صادراتی مناطق مرکزی چون گاو، گوسفند، کچالو، سیب، رشقه و سایر محصولات که از این طریق به طرف کابل انتقال داده می شود، از ده حصه یک آن را محصول می پردازند.

عید محمد (نام مستعار) یک تن از ساکنین بامیان و تاجر مواشی، به آژانس خبری پژواک گفت از هر ده گوسفند یک گوسفند و از هر ده گاو یک گاو را طالبان در «دره میدان» به نام عُشر از مردم می گیرند.

به گفته او، اگر شخصی نخواهد که به طالبان مواشی را تسلیم کند، باید قیمت آن را بپردازد.

وی افزود: «من چندین بار برای طالبان، ده یک(عشر) داده ام و هر باری با خود می گفتم که ممکن حکومت برای جلوگیری از این کار طالبان اقداماتی روی دست داشته باشد؛ اما هیچ تغییر به میان نیامد و ناگزیر شدم تا این موضوع را با مسئولین امنیتی در میدان وردک در میان بگذارم.»

موصوف علاوه کرد که پس از در جریان گذاشتن مسئولین امنیتی در میدان وردک، تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

محمد امین دیگر باشنده بامیان گفت که به خاطر انتقال یک موتر رشقه از بامیان به کابل، متعهد به پرداخت هفت هزار افغانی شده است.

موصوف افزود: «از اینکه در همان روز در نزدم ۷ هزار افغانی نبود، برای طالبان چهار هزار افغانی نقداً پرداخت نمودم و سه هزار افغانی قرضدار شدم و حین برگشت پرداخت نمودم.»

وی گفت که از ساحه پل هوایی ولسوالی جلریز تا منطقه بند «مامکی»، تحت حاکمیت طالبان است ودر مسیر راه تلاشی دارند و از اموال مردم عشر جمع آوری می کنند.

موصوف افزود: «مردم مجبوراند که عُشر بپردازند؛ زیرا مردم نمی توانند با آنان مشاجره کنند، طالبان مسلح اند و زور دارند، هرچه که گفتند باید مردم پرداخت نمایند.»

شخص دیگری که از بامیان ۵ کارتن سیب برای استفاده خانۀ خود در کابل خریده و آن را با خود انتقال می داد، نیز به طالبان ۱۰۰ افغانی عُشر پرداخت نموده است.

حاجی احمد جعفری عضو شورای ولایتی میدان وردک گفت که موضوع باج­گیری طالبان در مسیر بامیان- میدان وردک را چند روز قبل، با مسئولین ولایت و قوماندانی امنیه در میان گذاشته اند؛ اما قوماندانی امنیه میدان وردک و اداره ولایتى گفته اند که به تنهایی قادر به کنترول این منطقه نیستند و حکومت مرکزی باید در این مورد تصمیم بگیرد.

جعفری گفت که بعد از عید رمضان، ۱۲ پوسته امنیتی در جلریز که فاصله حدود پنج کیلومتر جاده را احتوا می کند، به دست طالبان قرار گرفته و آنان با باج­گیری، مردم را به ستوه آورده اند و باید جلو این اخاذی ها گرفته شود.

موصوف افزود که روزانه هزاران راس مواشی و صدها موتر باردار از این مسیر عبور و مرور دارند و محصول گرفتن از آن ها پول هنگفتی خواهد شد که می تواند مخارج طالبان را کفایت کند.

وی گفت از این مسیر، افراد دولتی رفت و آمد ندارند و منطقه ناامن است، دکانداران و کسبه کاران که از این مسیر تردد می کنند، با اخاذی طالبان مواجه اند.

او خاطر نشان کرد که طالبان بعد از اخذ محصول، رسیدی با مهر وامضای «امارت اسلامی» می دهند.

پژواک با تلاش های مکرر، نتوانست دیدگاه مقام های محلی در میدان وردک را به دست بیاورد.

طالبان نیز تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement