خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روز جهانى «سنجش از راه دور» در کابل تجليل شد

روز جهانى «سنجش از راه دور» در کابل تجليل شد

Nov 05, 2018 - 15:57

کابل (پژواک، ١٤ عقرب٩٧): در مراسم تجليل از روز جهانى «سنجش از راه دور» در کابل، بر گسترش اين تکنالوژى و ايجاد ظرفيت براى استفاده از آن در افغانستان تاکيد شد. 

ریموت سن سنگ (Remote Sensing) یا سنجش از راه دور را می توان تکنالوژی کسب اطلاعات و تصویربرداری از زمین با استفاده از تجهیزات هوانوردی مثل طياره، بالون یا تجهیزات فضایی مثل ماهواره نامید.

تجزیه و تحلیل کننده (user) با کمک اطلاعاتى که توسط سنجنده جمع آوری شده، اطلاعات مربوط به نوع، میزان، موقعیت و شرایط منابع مختلف زمین را استخراج می نماید و سپس این اطلاعات به صورت نقشه ها، جداول چاپی یا فایل‌های کمپیوتری با لایه های دیگر اطلاعات در یک سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)  مدغم و برای مصرف کاربران آماده می ‌شود.

نورالله ستانکزى معاون انسجام معلومات جغرافيايى ادارۀ ملى احصائيه و معلومات، امروز در مراسم تجليل از روز جهانى سنجش از راه دور در کابل گفت که در حال حاضر، در افغانستان در وزارت هاى زراعت و معادن و ادارۀ ملى احصائيه و معلومات، از اين تکنالوژى استفاده مى شود.

اما او بر گسترش استفاده از اين تکنالوژى تاکيد کرد و گفت که با در نظرداشت اهميت آن، بايد تمام ادارات حکومت براى به دست آوردن معلومات از اين سيستم استفاده کنند.

از طريق سنجش از راه دور، براى به دست آوردن معلومات در بخش هاى زراعت، معادن، محيط زيست، شهرسازى، منابع آبى وغيره استفاده شده مى تواند.

به گفته او از اين طريق، در وقت کم و با هزينۀ ناچيز معلومات دقيق در موارد مختلف به دست مى آيد.

موصوف به گونۀ مثال گفت که ادارۀ ملى احصائيه و معلومات اخيراً از طريق سنجش از راه دور ساحه درياى آمو را در مدت يک و نيم ماه بررسى کرد و معلومات دقيق را به دست آورد؛ اما اگر اين کار به سيستم سنتى صورت مى گرفت، بيشتر از يک سال را در بر مى گرفت.  

مارک سورينسين((Mark Sorensen مدير شبکه جهانى اطلاعات (GPCGIS) در مراسم امروز در کابل گفت که در تمام جهان براى به دست آوردن اطلاعات از تکنالوژى سنجش از راه دور استفاده مى شود.

موصوف گفت که بايد در افغانستان نيز اين تکنالوژى به تمام ادارات گسترش داده شود و ظرفيتى براى استفاده از اين سيستم ايجاد گردد.

وى گفت که شبکه جهانى اطلاعات، در اين بخش با حکومت افغانستان همکارى هاى لازم خواهد کرد.

در افغانستان براى اولين باراست که از اين روز تجليل به عمل مى آيد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement