خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طالبان اگر میخواهند بخشى از آیندۀ افغانستان باشند، به میز مذاکره بنشینند"

"طالبان اگر میخواهند بخشى از آیندۀ افغانستان باشند، به میز مذاکره بنشینند"

Nov 06, 2018 - 17:43

کابل (پژواک، ۱۵عقرب ۹۷): دبیر کل سازمان ناتو ضمن حمايت از پروسه صلح در افغانستان از طالبان خواست تا به ميز مذاکره صلح بنشينند.

موصوف اين اظهارات را در کنفرانس مشترک مطبوعاتى با رئيس جمهور محمد اشرف غنى درکابل بيان داشت.

جینز ستولتنبرگ دبیر کل سازمان ناتو، بالای طالبان صدا زد که از کشتن مردم بیگناه خودداری کنند و در بین مناطق مسکونی، حملات انتحاری انجام ندهند.

او ضمن حمایت از پروسه صلح گفت که ادامه چنین جنگ بی فایده و هیچ گونه نتیجه خواهد نداشت و از طالبان خواست تا هرگاه می خواهند بخشى از آینده افغانستان باشند، بیايند به میز مذاکرات صلح بنشینند.

وى افزود که پروسه صلح باید یک پروسه افغانی باشد، توسط خود افغان ها رهبری شود و همه شمول باشد.

او تصریح کرد که ناتو همراۀ افغانستان بخاطر تامین صلح می ماند؛ چون صلح بسیار مهم است و همکاری می کند تا افغان ها به صلح دایمی و پایدار برسند.

دبیر کل سازمان ناتو، نقش کشورهای منطقه را در بهتر شدن وضعیت کنونی افغانستان مهم تلقی کرد و گفت: "از کشورهای منطقه میخواهم تا نقش مثبت را بازی کنند و نباید از ترورریستان حمایت کنند."

موصوف خاطر نشان ساخت چالشى را که فعلاً در برابر نظامیان افغان وجود دارد، دست کم نمی گیریم، تعداد تلفات آنان خیلی زیاد است؛ چون قبلاً مسئولیت امنیتی را بیش از یکصد هزار نیروی ناتو انجام می داد و حال تمامی مسئولیت آن به دوش نیروهای امنیتی افغان است.

ستولتنبرگ گفت: "نقش ناتو این است که پروسه حکومت را کمک می کنیم و آتش بس را که دیدم هر چند کوتاه مدت بود، بسیار مهم است، قدم مهم در راه درست است، ناتو مستقیم داخل گفتگوهای صلح نیست؛ اما از آن حمایت می کند."

او خاطر نشان ساخت که وضعیت را طوری آماده بسازیم تا صلح سیاسی به وجود آید و ارتباط مستقیم بین جنگ و گفتگوهای صلح است، قوای امنیتی مسلکی و مجهز می تواند این زمینه را مساعد سازد، تا تمامی گروهای شورشی مطمین شوند که از طریق جنگ نمی توانند به نتیجه برسند.

نامبرده گفت: "حضور ما بر اساس وقت خاص نیست، ما اینجا خواهیم بود بر اساس وضعیت تا هر وقت که ضرورت باشد و ما مطابق شرایط حضور خواهیم داشت؛ چون اینجا استیم، بخاطر منافع ملی تا امنیت را در کشورهای خود تامین کنیم."

جینز ستولتنبرگ دبیر کل سازمان ناتو همچنان گفت: "ما در ماه جولای پیام واضح در نشست سران ناتو داشتیم و این پیام تعهد مجدد و ادامه همکاری با حکومت افغانستان بود."

وى افزود که برای برگزاری انتخابات پارلمانی و حضور گسترده مردم بخصوص زنان به حکومت افغانستان تبریک می گوید و این مردم بودند که با وجود تهدیدات طالبان به پای صندوق های رای رفتند.

به گفتۀ موصوف، نیروهای امنیتی افغان در روز انتخابات نشان دادند که می تواند از عهده مسئولیت شان برآید و این یک دستاورد خیلی مهم است و او امیدوار است که پروسه انتخابات به اتمام برسد و شاهد آغاز پروسه انتخابات ریاست جمهوری باشد.

او گفت، ۱۶هزار قوای ناتو از ۳۹ کشور در اینجا هستند تا  نیروهای امنیتی افغان را در بخش هاى مشاوره، تعلیمات و بخش حمایوی کمک کنند؛ تا آنان برای تامین امنیت کشور شان آماده شوند؛ تا افغانستان یک نقطه امن برای تروریستان نشود.

وی از حمایت ناتو از قوای امنیتی افغان سخن گفت وافزود که نیروهای ناتو در کنار نیروهای امنیتی افغان تا ۲۰٢۴ خواهند ماند.

او علاوه کرد، با وجود دستاوردها، چالش هاى موجود را نباید دست کم گرفت، در حال حاضر بسیار عساکر افغان در خط نخست جنگ اند و روزانه تعداد آنان کشته و زخمی می شوند.

رئیس جمهور غنی در اين کنفرانس گفت، تا سال ۲۰۱۴ قربانی های جنگ در افغانستان سربازان و افسران ناتو بوده اند؛ اما از ۲۰۱۴ بدینسو زمانی که مسئولیت امور را ما به دست گرفتیم، این قوای شجاع امنیتی و دفاعی افغانستان است که تامین امنیت می کنند.

وی افزود: "قوای امنیتی و دفاعی کشور با قربانی های خود ثابت ساختند که حالا ما وابسته نه، بلکه شریک هستیم. امروز ما و ناتو شرکا هستیم."

به گفتۀ او، با کمک هايی که با قوای امنیتی و دفاعی صورت می گیرد، هر روز ما شاهد پیشرفت واضح خواهیم بود.

موصوف گفت: "خواهش من این است که قضاوت ها بر بنیاد اینکه ما در چه زمانی مسئولیت گرفتیم و چه اصلاحاتی به میان آوردیم، صورت گیرد."

رئیس جمهور گفت، اصلاحاتي که در قوای امنیتی و دفاعی به میان آمده است، بی سابقه می باشد، به خصوص در عرصه قانون ذاتی افسران و مبارزه با فساد.

وى افزود در انتخابات موفقانه پارلمانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نقش اساسی بازی کردند، هیچ گونه علائم مداخله از سوی آنان به چشم نمی خورد.

غنی علاوه کرد، یک نقطه باید واضح باشد و آن اینکه انتخابات ریاست جمهوری به زمان تعیین شده برگزار می گردد. با برگزاری انتخابات پارلمانی اراده حکومت ثابت گردید.

او افزود: "ما متعهد هستیم که مردم زعیم خود را بر اساس یک انتخابات شفاف، همه‌جانبه و همه شمول انتخاب نمایند."

رییس جمهور گفت: "ما به یک صلح پایدار متعهد استیم و می خواهم؛ اما جنگي که در حال حال تحمیل شده، نه تنها طالبان نیست، ابعاد دیگر نیز دارد و ضرور است تا بالای ابعاد دیگر آن که تروریزم بین المللی است و هر وقت چهر اش را به شکل دوامدار تغییر می دهد، صحبت کنیم."

رییس جمهور گفت که به تمامی والیان هدایت داده است تا بر اساس ترکیب قومی، لیستى از بزرگان قومی ترتیب کند، تا یک بورد صلح را ایجاد کنند و تا با ایجاد این بورد، گفتگوهای صلح را به شکل رسمی شروع کنند.

اشرف غنی از رهایی ملا برادر از پاکستان استقبال کرد و گفت که نه تنها ملا برادر و هر طالب که در زندان هاى پاکستان زندانی است آزاد شود، به افغانستان بیاید.

وی گفت که رهایی ملا برادر یک قدم کوچک است و مسئله اصلی این است که پاکستان باید همکار صلح شود و برای پایان دادن جنگ اقدام کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement