خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رییس جمهور خواستار شریک ساختن دیدگاه ها برای مبارزه با تغییر اقلیم شد

رییس جمهور خواستار شریک ساختن دیدگاه ها برای مبارزه با تغییر اقلیم شد

Nov 07, 2018 - 10:40

کابل(پژواک، ۱۶عقرب ۹۷): رییس جمهورغنی، برای حفظ زنجیره های طبیعی به ویژه جنگلات، بر استفاده از انرژی آبی، آفتابی و بادی تاکید کرد و عدم مدیریت آب ها در کشور را فاجعۀ بزرگ دانست.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری که در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته، آمده است که رییس جمهور غنی، شام دیروز در مراسم هفتۀ جهانی تغییر اقلیم که در ارگ برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرده است.

در این مراسم، ابتدا شاه زمان میوندی رئیس اداره ملی حفاظت از محیط زیست صحبت کرده، گفت که تغییر اقلیم به مشکل جدی مبدل شده و جهان از این منظر، با چالش‌ها و آسیب های زیادی روبه رو است که افغانستان نیز شامل آن می باشد.

موصوف افزود که مبارزه با تغییر اقلیم، تنها مربوط به ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست نه، بلکه مسئولیت تمام ادارات، نهادها و مردم می باشد.

وی از مخالفین مسلح، خواست که اگر در عرصۀ حفاظت از محیط زیست همکاری نمی کنند، در مقابل برنامه های حکومت موانع ایجاد ننمایند.

رییس جمهور کشور، در این مراسم عدم مدیریت آب ها را فاجعۀ بزرگ خوانده و بر استفاده از انرژی آبی، آفتابی و بادی تاکید کرده است.

موصوف با اشاره به مدیریت جنگلات کشور، گفته است: «هر جنگل سرمایه ملی است و ما باید ارزش زنجیره یی آن را به وجود بیاوریم.»

به گفته وی، منابع جدید وجود دارد؛ اما فرصت استفاده از آن و شبکه های ارتباطی با افغان های مقیم خارج و پوهنتون های بین المللی باید به وجود آید.

او با بیان اینکه دانش و استفاده از سرمایه طبیعی برای مبارزه با تغییر اقلیم مهم است، افزود: «آگاهی عامه تنها انتقال معلومات نه، بلکه مسئولیت پذیری هر فرد است و نسل جوان باید با طبیعت کار کنند نه علیه آن.»

موصوف تصریح نمود تا زمانی که رقابت نتوانید، پول نقد کسی برای تان نمی دهد و نه هم بدون ایجاد سرمایه و سرمایه رقابتی بین المللی، افغانستان به پایش می ایستد، باید همه مسئولیت جمعی را بپذیرند و سیستم های جمعی را فعال سازند.

رئیس جمهور، هدایت داد که دیدگاه های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت در خصوص مبارزه با تغییر اقلیم ترتیب شود و اداره های مختلف، در این عرصه هماهنگی خود را بیشتر سازند.

وی افزود که تغییر اقلیم سرحد نمی شناسد، باید برای مبارزه با آن، شبکه های جدید همکاری ایجاد گردد و در شیوۀ استفاده از منابع تغییر اساسی به میان آید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement