خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالان مدنی بامیان دولت را به همسویی با طالبان در ارزگان متهم کردند

فعالان مدنی بامیان دولت را به همسویی با طالبان در ارزگان متهم کردند

Nov 07, 2018 - 18:47

بامیان (پژواک،۱۶عقرب۹۷): شماری از فعالان مدنی، حملۀ طالبان مسلح بالای افراد ملکی را در ولسوالی ارزگان خاص جنایت جنگی خوانده، ادعا می کنند که بی توجهی حکومت در این راستا همسویی با طالبان را نشان می دهد.

این فعالان مدنی، امروز در یک نشست خبری از مردم بامیان خواستند که  در حد توان از امداد و کمک های بشردوستانه برای آواره گان ولسوالی ارزگان خاص دریغ نکنند و اقدام به جمع آوری کمک نمایند.

وزیر احمد ستیز فعال مدنی ولایت بامیان؛ در این نشست گفت به اساس گزارش کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بالاتر از ۶۰ تن از افراد ملکی در ولسوالی ارزگان خاص کشته و مجروح شده اند.

موصوف افزود که در این رویداد، صدها خانواده خانه های شان را ترک کرده و به ولسوالی مالستان غزنی پناه برده اند.

وی افزود: «بیش از هفتصد خانواده، تاکنون در بین دو کوه در فضای سرد در ولسوالی مالستان ولایت غزنی به سر می برند که نیاز است هم دولت و هم مردم برای این بیجاشده گان کمک نمایند.»

هاجر هانا یکی از فعالان مدنی این ولایت گفت که دو هفته می شود جنگ در مناطق کندلان و حسینی ارزگان خاص ادامه دارد؛ اما حکومت اقدام برای خاتمه جنگ نکرده است.

فعالان مدنی در اخیر، قطعنامه پنج ماده یی را به خوانش گرفتند.

در این قطعنامه حملات طالبان مسلح بالای مناطق مسکونی محکوم گردید و از دولت خواسته شد تا از هم­دستی با طالبان دست بکشد.

همچنان در قطعنامه آمده است که دولت افغانستان مکلف به تامین امنیت جان و مال مردم می باشد و باید در این زمنیه اقدام کند.

جنگ در ولسوالی ارزگان خاص، نزدیک به دوهفته می شود آغاز شده و حمله طالبان مسلح بالای قریه های کندلان و حسینی ولسوالی یادشده ادامه دارد.

ریاست جمهوری، این جنگ را قومی خوانده؛ اما ریاست اجرایی حکومت، جنگ ارزگان را جنگ طالبان مسلح با دولت افغانستان عنوان کرده است.

این در حالی است که سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، چند روز قبل (١٠ عقرب) در مراسم گرامی­داشت از «روز بین المللی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران» در کابل، حمله مخالفین مسلح دولت بالای افراد ملکی در ولسوالی خاص ارزگان را «وحشیانه» خوانده از مردم خواسته بود، تا تسلیم زورگویی ها نشوند و «مردانه از عزت و آزاده گی خود» دفاع کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement