خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تا حال دولت و طالبان طرح مشخص براى صلح ندارند"

"تا حال دولت و طالبان طرح مشخص براى صلح ندارند"

Nov 08, 2018 - 16:11

کابل (پژواک، ١٧ عقرب ٩٧): سياسيون، در نشست «صلح در آیينه وفاق ملی» در کابل بر اجماع ملی و مشخص کردن خطوط سرخ براى صلح تاکيد نموده گفتند که تا حال دولت و طالبان طرح مشخص براى صلح ندارند.

اين نشست امروز از سوی «جریان اجندای ملی» در کابل راه اندازی شد.

احمد ولی مسعود رئیس و موسس جریان اجندای ملی در اين نشست گفت که هنوز هم مردم نمی دانند که حکومت چگونه صلح می خواهد و صلح را چه گونه تامین مى کند.

به گفته او در ۱۷ سال گذشته حکومت ها یک گام موفق برای صلح نبرداشته اند و حتا آنها موفق نشده اند که اختلافات درونى شان را حل کنند.

او گفت که تا هنوز یک طرح جامع از سوی حکومت و یا هم طالبان ارایه نشده است و هیچ کدام از طرف های جنگ برای صلح طرح ندارد؛ در حالى که نياز به يک طرح جامع صلح در افغانستان وجود دارد،.

همچنان به گفته او نياز است که خطوط سرخ در صلح مشخص شود تا ارزش ها و دستاوردهای دینی و ارزشی زیرپا نگردد.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور شوراى امنيت ملى حکومت پيشين و يک تن از اشتراک کننده هاى اين نشست گفت که صلح نياز و خواست مردم است،اما تا به حال برای صلح واقعی هیچ گونه اقدامى صورت نگرفته و اکثریت نشست ها و اقدامات در اين راستا نمایشی بوده است.

جنگ در افغانستان در حالى به شدت ادامه دارد که دولت افغانستان سال­ها پيش براى تلاش هاى صلح، شوراى عالى صلح را ايجاد نموده و اکنون در تلاش ايجاد بورد مشورتى صلح مى باشد. طالبان نيز چند سال پيش دفتر سياسى را در قطر ايجاد کرده اند. 

همچنان اخيرا زلمى خليلزاد به حيث مشاور ايالات متحده امريکا در امور صلح افغانستان گماشته شده و به تلاش هاى شان در اين راستا ادامه مى دهد.  

برعلاوه آن، قرار است فردا نشستى براى صلح افغانستان به حضور نماينده گان طالبان و برخى اعضاى شوراى عالى صلح و سياسيون افغانستان در مسکو تدوير شود. قرار است نماينده گان برخى کشورهاى منطقه نيز در آن شرکت کنند.

به باور سپنتا، برای آوردن صلح تفاوت دیدگاه ها وجود دارد، اجماع ملی در این زمینه به وجود نيامده و اين در حالى است که بدون داشتن اجماع ملی بعید است که به صلح واقعی دست یافت.

موصوف گفت که در نظام فعلی هنوز هم کسانی به این باور هستند که می توانند با توصل به زور و تفنگ به صلح مى رسند. سپنتا مى گويد، تا زمانی که چنین دیدگاه ها وجود داشته باشد، رسیدن به صلح واقعی دشوار می باشد.

به گفته وی، حکومت هم قادر نشده است که یک بسیج ملی و عمومی را در برابر طالبان مسلح به وجود آورد و یا هم حاميان طالبان را وارد سازد تا از حمايت طالبان دست بردارند.

او می گوید: «طالبان یک شریک قابل قبول برای آمریکا تبدیل شده است، امریکا نیز گفتگوهاى مستقیم و غیرمستقیم را با آنان آغاز کرده است... شهروندان افغان که باید یکی از بخش عمده این گفتگوها باشد، متاسفانه از آن دور مانده است.»

وی در ادامه گفت: «امروز جنگ و صلح از آن ما نیست و از نحوه پیشبرد این گونه گفتگو ای صلح اعتراض داریم و نقش مردم در این گفتگوها نباید نادیده گرفته شود.»

به گفته سپتنا مردم حق دارند تا برای گفتگوهاى صلح خطوط سرخ را ارایه بدارند.

او افزود که حقوق شهروندی به خصوص حقوق زنان، حفظ دستاورد های ۱۷ سال اخیر کشور، استقلال و تمامیت ارضی از مواردى است که باید در گفتگوهاى صلح مدنظر گرفته شود.

او مى گويد، هرگاه تعدیل در قانون اساسى و خروج نیروهای خارجی از پیش شرط های طالبان براى گفتگوهای صلح باشد، باید روی آن بحث شود.

محمد عمرداودزی عضو ارشد شورای حراست و ثبات افغانستان در اين نشست گفت که جنگ با جنگ ختم نمی شود و  با صلح پايان مى يابد و صلح نياز به هم ديگرى پذيرى دارد. 

وی افزود: «تا زمانی که اعتماد سازی صورت نگیرد، آوردن صلح ممکن نیست و طرف های درگیر باید برای اعتماد سازی حداقل از خطاب کردن  نوکر امریکا و پاکستان بپرهیزند.»

او گفت که دست‌های در پشت پرده هستند که به دنبال طولانی‌ شدن و تداوم جنگ در کشور استند و فقط هم دیگر پذیری می تواند این دست ها را کوتاه سازد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement