خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"رهبرى برنامه هاى صلح در افغانستان به دست افغان ها نيست"

"رهبرى برنامه هاى صلح در افغانستان به دست افغان ها نيست"

Nov 08, 2018 - 19:15

کابل (پژواک،۱۷ عقرب ۹۷): نتايج یک پژوهش نشان مى دهد که پروسه صلح به رهبری افغان ها نیست، سطح آگاهى ٥٤ در صد مصاحبه شونده در مورد صلح بسيار پايين است و ۴۲ در صد مصاحبه شونده ها نسبت به گروه هاى مسلح مخالف نگرش منفی دارند.

در اين پژوهش که ده ماه را در برگرفته و در تمام ولايات کشور با دو هزار تن در مورد پروسه صلح، گفتگو با طالبان مسلح مصاحبه شده است.

نتايج اين پژوهش تحت نام «فرآيند صلح در افغانستان» امروز طى يک محفل در کابل اعلام شد.

عمر صدر نويسنده کتاب فرآيند صلح در افغانستان در اين نشست گفت که اين پژوهش شامل دو بخش (فرآيند صلح در افغانستان در ١٧ سال پسين و تحليل و ارزيابى ديدگاه­ها و قضاوت مردم در مورد صلح) مى باشد.

تحليل و ازيابى

صدر مى گويد که تحليل و بررسى هاى اين نهاد نشان مى دهد که ١٧ سال گذشته به خصوص قبل از سال هاى ١٣٩٣ تمام برنامه هاى صلح در داخل و خارج از افغانستان ناکام بوده و نتايجى درستى در پى نداشته است.

موصوف مى گويد که در اين مدت افغان ها شاهد اين بودند که براى آوردن صلح در کشور قاطعيت درست وجود نداشت.

وى افزود که در دوره حکومت وحدت ملى يک دستاورد وجود داشت که گروه مسلح مخالف حزب اسلامى به روند صلح پيوست.

به گفته او، اخيراً کوشش هاى زلمى خليلزاد نماينده ويژه ايالات متحده امريکا در امور صلح در افغانستان نشان دهنده اين است که رهبرى برنامه هاى صلح در افغانستان به دست افغان ها نيست.

پژوهش

عمر صدر مى گويد که نتايج اين پژوهش نشان مى دهد که ميزان سطح آگاهى ٥٤  درصد مصاحبه شونده ها در مورد صلح، برنامه هاى صلح بسيار در سطح پايين قرار دارد.

موصوف مى گويد که اين رقم نشان دهنده اين است که برنامه هاى صلح در افغانستان مردمى نبوده است.

همچنان وى  افزود: «٤٤ درصد مصاحبه شونده ها نسبت به گروهاى مسلح مخالف (طالبان مسلح و گروه داعش) نگرش منفى دارند و آنان را تروريست، مليشه و گروه هاى مزدور و دشمن مردم افغانستان مى خوانند.»

به گفتۀ او، تنها ٣ درصد مصاحبه شونده ها مى گويند که طالبان مسلح مجاهد هستند، اما اکثریت مصاحبه شونده ها به این باور اند که طالبان مسلح توانایی حکومت کردن را ندارند.

به گفته او، ۶۳ درصد مصاحبه شونده میگویند که برنامه های صلح در افغانستان ناکام بوده است.

موصوف میگوید که به باور ۳۵ درصد مصاحبه شونده ها مداخله کشورهای همسایه عامل عدم تامین صلح در کشور است، اما متباقی میگویند که حکومت ظرفیت ندارد که صلح تامین شود.

به گفته صدر، اکثریت مصاحبه شونده ها طرفدار راه حل مسالمت آمیز معضله افغانستان اند؛ مردم میگویند که باید طرفین عقده ها را کنار بگذارند و برای پر نمودن خلاها اقدام کنند.

موصوف گفت که اکثریت مصاحبه شونده ها طرفدار پیشبرد حرکت های صلح در داخل کشور و به رهبری افغان ها اند، اما مردم میگویندکه باید در گفتگوهای صلح قانون اساسی افغانستان و حقوق زنان در نظر گرفته شود.

امرالله صالح رئیس روند سبز افغانستان این پژوهش را با ارزش خواند و گفت که واقعیت ها در آن بیان شده است.

موصوف نیز میگوید که در ۱۷ سال گذشته برنامه های صلح در افغانستان نتیجه نداشته است.

وی میگوید که وقایع اخیر چون ورود خلیلزاد در گفتگوهای صلح و نشست صلح مسکو نشاندهنده این است که گفتگوهای صلح به مالکیت افغان ها نمی باشد.

رونالد نیومن استاد پوهنتون امریکایی ها در افغانستان در این نشست گفت که به صفت يک شهروند عادی امریکا میگوید که رهبری جدید امریکا برای تامین صلح در افغانستان جدی است.وى افزود که انتخاب خلیلزاد دلیل این است که امریکا اراده برای تامین صلح در افغانستان دارد.

او علاوه کرد که هنوز گفتگوهای صلح در مرحله‌ ابتدایی آن قرار دارد .

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement